Zdroj: Archiv

Minulý týden jsem na Shekelu četl článek Soni Diartové s názvem “Koncept soužití selhává”.

Autorka v něm reaguje na článek “Stětí hlavy v islámské televizi, aspoň víme na čem jsme”, který pro blog iDNES.cz napsal Tomáš Flaška.

Dostal jsem otázku, jak se na tuto problematiku dívám z pozice křesťana. Pokusím se odpovědět.

Souhlasím s Tomášem v tom, že zatímco pro spoustu muslimů je Muzamil Hasan, který popravil svou manželku za její údajnou nevěru, hrdina, v křesťanském prostředí je jen obyčejný vrah. Zatímco islámští duchovní k této vraždě taktně mlčí, já jako pastor bych takový čin odsoudil, i kdyby ho udělal někdo z mé rodiny nebo můj šéf.

Na druhé straně ale souhlasím s tím, co píše Soňa Diartová, že islám není hlavním problémem Evropy. Problémem Evropy je skutečnost, že její obyvatelé opouští své tradiční kořeny, které vycházely z vlivu křesťanství a judaismu. Z Evropanů se stala konzumní společnost, v níž je většina lidí zaměřená sobecky na svůj vlastní prospěch a pohodlí. Proto klesá počet dětí, které se rodí starousedlíkům a tím hrozí, že muslimové, kteří se přistěhovali, brzy ovládnou nová území i bez mečů a krveprolévání.

Na závěr bych se rád vyjádřil k tomu, co mne vedlo k otázce, která je uvedena v nadpisu. Paní Diatrová ve svém článku píše: “Tomáš se dále snaží popisovat rozdíly mezi křesťanstvím a islámem. Mnoho jich nebude. Obě náboženství vychází z judaismu a obě dbají na morální profil člověka. Rozdíl je pouze v tom, že nejvyšší autoritou v islámu je Bůh a v křesťanství papež.”

Při rozhovorech s lidmi, kteří se jako Evropané rozhodli přestoupit na islám, slýchám, že je zklamalo tradiční náboženství jejich rodičů – křesťanství a judaismus. Soňa Diartová často napomíná ostatní, že kritizují islám, ale vůbec ho neznají. Slova v tomto odstavci ale odhalují její základní neznalost křesťanství. Jsem křesťan a mou nejvyšší autoritou není papež, ale Bůh.

Při porovnávání tří velkých náboženství je dobré se podívat do historie.

Judaismus podle Písem vznikl po odchodu Abrahamových potomků z Egyptského otroctví. Na počátku to byla “banda bývalých otroků”, kteří neznali cenu života, majetku a bez Božího vedení by brzy zanikli. Díky vlivu judaismu se ale z těchto otroků velice rychle stává národ, který už tisíce let ovlivňuje dějiny naší Země.

Když se podíváte do historie, v každé oblasti života najdete významné osobnosti s židovskými kořeny.

Křesťanství dokázalo pokojnou cestou změnit dějiny. Otrokářský systém postupně zanikl jen díky vlivu lidí, kteří prožívali svou víru v Ježíše. A i když se ani jemu nevyhnuly různé problémy a excesy, jen málokdo by si dovolil pochybovat o jeho pozitivním vlivu na dějiny Evropy.

Co přinesl islám? Je cestou pokroku? Mění společnost k lepšímu? Dává hodnotu každému člověku? Podívejte se do historie i do současnosti v zemích, kde je islám vládnoucí ideologií a posuďte sami.

Ano, i starozákonní judaismus dovoluje kamenování nevěrné ženy. Na rozdíl od islámu by ale ve starozákonním židovském prostředí tato žena nebyla kamenována sama. Spolu s ní by zemřel i ten, kdo se na její nevěře podílel.

Křesťanství má také za sebou stinnou stránku dějin, kdy se ho někteří panovníci a církevní hodnostáři snažili šířit mečem. Dnes se na tuto dobu díváme jako na omyl, za který se jako křesťan stydím.

Jak už napsal Tomáš Flaška, v prostředí křesťanství a judaismu bude vražda vraždou, zatímco v prostředí dnešního islámu se z vraždy může stát hrdinský čin. Tím v žádném případě nechci říci, že každý, kdo vyznává islám, je špatný člověk a každý křesťan i žid je vzor všech ctností. V každém náboženství se najdou lidé dobří a zlí.

Mezi současným islámem na straně jedné a současným judaismem či křesťanstvím na straně druhé, vidím jeden zásadní rozdíl. Narodíte-li se jako muslim, máte jen malou šanci na to, že se dožijete v klidu a míru stáří, pokud změníte svou víru. Opustit víru otců pro muslima většinou znamená smrt. Křesťané a židé v tomto mají svobodu, protože věří v Boha, který nikoho k ničemu nenutí.

Starozákonní Hospodin i novozákonní Ježíš zvou člověka do svého království. Velice pěkně to charakterizuje text z novozákonní knihy Zjevení Jana: “Hle, stojím přede dveřmi a tluču; zaslechne-li kdo můj hlas a otevře mi, vejdu k němu a budu s ním večeřet a on se mnou. Kdo zvítězí, tomu dám usednout se mnou na trůn, tak jako já jsem zvítězil a usedl s Otcem na jeho trůn.” (Zjevení 3,20+21)

Autor: Vlastík Fürst

42 Komentářů

 1. Soňa D. (Amamri)
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 12:01 — Odpovědět

  Krásný článek, děkuji Vlastíku. Jen bych opravila. Opustit islám neznamená smrt. Co vlastně by měl chtít člověk opustit? Boha? Bůh dává lidem volnost a to je jedno, jestli jste Žid, křesťan nebo muslim. Do srdce Vám nikdo nevidí.
  Křesťanství znám dobře, byla jsem 40 let praktikující katoličkou, Bible leží na mém noční stolku vedle Koránu.

