Zdroj: zpravy.idnes.cz

Napsal Tomáš Flaška v článku o muslimech. Koncept jakého soužití?

Jsem až překvapená, jak někteří autoři milují téma “islám”. Nebo alespoň říkají islám něčemu, co za něj považují.

Kolik muslimů znáte ve svém okolí? Žiji na okresním městě které má cca 36 tisíc obyvatel a v něm žije asi 20 muslimů. Nemám pocit, že by selhal nějaký koncept.

Proč se lidé vyjadřují k islámu, když o něm nic neví?

Lidé dnes považují termíny jako cizoložství a podvody za hrdinství. Muži se předhání, kdo je větším býkem. Proč by to tak mělo být? Jsme snad zvířata, že nemáme úctu a respekt sami k sobě. Nevidím nic špatného na tom chovat se morálně. Ve škole jsme se učili o morálním kodexu. Budeme se o něm již jen učit?

Tomáš se dále snaží popisovat rozdíly mezi křesťanstvím a islámem. Mnoho jich nebude. Obě náboženství vychází z judaismu a obě dbají na morální profil člověka. Rozdíl je pouze v tom, že nejvyšší autoritou v islámu je Bůh a v křesťanství papež.

Chceme soudit islám, ale již se nedíváme do vlastních řad. Žádný koncept soužití neselhal. Evropská Unie je v troskách a tak se snaží odvést pozornost jiným směrem. Toho jsme byli svědky nedávno v Mnichově, kdy se hlavy států předháněly v kydání špíny na přistěhovalce. Člověk má někdy pocit, že tu přistěhovalci vyskytli jako plevel. Tyto vlády již ale zapomněli, že přistěhovalce lákaly do Evropy za vidinou výdělku. Stačí se jen podívat na webové stránky některých ambasád.

Evropané ztratili návyk pracovat a tak za ně dělají právě přistěhovalci. Pokud zmiňujeme islám, často slyším, že se dává do souvislosti s Araby. Bohužel Arabové nejsou nejpočetnější skupinou muslimů na světě. V Evropě můžeme například potkat mnoho movitých ruských muslimů. Proč nám nevadí zrovna oni? Skupují přece naše domy a hotely. Jedno české město na západě Čech je dnes již dávno považováno za druhé hlavní město Ruska. Právě z Ruska přichází ten nejradikálnější islám.

Ano, koncept soužití selhal, protože jsme schopní za peníze prodat svoji čest a svoji zemi.Nemá cenu upírat zraky do Egypta, neboť pro Egypt jsme absolutně bezvýznamný kus světa. Většina Egypťanů ani netuší, kde je Praha. Arabský svět Česká republika nezajímá.

Je zbytečné, abychom v naší zemi řešili islám, neboť ho stejně nevyřešíme.

Peníze bohatých muslimů ovlivňují naší politiku již dávno aniž bychom to tušili a nejsou to peníze z arabských zemí.

Autorka: Soňa Diartová

Přečtěte si také od autorky: Nesnáším muslimy

17 Komentářů

 1. GVURELE
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 11:00 — Odpovědět

  “Tomáš se dále snaží popisovat rozdíly mezi křesťanstvím a islámem. Mnoho jich nebude. Obě náboženství vychází z judaismu….”…….hmmm VYCHÁZÍ …NO TO JE OBHAJOBA…..ale já už to dál ani komentovat nemůžu …to nejde je to zabitej čas, i když se mi článěék pana Flašky nelíbil, protože magory najdem všude bez ohledu na víru, ale souhlasím s Váma, nevyřešíme to :-)

  0
  0
 2. Jiří Blažek
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 11:04 — Odpovědět

  Tvrdit, “že nejvyšší autoritou v islámu je Bůh a v křesťanství papež” svědčí o autorčině hluboké neznalosti dané problematiky a až ostudné jednoduchosti jejího uvažování.

  0
  0
 3. Tomáš Flaška
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 11:18 — Odpovědět

  Soňo, proč tedy v muslimském náboženství, některých komunitách i některých státech (neříkám že vždy a všude) existuje institut kamenování žen za nevěru? Je něco podobného v křesťanství? Nechápu, co to má společného s tím, že chlapi si u nás hrají na samce a jsou nevěrní. Já se zastávám žen, tady mi souvislost uniká.
  —-
  Katolická církev má za minulost rozhodně máslo na hlavě. Ale mluvme o současnosti. Existuje v křesťanském světě něco jako fatwa? Tedy že nějaký duchovní někoho odsoudí k smrti a vyhlásí se na to dokonce odměna? Je tu nějaká podobnost s křesťanským světem?
  —-
  Existují v křesťanském světě atentátníci, kteří se snaží zabít někoho, kdo si třeba dovolil nevhodně karikovat boha? Je tu podoba s islámskými fanatiky? Tím neobhajuji ty karikatury, ale karikatura jako suševní čin, je hodna duševního odsouzení a ničeho jiného.

