Zdroj: Shekel

Obavy Izraele a západního světa se začínají potvrzovat.

S pádem Mubarakova režimu je velmi pravděpodobné, že se v podzimních egyptských parlamentních volbách k moci dostane dosud zakázané islamistické Muslimské bratrstvo. V předchozích volbách v roce 2005 získalo 20 % voličských hlasů a lze očekávat, že tento zisk v blížících se volbách vzroste.

Zatímco egyptská armáda, která v současnosti Egyptu vládne, potvrdila, že se cítí vázána respektováním všech mezinárodních a regionálních smluv (tedy i egyptsko-izraelskou mírovou smlouvou z roku 1979), Muslimské bratrstvo v této otázce není ochotno dát jednoznačnou odpověď. Kupříkladu 18. února vystoupili v pořadu WHYS na rádiu BBC dva představitelé Muslimského bratrstva, a to mluvčí v Londýně a člen vedení v Káhiře. Prostřednictvím telefonátů a Facebooku pak byli dotazováni posluchači BBC.

Jednou z klíčových otázek byl dotaz na postoj Muslimského bratrstva vůči Izraeli. Na několikrát položenou jednoznačnou otázku, zda-li Muslimské bratrstvo uznává existenci Izraele, se však moderátorovi diskuse nepodařilo získat odpověď. Na místo toho se posluchači mohli dozvědět, že Bratrstvo nemá nic proti Židům, ale je proti sionismu, či že rovněž nic nemá proti tomu, aby Židé a Palestinci žili společně v jednom státě. Následovaly výmluvy, že Bratrstvo není politickou organizací (přestože se účastnilo parlamentních voleb), a že konečný egyptský postoj vůči Izraeli vzejde z vůle lidu.

Z reakce Muslimského bratrstva na následující dotaz, týkající se palestinské teroristické organizace Hamas, která vládne Pásmu Gazy, si však posluchač mohl udělat jasný obrázek: „Hamas je hnutí odporu proti izraelské okupaci Palestiny.“ V následujících minutách, pak byl Izrael jako okupant zmíněn opakovaně.

Nezbývá než jen čekat a doufat, že se v Egyptě fundamentalistické islamistické myšlenky neujmou, a že takzvaný „chladný mír“, jak jej ve své analýze označil německý deník Der Spiegel, přetrvá i nadále.

Autor: Ladislav Faigl

Přečtěte si také od autora: Komplikace při výběru příštího Ramatkala

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Netanjahu do Prahy přijede na počátku dubna, uvedl Schwarzenberg

Další článek

Opravdu je mezi islámem a křesťanstvím jen malý rozdíl?