  1
  0
 2. Aenigma
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 12:04 — Odpovědět

  aplaus! diky za tento vyborny prispevek. je pravda, ze jakmile najdete v necim prohlaseni nesmysl ukazujici na jeho omezenost a neznalost (ovsem malokdo to prokoukne, protoze malokdo ma ty znalosti anebo premysli), berete s rezervou i vsechno ostatni, co rekne/napise.
  ja se ani nedivim, ze si nejaci mysli, ze hlavou krestanstvi je papez (nikoli Buh: Otec – Jezis – DS), v Koranu totiz najdeme i nesmysly prave o Bozi Trojici, kde je misto DS Marie! a mimo to, jen a pouze katolici uznavaji post papeze – a ja, ac se snazim jakoukoli uctu k tomuto postu citit, nedari se mi to. a proto SOLI DEO GLORIA!

  0
  0
 3. Vlastík
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 13:05 — Odpovědět

  Soňo, kdyby to byla pravda, pak by v zemích, kde “vládne islám”, neumíraly každý rok tisíce lidí, kteří přestoupili ke křesťanství.

  1
  0
 4. Soňa D. (Amamri)
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 13:44 — Odpovědět

  Vlastíku, je mnoho věcí, které jsou spíše otázkou a tradic daných kmenů. Tito lidé nejsou zabíjeni kvůli odklonění od islámu, ale proto že pošpinili rodinné tradice.
  V islámu je rovnost, bohužel jako každá ideologie, je zneužívám. Původní odkaz Proroka Mohameda je o něčem jiném než to, co dnes předvádějí lidé.
  Víra v Boha je především vždy o lidech. Já jsem viděla mnoho zla mezi křesťany a nikdy by neřekla, že jsou zlí nebo špatní. Troufám si říct, že jsem se narodila v kostele a mám mnoho přátel mezi lidmi různých náboženství. Vždycky bychom měli hledat základní hodnoty – úctu, respekt a lásku. Pokud se lidé nenaučí žít v toleranci, budou se jen nesmyslně vraždit a to Bůh určitě nechce, protože Bůh je v první řadě láska.

  0
  0
 5. Gvurele
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 13:45 — Odpovědět

  kdyz uz to tu pisete, ale je to spise namet pro achaba, slovo trojice (jiny obsah) se nezrodilo s krestanstvim. Velmi dobre napsany. Pro pani Diartovou, tu odpoved Vasi nevydim poprve, pisete ji pravidelne. Nebudu to komentovat, lidi nejsou slepy a umi cist. Jen male dloubnuti: hlavne, ze na tom stolku lezi… GB

  0
  0
 6. Soňa D. (Amamri)
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 13:49 — Odpovědět

  Milá dámo, pokud myslíte moji Bibli, čtu z ní pravidelně již téměř 4 desetiletí. Pokud narážíte konkrétně na moji neznalost některé kapitoly, budu ráda, když mne zasvětíte. Pokud zmiňujete Boží trojici, Evangelium není mou oblíbenou četbou.

  0
  0
 7. Kotásek
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 14:02 — Odpovědět

  Je velmi krásné mluvit o islámu v zemi ve které jsme, se všemi i negacemi které tu jsou a sklamáními která cítíme….Pokud jej /islám/chce někdo poznat skutečně, ať žena či muž, tak ať si to v některém ze států kde islám převládá skusí.Nejlépe pokud je žena ať se tam vdá.Pokud muž ať udělá to samé a možné nějaký delší pracovní pobyt ……….

  0
  0
 8. Soňa D. (Amamri)
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 14:22 — Odpovědět

  Pane Kotásku, jistě jste v takové zemi žil. Podělte se s námi o zkušenosti. Já jsem pracovala dva roky v SAE a nic mi nehrozilo.

  0
  0
 9. Vlastík
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 14:35 — Odpovědět

  Soňo, v článku jsem zdůraznil, že píšu o “současném” islámu. Kdyby se v případě vraždění křesťanů jednalo o ojedinělé případy, vůbec bych se o tom nezmiňoval, protože pak by šlo o zkrat v jednání jednotlivců. Tady se ale jedná o stovky (podle některých zdrojů dokonce) tisíce případů ročně a to už není možné omluvit rodovou nebo kmenovou tradicí. (Navíc, často je za těmito vraždami přímé působení duchovních.)
  Ani já v článku nikde neříkám, že muslimové jsou zlí. Proto jsem napsal: “Tím v žádném případě nechci říci, že každý, kdo vyznává islám, je špatný člověk a každý křesťan i žid je vzor všech ctností. V každém náboženství se najdou lidé dobří a zlí.”
  To hlavní v mém článku je rozdíl ve svobodě zvolit si svou víru sám. A to, žel, u muslimů nevidím. Ale nehodlám se s Vámi přít. Vy to můžete vidět jinak.

