Zdroj: lidovky.cz

Jeden z nesmyslů u budovaných dálnic byly přechody pro zvěř, nejlépe pro medvědy, které tam nikdo už skoro sto let neviděl.

Ono je to ještě horší, ti medvědi tam nebyli nikdy, ale co kdyby se náhodou objevili, že? Tak se na dálnici D47 za půl miliardy korun měl postavit přechod pro medvědy. Ani nevím, jestli k tomu došlo. Ale postavil se pod železniční tratí. A když se tam ten medvěd ne a ne objevit, tak nějaký vtipálek do země otiskl medvědí tlapy. To bylo slávy! Trvalo to týden, než se přišlo na podvod. Je jasné, že mnoha odborníkům bylo jasné, že stavět takovéto přechody je nesmysl, ale ekologové se museli uspokojit. Víme všichni co dokáží. Podívejme se momentálně na stav dálnice D8 – staví se a staví, soudy odvolávání ekologů soudí a soudí, a nejezdí se a nejezdí. Říká se, nedráždit hada bosou nohou, tak pokud někdo z hlav zeleně pomazaných zavelí, že musí být přechod pro medvědy, tak ho je lepší postavit, než riskovat zpoždění stavby o mnoho let.

Ředitelství silnic a dálnic už zhodnotilo, že těch přechodů pro zvěř je momentálně dvanáct, a ta zvěř je nějak nechce používat. Asi nejen lišky oplývají svou inteligencí, platí to i o ostatních čtyřnožcích a všichni hromadně na betonové mosty, nebo tunely, nechtějí chodit. Tak se to má v budoucnu řešit pomocí stromečků, které zvěř navedou k nejbližšímu potůčku, který dálnici podtéká (MF Dnes 03.02.).

K již stojícím přechodům sdělil Miroslav Kutal z hnutí Duha: „Pokud jsou navrženy na špatném místě, není divu že nejsou využívané“. Hm, to je pěkné. Možná se ten přechod pro medvědy měl z našich peněz radši postavit na Aljašce, tam by určitě byl na správném místě a byl by využíván.

Ale teď vážně. Proč tedy hnutí Duha neřvalo při projektování, že ty přechody jsou na špatných místech? Toto vyjádření jakoby říkalo: víte, oni ty přechody pro zvěř být musí, jenom nevíme kde a kolik. Stavte a plaťte, třeba tam jednou nějaký zajíc přeběhne. A opovažte se nám  oponovat! Soudy v Česku trvají hodně let, než se dopracují k výsledku.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Důchodová reforma má zatím jen návrhy a už budí vášně

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Novým šéfem institutu odkazu šoa má být politolog Šonka

Další článek

Turnovské muzeum chystá výstavu věnovanou odkazu tamních Židů