Zdroj: flickr.com

Řeším dlouhodobě problém, jak levně dostávat peníze ze svého účtu vedeném v Eurech v Německu, do České republiky.

Jakákoliv příchozí platba ze zahraničí stojí u tuzemských bank od 100 Kč nahoru. A to i u FIO banky a.s. byť propaguje, že to stojí 1 Euro. Ale o tom až svůj spor s nimi uzavřu.

Prolistoval jsem trochu internet a našel německou banku comdirect.de. Princip jejího účtu je takový, že je to vlastně virtuální banka, kde je vše zdarma a to včetně debetní karty. S tou kartou lze podle jejího ceníku vybírat peníze v bankomatech v zahraničí zadarmo. Zúčtovací kurz by měl být podle společnosti Visa. Tak to je přesně to, co potřebuji. Zjišťuji, že jsou tam návody jak postupovat když si někdo chce založit účet ze zahraničí. A dávám se do anabáze zřizování účtu.

Tisknu si formuláře, vše vyplňuji. Banka mi dokonce poštou zasílá potřebné podklady. Banka vyžaduje tzv. zjištění identity. Podle jejího webu toto provádí německé vyslanectví. Zajdete tam s vyplněnými podklady, svým osobním průkazem a úředník vyslanectví potvrdí, že jste to skutečně vy. Bohužel, na německém vyslanectví v Praze se dozvíte, že toto již půl roku neprovádí a že o tom informovali všechny německé banky.

Nezbývá než zajít k notáři a podepsat se před ním (36 Kč). Banka ale vyžaduje tzv. apostillu, jinými slovy musíte zajít na ministerstvo spravedlnosti a nechat si potvrdit, že ten váš notář skutečně existuje a podepsal se správně. Úřední hodiny ale mají bohužel jen 8-12. Kolek 100 Kč. Pak ofotit občanku, vše zalepit a odeslat do banky.

Po týdnu přijde studená sprcha z banky. Tentokrát již nikoliv poštou, ale mailem. Banka českým občanům zásadně účty nevede. Namítám, proč mi tedy poštou do České republiky posílali podklady, když mi to stejně nepovedou. Odpovědí je, že to udělal automaticky počítač.

Jednání banky je tedy horší, než s čím jsem se doposud setkal u nejkřiklavějších případů bank českých. Konkrétní zkušenosti s jejími službami pospat nemohu, protože to skončilo u toho, že mi je jen slíbili, ale smlouvu už neuzavřeli. Doporučuji tedy všem potenciálním zájemcům – nenechte se zlákat jejich webem a ruce od nich pryč!

Podobnou nabídku má i německá DKB.de. Ale po těchto zkušenostech už to ani zkoušet nebudu. Příště o tom, jak tedy ty peníze do Česka dopravovat nejlépe. Samotného mě překvapilo, jaký způsob jsem nakonec vyhodnotil jako nejlevnější.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: U spořících účtů je po Novém roce vše jinak

6 Komentářů

 1. Kocour
  18.1.2011 – 13 Shevat 5771 v 14:32 — Odpovědět

  Udelas to jednoduse a mas klid. Mas urcite znameho v Nemecku a tam se prihlas k nemu do bytu, prechodne. Potom zalozis na teto adrese konto a predlozis u posty pas, ze to jsi ty. S bankou komunikujes potom s emailem z koncovkou de. A mas co potrebujes. Tak jednoduche to je. A radsi se neptej jak to je kdyz chci zalozit v CR konto v ceskych korunach s nemeskym pasem, nebo kontokorent. Je to hrozne.

  0
  0
 2. Martin R.
  23.1.2011 – 18 Shevat 5771 v 08:32 — Odpovědět

  Já mám jinou zkušenost,
  uzavřel jsem účet u banky VR-Bank, Zittau, http://www.vr-bank-zittau.cz/inhalt/cz-privatkunden-ihrvrberater.html (konkrétně p. Pikl)

  Nikde jsem se přihlašovat nemusel, s jejich zástupcem jsem se setkal v Praze (jedenkrát), od té doby všechno řešíme poštou. Ještě mi za otevření účtu něco na ten účet dali (myslím 20 EUR, ale možná to bylo víc). Platební karta i internetový portál funguje bezva.

  Martin

  1
  0
 3. Jan
  16.3.2013 – 5 Nisan 5773 v 12:51 — Odpovědět

  Zdravim.Chystam se pracovat přes tyden v nemecku u nejmenovane firmi.Prosim o radu,jakou Banku v nemecku mam zvolit.Ktera banka poskytuje prevod Eur,do česke banky,a zda si u ni mužu zřidit inter.bankovnictvi a převod učinit sam.Dekuji moc.Jan.

  0
  0
  • 16.3.2013 – 5 Nisan 5773 v 19:24 — Odpovědět

   Zdravím,

   doporučuji DKB.DE. Budou vás lustrovat, ale když projdete, tak pak je vše zdarma, včetně výběru z bankomatů po celé Evropě. Pak tedy nemusíte řešit převod EUR do českých bank.
   Dále doporučuji http://www.vr-bank.cz/.
   Je to německá banka, ale vše v češtině, včetně personálu. Nejsou sice zadarmo, ale drazí také ne.

   0
   0
 4. Daniel Novák
  19.3.2013 – 8 Nisan 5773 v 20:29 — Odpovědět

  Tomáš Flaška: Jak mně budou lustrovat? Mohu si účet založit i když jsem občan ČR s trvalým pobytem v ČR? Děkuji za více informací.

  0
  0
  • 20.3.2013 – 9 Nisan 5773 v 03:41 — Odpovědět

   Po předložení všech požadovaných dokumentů mi zavolali a položili několik otázek. Jako např. proč chci mít u nich účet, co dělám, na co chci účet používat apod. Já prošel, ale nevím jaká mají kritéria. Tedy nevím, jaká odpověď by to mohla zhatit.

   0
   0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Levicová demonstrace a vlajky OOP v srdci Tel Avivu

Další článek

Etiopští Židé opět migrují do Izraele