  1
  0
 10. Soňa D. (Amamri)
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 14:41 — Odpovědět

  Máte pravdu, Vlastíku, každý máme jiný náhled. Doufám, ale že v jednom se všichni shodneme, že Bůh je jen jeden.
  Jednání některých lidí je odsouzeníhodné, ale já nejsem za jejich jednání zodpovědná.
  Možná někdy mé výroky působí naivně, ale je to na delší diskuzi. Přeji krásný den.

  0
  0
 11. Vlastík
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 14:51 — Odpovědět

  Soňo, také Vám přeji krásný den.

  0
  0
 12. gvurele
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 16:52 — Odpovědět

  Paní Diartová, tématem trojice jsem na Vás nereagovala. U vás jsem reagovala na toho papeže, pokud z Bible čtete 4 desetiletí a byla jste, jak sama uváditě 4 desetiletí praktikující katoličkou. To je tak vše, Vaše argumentace mě totiž naprosto uzemnila.

  0
  0
 13. gvurele
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 16:57 — Odpovědět

  Já to musím uvést. Paní Diartová nestydím se veřejně přiznat, pokud někde chybuju, uvedu nepřesnost apod. Ale vaše EGO toho není schopné. Na to reaguju, na to, že se ani neomluvíte za chyby, co uvádíte, protože tohle mě, ne nerozčiluje, ale totálně překvapuje.

  0
  0
 14. Soňa D. (Amamri)
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 20:34 — Odpovědět

  Vážená paní, položte mi nějakou otázku, ráda Vám odpovím. Svou chybu jsem přiznala několikrát, co ještě chcete? Jste jako kolovrátek.

  0
  0
 15. Kotásek
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 20:48 — Odpovědět

  Neznám Vás, nevím na jakém postu a co jste dělali ,ale vím že jsou lidé ktěří tam pracovali a život jako takový vůbec nepoznali ,neměli na to ,možná byli velmi vzdálení oné realitě,bylo to dáno jejich povahou pracovním zařazením,určitou bariérou která se vytvořila ,nedokáži to přesně definovat,ale trvám na tom že je velmi jednoduché podlehnou iluzi o kvalitách islámu a nebýt tam,nežít jejich život.Osobně se mi velmi příčí že mladíci kteří využijí vše co jim Anglie dala,studium,soc.péčí a jiné,/občanství /,pak zaútočí v metru a zahynou nevinní lidé……..proč???????????????????????že je západ se svojím konzumem špatný …..a co je ideální…

  0
  0
 16. gvurele
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 20:58 — Odpovědět

  Vážená paní Diartová, mám ráda fakta a Vaší omluvu (nehledám omluvu, mě jste se nedotkla, hledám Vaše přiznání, že jste chybovala), a to uvádíte poprvé a poněkud egoisticky až v v poslední reakci na mě, hledám a hledám v tomto a předešlém komentáři, tj. ve Vašem komentáři a diskusích pod nimi, ale nenalezám. Jediné, co jsem našla , jako Vaší reakci je toto: Vážený pane Blažku, kdo je tedy v islámu srovnatelný s papežem? Pokud máte jinou odpověď než já ráda si ji poslechnu.” Takže pokud uvádíte, že jste ji přiznala,prosím, ukažte mi souřadnice té Vaší omluvy (nebo to je to o těch 40 letech Bible na nočním stolku? – to teda přiznání chyby od Vás není, s prominutím). Ukažte mi, kde jste uvedla, že jste napsala blábol o tom, že papež je vyší tomu nejvyššímu, a já se Vám opravdu z celého srdce a upřímně omluvím. Přeji krásný večer. GB

  0
  0
 17. gvurele
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 20:59 — Odpovědět

  vyšší , omlouvám se za chybu

  0
  0
 18. Darask
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 09:09 — Odpovědět

  Dobrý den,
  nejsem zastánce islámu ani křesťanství, ale nic není černobílé. Dovolím si rýpnout, jako reakci na větu „Křesťanství dokázalo pokojnou cestou změnit dějiny“. Jsou tím myšleny také křižácké války, osvobozování Svaté země mečem a prolitou krví, upalování čarodějnic svatou inkvizicí? To bylo přece křesťanství tehdejší doby. Není to ale podle Nového zákona a Ježíše, stejně jako nyní nejsou prý útoky islámských fundamentalistů dle Koránu. Křesťanství je ale nyní jiné, vyrostlo ze středověku. Nyní třeba křesťan, americký pilot, s kapesním vydání Bible u sebe, vymaže stiskem knoflíku horskou vesnici z povrchu. Žádná média u toho nejsou a proto žádná krev a utrpení, vše čisté, aseptické…..

