Zdroj: Archiv

V tomto článku na Shekelu jsem se v loňském roce zabýval problematikou spořících účtů. Staré přísloví říká, že když ptáčka lapají, dobře mu zpívají.

Vysoká úroková sazba vydržela v bankách Axa a Wüstenrot pouze dva měsíce. Teď už je vše jinak.

Jedničkou zůstává stále spořící účet Wüstenrot. Nabízí 2% ročně bez jakýchkoliv dalších podmínek. Kromě toho lze fixací vkladu na delší období zvýšit tento úrok až o 0,4%. Fixaci lze kdykoliv beztrestně zrušit, ale celá operace trvá několik dnů. A to jak zadání fixace, tak její zrušení. Nicméně skok dolu z počátečních 2,6% je poměrně výrazný.

Na druhém místě je momentálně spořící účet banky AXA. Nicméně její skok z předvánočních 2,0 % na současných 1,85% sice na první pohled nevypadá nijak významně, ale banka zrušila „věrnostní bonus“, kdy při průměrném ročním zůstatku nad 40 000 byla připisována úroková prémie 0,4 %. Pak je už pokles dost významný. Navíc internetové bankovnictví této banky má do uživatelsky příjemného prostředí hodně daleko.

Stálicí na trhu zůstává ING bank. Úrok má 1,75 % a navíc ho na rozdíl od předešlých dvou bank připisuje pouze jednou za tři měsíce. Takže je jednoznačně nejhorší, ale jinak se příjemně ovládá a navíc nemusíte na kontě držet ani 200 Kč, klidně ho můžete vyluxovat až do nuly a nic se neděje.

Ostatní produkty na českém bankovním trhu, které se nazývají „spořící účty“ jsou buď podvodem, který si na to jen hraje, a to z důvodu skutečných úrokových sazeb (rozdíl proti proklamovaným), nebo z důvodu poplatků, nebo jsou v podstatě z důvodu absence internetového bankovnictví prakticky nepoužitelné.

Takže mé současné doporučení, pokud chcete uložit výhodně peníze a mít je okamžitě k dispozici, je spořící účet Wüstenrot. Pokud uvažujete o trochu delším období, ale klidně i v řádu jen několika málo měsíců, pak sáhněte po nějakém fondu peněžního trhu.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: No není to elegantní válka?

3 Komentářů

 1. Retrospect
  17.1.2011 – 12 Shevat 5771 v 20:12 — Odpovědět

  Hmm, tak ode dneška bohužel u spořícího účetu Wüstenrot další pokles úroků. V nabídce od 17.1.2011 pokles z 2% na 1,8% ročně bez jakýchkoliv dalších podmínek :-(

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  17.1.2011 – 12 Shevat 5771 v 21:59 — Odpovědět

  Teď jsem se na to podíval. To je neuvěřitelné, jak rychle to mění!

  0
  0
 3. Honza
  16.3.2014 – 14 Adar B 5774 v 16:59 — Odpovědět

  Můj standardní účet je úročen sazbou 0,01% t.j 1 promile/rok. Takhle jsou úročeny všechny běžné účty v ČR bamk, které znám. Za překročení povoleného limitu / přesně nevím co to znamená a nezjišťoval jsem to/ si banka účtuje cca 26%! To je 2600 x více, než dává! Ještě, že nás občanay voliče! chrání náš stát a potažmo vláda, poslanecká sněmovna a pod.
  Jsem opravdu největší blbec této země, když se mi to zdá nefér?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Třetí jméno – díl I.

Další článek

Besser a církve podepsali dohodu o zmrazení peněz na mzdy