Zdroj: zpravy.idnes.cz

Do Izraele začali opět migrovat etioptští Židé.

Je to v důsledku toho, že se izraelská vláda loni v listopadu usnesla, že jich bude během čtyř let přijato zhruba 8.000. Dnes ráno přistálo na telavivském Ben Gurionově letišti letadlo se 175 přistěhovalci. Další mají dorazit v úterý.

Tito lidé patří mezi falašmury, tedy potomky původních Židů, kteří byli v 19. století přinuceni konvertovat ke křesťanství. Kvůli tomu se na ně nevztahuje “právo na návrat”, což je izraelský zákon, který umožňuje všem Židům žijícím ve světě automaticky získat izraelské občanství.

Přistěhovalci tak musejí nejprve konvertovat zpět na židovskou víru. Teprve pak budou moci získat izraelské občanství. Ještě před cestou do Izraele však musejí prokázat, že jsou potomky Židů, že se Židy chtějí stát a že mají v Izraeli alespoň vzdálené příbuzné.

Během posledních 26 let emigrovalo do Izraele kolem 100.000 etiopských Židů. 70.000 z nich byli falaši, tedy lidé s židovskou vírou, a zbývajících 30.000 byli falašmurové. V Izraeli žije celkem zhruba 120.000 lidí původem z Etiopie.

Současná migrační operace se však hned na začátku potýkala s problémy. Vznikly spory mezi izraelskou a etiopskou vládou ohledně její organizace. Etiopská strana totiž trvala na tom, že přesun bude provádět její letecká společnost Ethiopian Airlines. Izrael zase požadoval, aby letadla létala pouze třikrát týdně. Nakonec ale ustoupil a povolil pět letů.

Etiopští Židé patří mezi nejhůře adaptované skupiny přistěhovalců v Izraeli. Jsou tmavé pleti a často si hlasitě stěžují na diskriminaci.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nejen české banky, i ty německé s vámi jednají jak…

Další článek

Sir Nicholas Winton – skromný a tichý zachránce 669 dětí