  0
  0
 19. Béatrice
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 13:43 — Odpovědět

  Máte tam zásadní obsahové chyby. Za prvé – křesťanství odstanilo otrokářství??? A jakto že v USA byloještě ve 20.století??? Islám jako první zavrhl otrokářství. První muslimové byli dokonce otroci (například jeden černoch Bilal) Islám říká, že mezi lidmi není rozdílu podle pohlaví,bohatství, či barvy,ale podle zbožnosti. Tudíž podle Islámu se bohatý nemůže povyšovat nad chudým, nemůže se ani povyšovat jeden národ nad jiným atd… První muslimové, kteří byli movití, odkupovali ve velkém otroky a dávali jim volnost. Jelikož Muhammed(sas) viděl, že to ale nic neřeší, protože nebylo možné odkoupit všechny otroky ( jednoho koupili a dali mu volnost, jenže ten pán si koupil hned dalšího), tak řekl, že pokud člověk má otroka, tak se má k němu chovat jako ke svému bratru – to znamená – dělit se s ním o oděv i jídlo, chovat se k němu slušně.
  Za další jste mluvil o kamenování. Radila bych Vám prostudovat šáriu, protože to, co se dostává sem do médií, je často zkreslené, a skutečnosti tak upravené, aby to hrálo na city a vzbuzovalo nenávist vůči muslimům a Islámu. Netvrdím také, že vše se muslimských zemích děje podle islámu. Jenže to není problém Islámu,ale lidí – kteří základní věci nepochopili, a překrucují je zrovan tak, jak se jim hodí. Pokud muž cizoloží – je ukamenovám stejně jako žena. (koukněte se i na internet, existují i přímo záznamy, kde je natočeno, jak kamenují muže). Za další, aby tento člověk mohl být odsouzen, tak správně podle Islámu, musí být 4 očití svědci, kteří viděli přímo pohlavní styk. Další možnost odsouzení je, pokud se člověk sám (dobrovolně) přizná, či když příjde s podezřením manžel(který řekne, že ženu přímo při nevěře viděl) tak se vše musí prošetřit, a důkazy dokázat, že opravdu ji viděl při nevěře(nestačí jen jeho svědectví). Pokud se prokáže, že ji falešně obvinil, už nikdy nesmí vypovídat u soudu, protože je považován za nevěrohodného svědka, a je potrestán bičováním. Pokud například manžel podvede svojí manželku se svobodnou dívkou, tak manžel, pokud se jeho nevěra prokáže by měl být ukamenoován, a dívka, jelikož neměla manžela, tudíž nepodváděla přímo svého manžela, tak by měla mít trest bičování.
  Za další, z vraždy v islámským světe dělají záslužný čin??? ano v společnosti možná – ale Islám za to nemůže… Je to to samé, jako kyby lidé říkali, že Křesťanství může za zvěrstva, která církev po celá staletí prováděla… Jak by za to mohlo Křesťanství??? Snad lidé, ne???
  A jen na závěr prorok Muhammed(mír s ním) říkal, že na světě bude 73 skupin muslimů – a pouze jedna půjde tou správnou cestou, a opravdu bude následovat Islám, jako Islám, a ne žádné pseudoverze…

  0
  0
 20. Katarina
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 14:50 — Odpovědět

  P. Furst:
  Tak tento vas clanek, priznam se, nechapu. Zaprve, jak ze Hospodin podle Zidu je do niceho nenuti? Nemaji Leviticus a 630 prikazani, ktera nasleduji?? Sice muzou konvertovat, ale to muze i muslim – casto jsou pronasledovani i krestane, kteri “konvertuji” od katolicismu k protestantskemu vyznani. Je na kazdem cloveku, jakou si zvoli cestu, a cim bliz k pravde, tim vice za to bude muset “zaplatit”, protoze dablu se to nelibi.
  Zadruhe – vidim zasadni rozdil mezi Judaismem a Krestanstvim, a to je ten, ze Zide se cpou do nebe pres sve vlastni skutky, stejne jako muslimove, a nic jim to neni platne, protoze ze skutku Zakona neni prece ospravedlnen nikdo. Vsichni zhresili, a nemaji slavy Bozi. Ano, krestan uznava Starou smlouvu a pravem, tak jak Koran je pro nej bezpredmetny, ale v realu mezi Zidy a muslimy rozdil nevidim. A krestan, ktery neprijal Jezise do sveho srdce, je na tom uplne stejne, i se svymi skutky. Proc jste tento ZAKLADNI fakt v clanku vubec neuvedl? Nebo se budeme dohadovat o tom, kdo v historii napachal nejmin zla? Je to opravdu krestanstvi? Nemyslim. Zakladnim rozdilem mezi krestany (spasenymi), muslimy a Zidy je v tom, ze krestane jdou do nebe bez ohledu na sve skutky, ktere ale cinit maji, pokud Jezise miluji, a maji take moc seshora je cinit. Muslimove a Zide tuto moc nemaji, snazi se sami od sebe. Je to, samozrejme, propastny rozdil. Ale na co malovat islam cerne? Jsou o neco muslimove horsi nez ateiste, nebo krestane pred spasenim? Jsme vsichni uplne stejni a nemame si co vycitat.

  0
  0
 21. Vlastík
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 14:52 — Odpovědět

  Omlouvám se, že na Vaše rýpnutí reaguji až teď, ale dopoledne jsem byl relaxivat na Lysé hoře. A protože jsem si udělal v téhle relaxaci půl roku pauzu, tak to teď cítím v celém těle.
  Tou větou jsem myslel na to, co se dělo v prvních stoletích. To co píšete, to je něco co nikdo nezatajuje. Možná je dobré si všimnout, co se dělo v jiných zemích, kde “křesťanství” nebylo vládnoucí ideologií.
  Píšu o tom, jak si k sobě stojí současný islám na straně jedné a současný judaismus a křesťanství na straně druhé.
  Máte pravdu, mezi válečnými piloty a vojáky vůbec je mnoho křesťanů. Otázkou ale je, zda to co dělají, je motivováno jejich vírou (kterou si netroufám hodnotit) nebo touhou po dobrodružství či vyšší životní úrovní. Myslím, že u současného islámu je to přece jen něco jiného.
  Takže ještě jednou díky za rýpnutí. To se u blogu čeká.
  Přeji Vám pohodový den.

