Zdroj: tn.cz

A k tomu je potřeba dodat že si za to mohou samy.

Všichni jsme fandili MS v ledním hokeji, kvůli kterému se Sazka Aréna postavila. I když už tenkrát byly pochyby, kdo by si to mistrovství tenkrát nepřál? První problém byl, že aréna stála kolem 10 miliard, když srovnatelné projekty ve světě stojí v přepočtu miliardy tři až čtyři. To je holt česká realita.

Když už tenkrát sportovní svazy, jako akcionáři Sazky, nechtěly, nemohly, nebo z neznalosti nezasáhly proti předražené výstavbě, tak si mohly aspoň nechat pořídit odborné posudky na budoucí financování úvěru na stavbu a nenechat si ředitelem Sazky panem Hušákem věšet bulíky na nos. Tady ještě nebylo pozdě.

V tom momentě si svazy měly utáhnout opasky a řekněme pět let si nenechávat posílat peníze na sport, ale výdělek Sazky měl jít na financování úvěru na stavbu haly. Bylo by to bolestné, ale pomohlo by to. Bohužel to je něco, co by si nenažrané sportovní svazy nedokázaly představit. A tak svazy Sazku dále vysávaly co to šlo. A roztočila se dluhová spirála s narůstajícími úroky a z té už není úniku.

Poslední vývoj v Sazce to dokazuje. Předseda ČSTV Kořan vydával ještě před pár týdny za velké vítězství zprávu, že se vše vyřešilo, Sazka našla partnera a sport bude i nadále mít garantováno 200 milionů korun ročně. Rád bych tady připomenul, že před průšvihem s halou to byla 1 miliarda a 200 milionů ročně. To pan Kořan taktně zamlčel. Místo toho, aby se sport na pár let uskrovnil, si zadělal na to, že se uskrovní na vždy. Sportovní svazy určitě začnou vztahovat ruce ke státu, ať výpadek peněz nahradí. Doufám, že se to nestane. Kdo chce opravdu sportovat, může si jít zaběhat, zaplavat, zaběžkovat, projet se na kole, ale určitě na to nepotřebuje dotace. A vrcholový sport? Zbortí se nám svět, když v mnoha sportech nebudeme mistry světa? Kromě toho si sportovní špičky na reklamách většinou vydělají víc, než kolik do toho investovali. Kdo chce být tou špičkou, měl by do sebe investovat sám. Tak jako v každém jiném odvětví lidské činnosti. Vrcholový sport je dnes stejně už jen mediální business.

Ale vidím tu bohužel dost velkou podobu se státními financemi. Ten rozdíl je takový, že až se předluží stát, tak nebude ke komu vztahovat prosebnou ruku na almužničku.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Ekoteror bodoval, stál nás mnoho a bude pokračovat

3 Komentářů

 1. gvurele
  3.3.2011 – 27 Adar A 5771 v 18:12 — Odpovědět

  Dobrej článek a tahle věta se mi líbí :-), universální motto.
  “Kdo chce být tou špičkou, měl by do sebe investovat sám.”

  0
  0
 2. Liduš Grycová
  3.3.2011 – 27 Adar A 5771 v 21:49 — Odpovědět

  Dobrý den pane Flaška,
  moc prima aktuální článek,ale mám k němu pár výhrad…chování pana generálního ředitela Ing.Aleše Hušáka,který si hraje na pána Boha,prostě na pána nedotknutelného,velmi arogantního,který prostě nerespektuje vůbec nic!Je prostě zvyklý zařvat a všichni hold se leknou,protože většina vedení ve svazech sjou bývali svazáci a soudruzi,Ti jsou zvyklí poslouchat a hlavně jim dělá dobře,že prostě pán Bůh ing Hušák řekne,že je vše v pořádku,tak jak stádečko blbečků ho poslechnout.Pravda našli se maldší,kteří se odvážili ozvat… a jak je to zvykem v tohle státě,jsou prostě potrestání….stačí si postit z archivu na ČT24 prní tiskovou konferenci a člověk nemusí být odborník na ekonomiku a má jasné,co za grázla má před sebou….na splátky úvěru nemá,ale na různé trachtace,lítání soukromým letadlem,postavení sousoší k 45.narozeninám před budovou Sazky to se vše dělo bez řádného schválení valné hromady a nejbližších pracovníků!
  Z Vašeho článku mám pocit,že tak nějak za všechno můžou všichni kolem jen pan Ing.Hušák je prostě neviňátko a s tímto já nemohu naprosto souhlasit.Stačí si přečíst finační noviny nebo jiný tisk a tam se dovíte více….
  JInak naprostý souhlas s myšlenkou,že kdo chce být špičkou, tak ať se snaží sám za sebe a ne za státní peníze,kterých stejnak není,protože se pro změnu prošustrovaly jinde,ale to je zase jiné téma….

  0
  0
 3. Tomáš Flaška
  4.3.2011 – 28 Adar A 5771 v 05:43 — Odpovědět

  Paní Grycová:
  Naprosto s Vámi souhlasím, že za hodně může pan Hušák. Pana Hušáka drží jediný akcionář – ČSTV – protože má v Sazce 67%. Panu Hušákovi si tak stačilo omotat kolem prstu jenom pár funkcionářů tohoto jediného akcionáře a na ostatní se mohl zvysoka vy… . To se mu povedlo, pan Kořan a spol. z ČSTV mu dlouhodobě šli pěkně na ruku. A tak to spolu dotáhli kam to dotáhli. Oni z toho prebendy měli a ještě zjevně mají, tedy přinejmenším pan Hušák, který těm ostatním asi popouští jen nějaké drobky. Ale spláče celý sport.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Gallup: podpora Izraeli v USA na desetiletém maximu

Další článek

Meno prázdnoty (alebo o tom, prečo nie som buddhista – Znesamozrejmovanie III.)