  Tak jsou zde rozdíly mezi islámem a křesťanstvím nebo nejsou?

  0
  0
 4. GVURELE
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 11:33 — Odpovědět

  fatwa, atentátníci….v křestaňství zas neznaj (nebo doposavad neznali) prezervativ (to je do jisté míry taky atentát) resp. přímo vědomé vyhlazování, rošiřování nemocí (abstrahuji od morálky)…..a i ta kletba by se našla…jen stačí změnit úhel pohledu…každej má něco….nejhorší na každém ismu je , pokud ho násilím vnucujete někomu jinému, takže pokud jde o mě nemám ráda války, jakékoliv ve jménu B

  0
  0
 5. Soňa D. (Amamri)
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 12:17 — Odpovědět

  Tome, když si přečteš Bibli, najdeš tam zmínku o kamenování několikrát. Je známý výrok z Evagelia – Hoď kamenem, kdož si bez viny!
  Správně jsi uvedl že se jedná o islámské fanatiky. Ale kolik takových fanatiků je v porovnání s počtem muslimů?
  Vzpomeň si na kauzu “Kuřim”, týrání dětí, aktéři byli křesťané z Hnutí Grálů. I islám má mnoho odnoží a sekt jako např. wahabismus, sufismus atd.Sufismus je ušlechtilý směr.

  0
  0
 6. Soňa D. (Amamri)
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 12:22 — Odpovědět

  Vážený pane Blažku, kdo je tedy v islámu srovnatelný s papežem? Pokud máte jinou odpověď než já ráda si ji poslechnu. Neexistuje žádný imám, všichni lidé jsou si v islámu rovni.

  0
  0
 7. GVURELE
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 12:31 — Odpovědět

  Paní Diartová, a v islámu neexistuje něco jako pozice nejvyššího imáma? šmankote ženská …..

  0
  0
 8. GVURELE
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 12:50 — Odpovědět

  Můžu se zeptat paní Diartová, co jste studovala na filozofické fakultě? Nečekám, že odpovíte, ale bylo by to milé překvapení.

  0
  0
 9. Jiří Blažek
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 13:18 — Odpovědět

  Vážená paní Diartová:
  V křesťanství, stejně jako v judaismu či islámu je nejvyšší autoritou Bůh. Tvrdit, že nejvyšší autoritou v křesťanství je papež, může s prominutím pouze hlupák.
  Papež (neboli biskup římský) je nejvyšší pozemskou (lidskou) instancí římskokatolické církve. Není v žádném případě hlavou či autoritou pro téměř 50% křesťanů – ortodoxních,protestantů či dalších církví které nejsou v unii s Římem (např. Arménů). V islámu je s papežem srovnatelné postavení např. ajatolláha u šíitů nebo, i když je pravda, že např. ajatolláhové Chomejní a Chameneí jsou narozdíl od papeže skutečnými suverénními vládci regulérního státu, což papež (vzhledem ke zvláštnímu postavení Vatikánu) není, v sunnitském islámu to byli až do zrušení chalífátu Ataturkem chalífové – i zde docházelo k rozporům, na to, kolik jich je a kteří to jsou – v názorech se jak známo sunité i ší´ité (ithná ašaríja, zajídíja, ismáilíja a další školy) liší. Takže si doplňte vzdělání, alespoň o svém náboženství, když už tak ráda tvrdíte, že nikdo v ČR o islámu nic neví.

  0
  0
 10. Tomáš Flaška
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 13:18 — Odpovědět

  Soňo, v bibli se o házení kamenem píše, ale kdo to dnes praktikuje?
  A cituji tě: “Správně jsi uvedl že se jedná o islámské fanatiky. Ale kolik takových fanatiků je v porovnání s počtem muslimů?”

  Mám tomu rozumět tak, že když je 500 milionů muslimů, z nichž je jen 50 islámských fanatiků, kteří dohromady zabili 1500 lidí, tak vzhledem k malému procentu se nic neděje? A když těch muslimů budou 2 miliardy, a mezi nimi 200 fanatiků, kteří dohromady zabijí 6000 lidí, tak vzhledem k tomu, že je to stále stejné procento, tak se nic neděje?

  0
  0
 11. Soňa D. (Amamri)
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 13:53 — Odpovědět

  Tome, je to odsouzeníhodné samozřejmě.
  Pane Blažku, čtěte diskuzní příspěvky a neobviňujte mne z věcí, které jsem nenapsala. Na FF UK jsem studovala český jazyk a literaturu, před 25 lety.