  0
  0
 22. Wendy
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 15:53 — Odpovědět

  Vyborny clanek a vyborne odhaleni neznalosti pani Diartove. Jako vzdy dokazuje to, ze vlastne nevi vubec nic o krestanstvi, judaismu nebo islamu, jinak by netvrdila takove veci, jako ze se vubec nelisi, ale ji dele zna, vi, co a jak. Preji hezky den. :)

  0
  0
 23. Vlastík
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 17:22 — Odpovědět

  Beatrice: Když čtu Vaše ódy na spravedlnost islámu, tak se divím, že ještě nežijete někde v Pákistánu, Íránu nebo nějaké jiné zemi zaslíbené.
  Ale teď vážně. Nepsal jsem, že křesťanství odstranilo otrokářství, ale: “Křesťanství dokázalo pokojnou cestou změnit dějiny. Otrokářský systém postupně zanikl jen díky vlivu lidí, kteří prožívali svou víru v Ježíše.”
  To, že pak otroctví v některých zemích vzniklo, je zase věc druhá.
  Vztah k otrokům řešily už Mojžíšovy zákony. Takže prorok Mohamed nemusel vymýšlet nic moc nového. Myslím, že systém v Mojžíšových knihách byl velice dobrý.
  Chápu, že jako muslimka bráníte svou víru. To já jako křesťan dělám také. Ale od lidí, kteří nějakou dobu strávili v zemích, kde “vládne” islám, hovoří něco jiného než vy. Křesťané v těchto zemích určitě nemají ani zlomek svobod, které mají muslimové v Evropě a které se jim zdají malé.
  Mohu se zeptat, ke které z těch 73 skupin muslimů patříte Vy?

  0
  0
 24. Vlastík
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 19:47 — Odpovědět

  Katarina: Pokud jste si nevšimla, porovnával jsem současné projevy těch tří náboženství. A myslím že v současné době je v otázce svobody volby víry mezi SOUČASNÝM islámem na straně jedné a SOUČASNÝM křesťanstvím nebo judaismem v této oblasti propastný rozdíl.

  0
  0
 25. Béatrice
  18.2.2011 – 14 Adar A 5771 v 10:22 — Odpovědět

  Vážený pane Furste, tady nejde o bránění, ale dezinformovanost, kteru v článku máte. Neznáte fakta a soudíte… jen papouškujete tpo, co jste se dočetl v našich médiiích, a možná někde na Atlance a tomu podobných stránkách..Kdybych viděla, že někdo z něčeho křivě obviňuje Křesťanstí, tak se postavím i proti tomu. A řada muslimů by Vám mohla dosvědčit, že velice často se s řadou mslimů kvůli tomu přu, protože dělají závěry a prohlašují soudy ohledně dalších náboženství, přitom jen papouškují, co přečetli v nějaké islámské literatuře od nějakýho imáma (kde jsou už učelně fakta překroucena, aby to zrovna vyhovovalo panu imámovy) a mezi těmito texty, a tím Vaším, neviddím žádný rozdíl.je to stejné, jako když muslimy nenapadne, že by sami si věc nastudovali (u nezávislých zdrojů)…to je hold problém všech muslimů(ale i jiných náboženských skupin), že svoje vychvalují, a na ostatní ukazují… Víte, dalo mi zabrat, než jsem i mého manžela přesvědčila že si tu Bibli přečíst není až tak od věci(což u rodilýho muslima není tak jednoduché přesvědčování;-)), a sám byl velice mile překvapen. A zrovna tak, když něco mluvil o budhismu, ale houby o tom věděl, tak jsem ho donutila, aby si to natudoval… Já jednoduše nemám ráda účelové upravování faktů. A že mám jít do Iránu??? To je to samé, jako kdybych já vás, za doby křesťanské inkvizice posílala taky do některých evropských zemí… A mohlo snad tehdy za to Křesťanství,?? Já říkám, že zásadní rozdíl mezi Křesťanstvím a Islámem je, že Křesťanství prošlo vývojem(teda spíše, že přestalo mít takový vliv, protože kdyby mělo zase opět, tak by se zase lehce dalo zneužívat… Protože přes náboženství se dá nejlépe napáchat zlo a ovládat lidi). Kdešto Islám to, doufám, teprve čeká. Víte, to že pojedu do dnešní nějaké islámské země, , neznamená, že bych mohla praktikovat Islám opravdu v jeho čisté podobě. Protože v dnešních Islámských státech, jak říká i můj mánžel,má jenom název Islámský stát,ale s islámem to nemá vůbec nic společnýho. Což kdyby jste si pane opravdu prostudpval šáriu sunnu, a Korán, tak byste zjititl… Číst si nějaká usnesení od imámu nedoporučuju, protože nikde není zárukou, že to taky nejsou nějaký fanatický bláboly, který z Islámemm společného nemají nic, a většinou souvisejí už s předem zadannou kompozící, se “shora”…
  A ze 73 skupin kam patřím? To ví jen Allah… Konvertovala jsem u Súfistů,ale to taky vůbec nic neznamená, protože i jen mezi súfistama je další spousty skupin… Ale já samozřejmě doufám, že jdu tou správnou cestou… Já sama dělám všechno proto, abych z hlediska svého svědomí dělala to nejlepší… Ale taky jsem jen člověk…

