Zdroj: ynetnews.com

V sobotu se v Izraeli konala jedna z největších demonstrací za několik posledních let. Její příčiny však nemají nic společného se současnými demonstracemi, které zasáhly řadu arabských zemí.

Sobotní demonstrace v Tel Avivu přišla necelý týden poté, co Kneset v průvodním čtení schválil (poměrem 41 ku 16 hlasům) návrh na zřízení zvláštní parlamentní komise, jenž bude prošetřovat zahraniční financování izraelských levicových nevládních neziskových organizací. Návrh podala poslankyně Faina Kirschenbaum (Jisra’el Bejtejnu) a společně s ním byl schválen i návrh poslance Dannyho Danona (Likud), na jehož základě má být ustavena komise, která bude prošetřovat organizace, které v Izraeli skupují pozemky. Oba návrhy nyní projdou výborem Knesetu (House Committee), který stanoví technické parametry vyšetřovacích komisí, a následně budou předloženy ke konečnému schválení.

Levicové demonstrace se zúčastnila i řada poslanců, včetně někdejšího ministra a současného poslance Me’ira Šítrita (Kadima). Ten uvedl, že zřízení komise „ohrožuje Izrael“ a „vážně poškozuje jeho pověst, protože jej řadí mezi temné režimy.“ Kromě Šítrita na demonstraci vyrazili i další poslanci Kadimy, Merecu a komunisté ze strany Chadaš. Zúčastnili se jí i představitelé organizací na obranu lidských práv, včetně Míru nyní (Peace Now), jehož ředitel Jariv Oppenheimer dokonce označil současného ministra zahraničních věcí Avigdora Liebermana za větší hrozbu Izraeli než-li je Írán. Kromě Liebermana byl silně kritizován též ministr obrany a předseda Strany práce Ehud Barak, a to z toho důvodu, že jeho strana, díky účasti ve vládě, prý podle poslance Nicana Horowitze (Merec) „umožňuje existenci nejrasističtější vlády v dějinách Izraele.“ Komunističtí představitelé pak varovali vládu s odkazem na „sílu lidu v Tunisku“ (tam si přitom násilné demonstrace vyžádaly desítky lidských životů, rozpuštění vlády a útěk prezidenta do exilu, pozn. autora)

Na prohlášení demonstrantů ostře zareagoval poslanec Michael Ben-Ari (Národní jednota), když sdělil, že „radikální levicová hnutí dokázala, že jsou součástí těch, kteří si přejí zničit Izrael, a že zemi zrazují.“ Již dříve přitom vzduchem létala ostrá slova. Jeden ze zastánců zřízení komisí a budoucí předseda jedné z nich, Danny Danon, označil levicové aktivisty za pátou kolonu, zatímco ti označili samotný vznik komisí za Mccarthismus.

Hlavní část demonstrace se odehrála na náměstí před Telavivským muzeem. Podle deníku Aruc Ševa je toto místo čím dál častěji voleno příznivci levice, neboť lze demonstranty zaplnit jednodušeji než větší Rabinovo náměstí před telavivskou radnicí. Několik demonstrujících neslo vlajku Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), někdy též označovanou jako „palestinskou vlajku.“ OOP přitom byla v minulosti hlavní palestinskou teroristickou organizací, která měla na svědomí tisíce židovských životů. Policie zadržela několik demonstrantů pro údajné napadení policistů. Při demonstraci nebyl nikdo zraněn.

Pro zmírnění napětí premiér Benjamin Netanjahu ještě téhož večera uvedl, že plánovaná komise bude prošetřovat nejenom levicové, ale i pravicové nevládní neziskové organizace. Nacionalisté však na tuto dodatečnou změnu reagovali s klidem a sdělili, že se vyšetřování nebojí, neboť nejsou financováni zahraničními vládami či mezinárodními fondy (individuální dary přitom prošetřovány být nemají, pozn. autora).

Zřízení komise však může být aktuální. Počátkem ledna totiž centristické mimoparlamentní sionistické hnutí Im Tircu (Im Tirtzu) informovalo o existenci nepřímého finančního spojení mezi třinácti izraelskými levicovými skupinami, včetně Be-celem (B’Tselem), a arabskými proteroristickými organizacemi. Podle Im Tircu jsou levicové skupiny napojeny na National Development Center (NDC) se sídlem v Rammaláhu, které je úzce provázáno s Welfare Association, jenž dostává peníze z fondu Al-Aksá, který finančně honoruje příbuzné sebevražedných atentátníků. NDC přitom bylo zřízeno roku 2006 vládami čtyř evropských států za účelem rozvoje Západního břehu. Podle Jisra’el Bejtejnu mnohé z levicových organizací předávaly lživé dokumenty Goldstoneově komisi a poskytují jména izraelských důstojníků, aby proti nim mohla být zahajována soudní řízení.

Je nutné uvést, že i v pravicovém táboře se ozvaly osamocené hlasy, zda-li šetření takovýchto komisí náleží do pravomoci Knesetu a zda-li ten tak nepřesahuje své pravomoci. Působení komisí však bude omezeno a předvolání před takovou komisi by mělo být dobrovolné. Pokud však levicovým nevládním organizacím jde skutečně pouze o svobodu a lidská práva, zajisté nebudou mít co skrývat a nebude pro ně problém své finanční zdroje zveřejnit. Obvinění Jisra’el Bejtejnu a Im Tircu jsou ale natolik závažná, že by se jimi možná měly zabývat i orgány činné v trestním řízení.

Celý schvalovací proces je na začátku, byť se nepředpokládá, že by v Likudem ovládaném výboru mělo zřízení komisí zadrhnout. Zajímavé tedy bude, jaké Izrael čekají reakce po konečném schválení těchto komisí. Ještě zajímavější pak případné výsledky šetření těchto komisí.

Autor: Ladislav Faigl

Přečtěte si také od autora: Pokřivená Abbásova představa cesty k míru

1 Komentář

 1. Natasa Dudinski
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 20:47 — Odpovědět

  Mily pan Faigl,

  obavam sa, ze Im tirzu nie je ziadna centristicka organizacia ale extremne pravicova organizacia s ideologiou v duchu “kto nie je s nami, je proti nam”. tiez ich praktiky pripominaju tie bolsevicke ktore si este dobre pamatam, napriklad ked im vadi, ze profesori na univerzitach vedu studentov ku kritickemu mysleniu. Okrem toho, ich obvinenie lavicovych organizacii, ze su sponzorovane arabskymi organizaciami podporujucich pribuznych teroristov je viac nez zavadzajuce a uplne nepodlozene. no a na zaver, je neuveritelne, ze Im tirtzu, ociernuju ludsko-pravne organizacie za to odkial cerpu peniaze, zatial co oni sami cerpaju nie z uplne kosher zdrojov. ak rozumiete hebrejsky, tu je investigativna reportaz Channel 10 http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=779377 o Im Tirzu, a tu je dalsi clanok o zdrojoch lavicovych organizacii: http://www.jpost.com/Opinion/Columnists/Article.aspx?id=204393 Ak vas zaujimaju financne zdroje ludskopravnych organizacii, vsetky to zverejnuju na svojich webovych strankach, na rozdiel od Im tirzu. Na zaver prelicku, ktora bola zverejnena dnes v Haaretz: http://www.haaretz.com/news/national/the-ties-between-the-im-tirtzu-head-and-a-company-that-sells-to-iran-1.343788

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pochod Živých 2.5.2011

Další článek

Nejen české banky, i ty německé s vámi jednají jak…