Zdroj: dover.idf.il

Izraelská vláda na svém nedělním zasedání formálně zrušila nominaci Joava Galanta na post náčelníka Generálního štábu (v hebrejštině Ramatkal) Izraelských obranných sil.

Galanta počátkem podzimu navrhl ministr obrany Barak a vláda tuto nominaci 5. září schválila. Nominace však byla nakonec pozastavena v důsledku obvinění z neoprávněného nakládání s veřejnými pozemky. Podle deníku Ma’ariv využívá Galant neoprávněně veřejné pozemky v okolí svého domu v mošavu Amikam (jde o zbudování příjezdové cesty, parkoviště a osázení 7 akrů olivovníky). Pozastavení nominace oznámili počátkem února premiér Netanjahu s ministrem obrany a vláda pak 6. února nominaci formálně zrušila. Ministr obrany mezitím na post náčelníka Generálního štábu nominoval Benjamina „Bennyho“ Gance. Proti takovému postupu se však Galant chce bránit, a proto se v neděli odvolal k Nejvyššímu soudu, aby prošetřil obvinění související s pozemky, a aby pozastavil Gancovu nominaci. Podle deníku Ha’arec Galant tvrdí, že „jeho nominace byla nespravedlivě zrušena, a že neměl dostatek času na reakci na obvinění proti jeho osobě.“

Kdo vlastně jsou generálové Galant a Ganc o nichž se v souvislosti s výběrem příštího náčelníka Generálního štábu mluví a o jakou funkci se jedná?

Náčelník Generálního štábu se v Izraeli označuje jako „Ramatkal“, což je hebrejský akronym pro Roš ha-Mate ha-Klali (doslova „Hlava Generálního štábu“). Jeho pravomoci vymezuje Základní zákon: Armáda, podle něhož jde o nejvyšší funkci v rámci armády. Ramatkal je podřízený ministru obrany, který jej zároveň navrhuje a na základě jeho návrhu následně hlasuje vláda. Funkční období náčelníka Generálního štábu je zpravidla tříleté, avšak bývá prodlouženo na čtyři roky a v případě potřeby až na pět let. Dva z Ramatkalů se později stali izraelskými premiéry (Jicchak Rabin a Ehud Barak) a dalších devět bylo poslanci Knesetu. Současným je od roku 2007 Gabi Aškenazi.

Generálmajor Joav Galant je sabra narozený roku 1958 v Jaffě. Vystudoval ekonomii a management na Haifské univerzitě. Do minulého roku byl velitelem Jižního velitelství a během své více než dvacetileté vojenské kariéry byl členem elitního námořního komanda Šajetet 13 a nakonec i jeho velitelem (1994-1997), dále pak například velitelem Dženínské brigády (1993-1994) či zástupcem velitele pozemních sil. Působil jako vojenský poradce Ariela Šarona a od izraelského stažení z Pásma Gazy (2005) byl až do roku 2010 velitelem Jižního velitelství a jako takový velel a naplánoval operaci Lité olovo proti teroristům z Pásma Gazy.

Generálmajor Benjamin Ganc, přezdívaný Benny, je sabra narozený roku 1959 v mošavu Kfar Achim. Vystudoval historii a politologii na Telavivské a Haifské univerzitě a následně management přírodních zdrojů na americké National Defense University ve Washingtonu. V armádě slouží od roku 1977, kdy nastoupil povinnou vojenskou službu. Z počátku působil u výsadkářské brigády a během své dlouhé vojenské kariéry zastával řadu velících funkcí, včetně velitele speciální jednotky izraelského letectva Sajeret Šaldag (1989-1992), výsadkářské brigády (1995-1997), divize v Judeji a Samaří (2000-2002) a velitele Severního velitelství (2002-2005). Zastával též post izraelského vojenského attaché ve Washingtonu a v červenci 2007 byl ministrem obrany Barakem jmenován zástupcem náčelníka Generálního štábu (2007-2010).

Gancova nominace bude nyní postoupena Turkelově komisi, která bude prošetřovat jeho rozhodnutí během druhé libanonské války a nepřímý podíl na smrti drúzského pohraničního policisty během druhé intifády. Následně pak bude předána ke schválení vládě. Jmenování již schválil nejvyšší státní  zástupce Jehuda Weinstein a v nejbližších dnech by mělo začít předávání pravomocí od současného ramatkala Gabi Aškenaziho pravděpodobnému novému ramatkalovi Benny Gancovi. Aškenaziho působení v čele izraelské armády končí k 14. únoru a po tomto datu by měl v čele armády jako prozatímní náčelník Generálního štábu stanout právě Ganc.

Autor: Ladislav Faigl

Přečtěte si také od autora: Levicová demonstrace a vlajky OOP v srdci Tel Avivu

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Víra

Další článek

Z mostu tunel, snadno a rychle