  0
  0
 26. Béatrice
  18.2.2011 – 14 Adar A 5771 v 10:30 — Odpovědět

  jsou tam překlepy a chyby, tak to prosím přežijte ;-) smysl z toho k pochopení doufám je ;-)

  0
  0
 27. Vlastík
  18.2.2011 – 14 Adar A 5771 v 12:22 — Odpovědět

  Překlepy mi nevadí, sám je dělám také.
  Vadí mi, že píšete o překrucování a sama překrucujete. Já nepsal, že máte jít do Íránu…, ale: “Když čtu Vaše ódy na spravedlnost islámu, tak se divím, že ještě nežijete někde v Pákistánu, Íránu nebo nějaké jiné zemi zaslíbené.” A to je něco jiného.
  Ve svém článku jsem odpovídal na otázku, jak vidím rozdíl mezi islámem a křesťanstvím. Podle mne je to otázka svobody při zvolení víry. Z toho co vím od různých lidí, tahle svoboda v islámských zemích není. Vy to samozřejmě můžete vidět jinak a klidně si o mně můžete psát, že papouškuji.

  0
  0
 28. Wendy
  21.2.2011 – 17 Adar A 5771 v 00:45 — Odpovědět

  Beatrice,
  cituji z vaseho komentare : “Máte tam zásadní obsahové chyby. Za prvé – křesťanství odstanilo otrokářství??? A jakto že v USA byloještě ve 20.století??? Islám jako první zavrhl otrokářství. První muslimové byli dokonce otroci (například jeden černoch Bilal) Islám říká, že mezi lidmi není rozdílu podle pohlaví,bohatství, či barvy,ale podle zbožnosti. Tudíž podle Islámu se bohatý nemůže povyšovat nad chudým, nemůže se ani povyšovat jeden národ nad jiným atd… ”
  Prosim, mate tam zasadni chyby. Ano, VY. V USA ve 20.stoleti nebylo otrokarstvi, jiste, byla rasova diskriminace, ale ne OTROKARSTVI. Muslimove a krestane si ohledne otroctvi nemaji co vycitat. Krestane otroky kupovali, muslimove jim je prodavali – muslimove obchodovali s otroky (v Africe) a byli jedni z velkych dodavatelu otroku, takze nelze mluvit o tom, ze byli proti otroctvi, dodnes existuji novodobi otroci v Zalivovych zemich, kde jsou lidska prava samotnych muslimu porusovana. Muslimsti sluhove u muslimskych zalivovych panu jsou jako novodobi otroci.

  0
  0
 29. saša palička
  21.2.2011 – 17 Adar A 5771 v 14:09 — Odpovědět

  Mezi islámem a křesťanstvím je rozdíl fundamentální a to z řady hledisek, která zde ovšem nelze podrobně rozebírat. V praxi nejdůležitější bude nejspíš odluka “trůnu a oltáře” (státu a církve), přes všechny historické peripetie uplatňovaná křesťanstvím aspoň teoreticky (i ve středověku) a zakořeněná v euro-americkém myšlení (což lze považovat za jeden ze základních předpokladů pro uznání lidských práv a občanských svobod a za jeden ze zdrojů demokracie, ale i rozvoje vědy a technického pokroku). Tato odluka (rozdíl mezi posvátným a profánním, královstvím božím a tímto světem … atd) není jen jakýmsi dodatečným výrobkem na základě praktických zkušeností (nějakým zmoudřením), ale přímo vyplývá z podstaty křesťanství. Ježíšovo království (jak známo z textů Nového zákona) “není z tohoto světa”. Ďábel na poušti sváděl Ježíše ke třem “fundamentálním hříchům”: 1) k pyšné důvěře v sebe sama, 2) k opovážlivému spoléhání na Boha, 3) k vládě nad světem (kterou lze jen těžko oddělit od zneužívání moci). Křesťanství a teokracie jsou neslučitelné (bez ohledu na deviantní představy či skutky některých křesťanů nebo jejich zájmových skupin). V islámu je tomu přesně naopak (v něm je “deviací” odklon od teokracie, oddělení “světské moci” od náboženství, odlišnost občanského zákona od právního systému šaríja … podle něhož je – mimochodem – odpad od islámu hrdelní zločin). Tyto skutečnosti mají dalekosáhlé důsledky v naší každodenní realitě. Kvůli spravedlnosti nutno dodat, že četné výdobytky naší euro-americké civilizace se neuskutečnili díky “křesťanské dokonalosti”, ale právě naopak v důsledku tupého nebo zlovolného ignorování této podstatné vlastnosti křesťanství ze strany (velmi mnohých) křesťanů (jako negace negace).

  0
  0
 30. saša palička
  21.2.2011 – 17 Adar A 5771 v 14:18 — Odpovědět

  Oprava: … četné výdobytky naší euro-americké civilizace se neuskutečnily díky … (prosím za prominutí).