  0
  0
 12. GVURELE
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 14:33 — Odpovědět

  omluva a taky poděkování panu Blažkovi, za toho nejvyššího imáma, to jsem si zas doplnila vzdělání v pojmech já (googlila jsem), než to pan Blažek napsal, měla jsem na mysli ajatolláha a pořád se mi ten jak jsem napsala nejvyšší imám nezdál (je to záležitost historie, alespoň dle wiki).
  Pro paní Diartovou: těch 25 neomlouvá, víte prezentujete se i na idnes, jako člověk co ví, uvádíte, že píšete do zahraničních novin, googlila jsem, ale nic nenašla. Ale pokud vážně takhle podobně píšete např. o Češích, jako tady o náboženství, tak děkuji za prezentaci a popularizaci “německých průvodců” pro turisty v islámském světě.
  PS: víte proč nepíšu články paní Diartová, protože mystifikaci mám ráda leda tak v amerických filmech pokud potřebuju “vypálit mozek”, jenže to dělám vědomě, u Vašich článku to mám spíš naopak jako rozvičku – taková hra “najdi deset rozdílů”, a taky nepíšu články, na rozdíl od Vás, protože se necítím sdělovat ostatním něco o čem nevím tak nějak pořádně a dokonale všechno (noviny nejsou blog).

  0
  0
 13. GVURELE
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 14:48 — Odpovědět

  Pro pana Flašku, i když to je spíš “rovina úvahy” na téma kamenování…vyhlazení ze společnosti, a není podobným trestem (a možná pro viníka i míň humáním, pokud nebudeme vydět humanitu jen jako život za každou cenu), tedy není podobným trestem když se od proviněného odvrátí společnost, resp. společenství (rodina, přátelé apod.). Podle mě je to taky “ukamenování” jen to nemá tu vizáž jatek.

  0
  0
 14. Jiří Blažek
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 15:48 — Odpovědět

  Tak pár citací:
  V tomto článku: “Proč se lidé vyjadřují k islámu, když o něm nic neví?”

  Soňa Diartová napsal:
  27.1.2011 v 23:26
  Vážený pane Hynku,
  o islámu jsem již napsala stovky článků a nechci se opakovat. Ani už mě nebaví Čechů vysvětlovat, o čem to je, stejně to nepochopí.
  Přesvědčování blbců mě stálo hodně energie.

  Soňa D. (Amamri) napsal:
  10.2.2011 v 17:20
  … Vím, že máš ráda islám jako téma, ale troufám si říct, že o něm nic nevíš.

  0
  0
 15. Soňa D. (Amamri)
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 23:15 — Odpovědět

  Co ode mě pane Blažku chcete? Položte otázku a nekritizujte.

  0
  0
 16. Jiří Blažek
  12.2.2011 – 8 Adar A 5771 v 19:08 — Odpovědět

  Paní Diartová, já jsem vám pod článkem Tomáše Flašky položil otázek víc než dost a na žádnou jste nedokázala odpovědět. A co po vás chci? Nebojte se a nepropadejte panice – kromě omluvy pod oním článkem (na kterou máte ještě jeden den) – po vás nechci vůbec nic :)

  Mohl bych po vás sice chtít, abyste nepsala nesmysly a psala jen o tom, čemu rozumíte a o čem něco víte, avšak obávám se, že jednak byste pak asi musela svou literární činnost drasticky omezit, za druhé si myslím, že by ode mě nebylo úplně fér chtít to jen po vás, když podobné nesmysly (ba dokonce mnohem horší!) píše na webu spousta jiných lidí (a nikdo je za to nepeskuje) a za třetí byste mohla správně namítnout, že máme svobodu a stejně jako vy máte právo psát, co vás napadne (i když je to sebevětší diletantismus), tak já mám přece právo vaše domácí slohová cvičení nečíst a nemarnit nad nimi drahocenné minuty a vteřiny, což si beru k srdci. Hezký den. :)

  0
  0
 17. Wendy
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 16:02 — Odpovědět

  “Kolik muslimů znáte ve svém okolí? Žiji na okresním městě které má cca 36 tisíc obyvatel a v něm žije asi 20 muslimů. Nemám pocit, že by selhal nějaký koncept.”
  Mila zlata, ale tady nejde o Pribram. Tady jde celkove o Evropu, kde multikulti selhalo. Multikulti si predstavovali, ze x narodu a kultur mezi sebou muze zit a uchovat si svoje rozdily, jenze to nejde. Je to nerealne. Emigranti (a to prevazne muslimove) v EU dokazuji, ze se nechteji prizpusobit zakonum dane zeme, ze se nechteji zaclenit a mnozi z nich se ani poradne nenauci jazyk dane zeme, jak pak ma souziti fungovat? Jisteze to nefunguje, zkuste stravit nejaky cas v Lutonu, Birminghamu, Bradfordu – to jsou mesta ve Velke Britanii. Zkuste zajet a stravit nejakou dobu v Nizozemi, Nemecku, Francii. Porad nic?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ty jsi mým jediným Pánem…

Další článek

POKORA – ozdoba skutečných velikánů – (Náhrdelník 7)