  0
  0
 31. Michal
  23.2.2011 – 19 Adar A 5771 v 14:34 — Odpovědět

  Pročítám diskuzi a myslím, že se nedohodnete. Asi proto, že současně řešíte které náboženství je to lepší/spravedlivější apod., ale současně do toho motáte, kteří lidé, vyznávající to které náboženství jsou lepší/spravedlivější apod… Myslím, že obě náboženství ve své podstatě jsou dobrá, ale ti lidé, kteří se je snaží upravovat a využívat podle svých potřeb asi úplně ne. A že je v médiích zrovna hlavně propírán islám… Možná je to tím, že se něco zveličuje a něco se neukazuje… Třeba proto, že aktuální “vládci” částí světa, které nás zajímají a sledujeme nejsou muslimové…
  A já podotýkám nejsem nábožensky organizován. Věřím v Boha, ale ne v náboženství.

  0
  0
 32. saša palička
  24.2.2011 – 20 Adar A 5771 v 10:19 — Odpovědět

  Víra v náboženství by byla modloslužbou (což ovšem nelze vyloučit … lidé věří lecčemu a v leccos). Otázkou zůstává, zda víra v Boha už sama o sobě není náboženstvím, i kdyby byla ryze soukromá (do značné míry individuální bude asi vždy). Že věřící považují právě své náboženství za exkluzivní, to nebude nic divného (proč by jej jinak vyznávali?). Lidé, kteří “nejsou nábožensky organizováni” své přesvědčení také považují za nejlepší a nejspravedlivější, stejně jako nevěřící či ateisté (proč by taky ne?). K. H. Borovský veršoval (zhruba) takto: “Bože (jsi-li), spas mou duši (mám-li jakou)!” a “Ateistou buď, toť víra jistá! Pánbůh sám je také ateista.” Přesvědčení o výjimečnosti vlastního náboženství nemusí být nic špatného, pokud si z něj dotyčný neudělá hůl na ostatní. A právě o to jde nejvíc.

  0
  0
 33. Béatrice
  25.2.2011 – 21 Adar A 5771 v 01:01 — Odpovědět

  Saša: Já třeba osobně ve všem, co jste napsal, s Vámi souhlasím. Ano, samozřejmě, máte sotrokářstvím pravdu, jenže to je přesně to, jako nemůžu z otrokářství obviňovat Křesťanství, tak i nemůžu obviňovat Islám z toho. Otrokářství je jev společnosti, která byl už i před Křesťanstvím,ale ne náboženství. To, že tento jev se často vyskytoval(i vyskytuje) mezi vyznavači těchto náboženství, tak neznamená, že to dělali v souladu s ním. Mě jde o tuto linii. Já se nebudu hádat jaké náboženství je lepší. Já osobně si ani nemyslím, že Islám je lepší než Křesťanství. A právě i v tomto názoru mám často rozepře s některými muslimy. Já si zvolila Islám, kvůli mému náboženskému cítění, ale kvůli tomu nebudu odsuzovat Křesťantvía myslet si, že je horší. já jen nemám ráda demagogické spojování věcí. To je to samé, jako kdybych já tvrdila, že za temné minulé období Křesťanství může právě toto náboženství. Samozřejmě, že ne. Ale lidé za to mohli.. Za naše problémy nemůže žádná náboženství, ani Prorokové, ale lidé. A je blbost soudit náboženství na základě třeba i běžné praxe jejich stoupenců. Protože většinou jejich jednání nemá s tím náboženstvím nic společného, byť se i na něj odvolávají.
  Jinak mimochodem, co se týče hrdelního trestu za odpadlictví, tak podle šárie to tak není. Naopak podle Islámu nesmí být v náboženství donucování. Hrdelní trest hrozí jen těm, kteří se neodvrátili normálně tiše od Islámu a začali praktikovat víru, která jimje blízká, ale místo toho, začali islám potom špinit a poškozovat tím i muslimy. Já znám řadu sester, které z Islámu odešly, a i dodnes jdou pozdravit do mešity. A je to naprosto v souladu s Islámem. Jiná věc je, když jsou pak sestry, které byly za doby svého muslimstvéí ty nejfanatičtější muslimky. A najednou se z nich staly zase ty nefanatičtější odpůrkyně Islámu. To já osobně i jako člověk moc pochopit nemůžu.
  A jinak samozřejmě základní rozdíl je taky v tom, že ortodoxní pojímání Islámu nerozděluje politku a nábožensctví. Ikdyž já jsem muslim, který tvrdí, že sice Islámský koncept státu může existovat,ale vzhledem k naší momentální situaci, která v muslimským světě je, se to v nejbližší dohledné době jeví jako utopie. Ostatně žádný Islámský stát, který existuje, nefuguje podle Islámu. Proto jsem přesvědčená, že rozdělení náboženství a politické moci je přímo pro klid a stabilitu momentálně nutný. Druhá věc je, že to ale není tak jednoduché, jak tpomu bylo v Evropě. Protože zde existovala normálně církev jako intituce, adodnes s omezenými pravomocemi existuje.V muslismkým světě neextuji nic jako církev. Islám není nijak sjednocenýa nemá žádnou oficiální hlavu, jako je Papež. tudíž i ta sekularizace je velice obtížná.

  0
  0
 34. Béatrice
  25.2.2011 – 21 Adar A 5771 v 01:04 — Odpovědět

  Tedy blbnu, první část byla pro Wendy, druhá pro Sašu.

  0
  0
 35. 25.2.2011 – 21 Adar A 5771 v 18:07 — Odpovědět

  Tak se mi zdá, že se zde mnoho lidí kroutí, omlouvá a vymlouvá. To jako že myšlenka dobrá a provedení chybné atd. Lidé nezapomeňte že náboženství je v podstatě dílo lidské, víra nám není dána physickým či obrazovým zjevením, toto jsme si vytvořili sami. Ale je nám to dáno geneticky, nám nevysvětelným a nepochopitelným činem když jsme se stali lidmi. Víra je nezbytnou duševní potravou naší existence. Pokuste se nyní z na základě tohoto hlediska posuzovat vznik různých náboženství a to nejen z historického či časového postupu. Ale také geograficky (přírodních podmínek) na základě rozdílných mentalit a rozdílného antropologického vývoje. Samozřejně že ti nechci a nemohu znovu vynálezti kolo, ale je možné o tom diskutovat a se zamyslet.

  0
  0
 36. saša palička
  26.2.2011 – 22 Adar A 5771 v 00:10 — Odpovědět

  K osobnímu přijetí islámu nelze nutit (tedy teoreticky, v praxi se dělo leccos), nelze jej však opustit (beztrestně z právního hlediska). Vymahatelnost trestu (třeba v evropských podmínkách) s tím nemá co dělat. V muslimské zemi by i pouhá vnitřní rezignace na tuto víru představovala permanentní přetvářku (např. modlitební úkony či dodržování ramadánu nejsou záležitostí soukromou nebo společenskou, ale veřejně-právní a tudíž vymahatelnou). Veřejný přestup k jiné víře je prakticky nemožný (přesto k takovým případům tu a tam dochází a to i za cenu mučednictví). Mnohé postihy se vztahují i na jinověrce (rouhání, veřejné porušování pravidel ramadánu …). Nejde o to, zda je islám “horší” nebo “lepší” než křesťanství, ale co z té či oné víry vyplývá jak pro věřící, tak pro okolní společnost, přičemž je rozhodující současný stav (středověké reminiscence nebo vývojové teorie mohou být zajímavým intelektuálním cvičením, z hlediska našich konkrétních životů je však směrodatná především současná realita a její střednědobý horizont). Přestup na islám se může v našich poměrech jevit jako nevinná zábava, případně jako projev jakési revolty vůči dekadentní společnosti (někdo je nácek, někdo anarchista, proč by jiný nemohl být muslim?). Jde však opravdu o nezávaznou hru? Rozhodně důvod k hlubokému zamyšlení …

  0
  0
 37. Katarina
  26.2.2011 – 22 Adar A 5771 v 22:27 — Odpovědět

  Vlastik: aha, tak to jsem si nevsimla. Ale nevidim duvod porovnavat soucasne krestanstvi se soucasnym islamem – vsechno vychazi z jejich podstaty, uz tam je propastny rozdil, to, jak se chovaji lide, je na lidech. Krestanstvi nebylo o nic horsi ve stredoveku nez je nyni jen proto, ze se necetla Bible a lide vlastne nic nevedeli. Zni to proto trochu jako vytahovani se, a pritom to k nicemu nevede, podle meho.

  0
  0
 38. Vlastík
  27.2.2011 – 23 Adar A 5771 v 09:30 — Odpovědět

  Katarino, to ať posoudí ostatní, zda to, co jsem popsal při posuzování rozdílu mezi současným islámem a křesťanstvím, je vytahování. Pokud Vy máte pocit, že žádné rozdíly neexistují, těžko Vás přesvědčím. A ani to nemám v úmyslu. Byl jsem požádán, abych vyjádřil svůj názor, tak jsem to udělal a Vy můžete mít klidně názor opačný.

  0
  0
 39. Karel79
  11.3.2011 – 5 Adar B 5771 v 22:40 — Odpovědět

  Já si myslím, že Soňa Diartová lže. Vědomě ignoruje negativní stránky konání muslimů ve jménu svého náboženství a tak jako všichni muslimové, i ona nepřipouští jiné myšlenkové proudy, než muslimské. S takovýmto člověkem nelze diskutovat, protože jeho kamenný postoj bude prezentovat stále, stále bude zjevně ignorovat jasné a nezpochybnitelné reality ( vraždy ze cti, agresivní šíření islámu, nadřazení islámských pouček nad všechno včetně technických faktů apod.) Takže diskuse s takovým člověkem je ztráta času.

  0
  0
 40. Gvurele
  12.3.2011 – 6 Adar B 5771 v 11:57 — Odpovědět

  nevadi nam uzivat multikuty zbozi, ale jakmile dojde na vzajemny respekt mezi lidmi a jejich kulturami, uz je to horsi….zacne se na necem lpet…z te nebo druhe strany

  0
  0
 41. Soňa D. (Amamri)
  13.3.2011 – 7 Adar B 5771 v 11:58 — Odpovědět

  Divím se, že Vás to pořád ještě baví. To jsou diskuze o h-v-ě pořád dokola.

  0
  0
 42. Karel79
  16.3.2011 – 10 Adar B 5771 v 11:12 — Odpovědět

  amamri, nemluvte vulgárně, to se neslučuje s voňavým muslimským životem.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Muslimské bratrstvo: „Izrael je okupant“

Další článek

Filmový šarmér Hugo Haas uspěl v Hollywoodu, ale stýskalo se mu