Zdroj: Shekel

Už to nějaký čas sleduji, nic není rozhodnuto, ale adrenalinu je na webu až moc.

Tak včera padl první konkrétnější návrh. Lidé do 35 let věku se mohou dobrovolně rozhodnout, zda 3% svých příjmů přesměrují do soukromého penzijního fondu a k tomu si přidají 2% ze svého, či se spolehnou jenom na stát.

V tomto případě se již vylučuji z diskuse. Mně totiž bude o dost více, takže se mě to netýká. A svým potomkům ve věku 35 let snad nemusím radit, co a jak. To bych je musel považovat za nesvéprávné. Přesto si dovolím pár úvah. Ale zdůrazňuji, je to jen teoretické, nic není schváleno, vše může být jinak. Dále pomíjím všechny ty úvahy o tom, že fond zkrachuje, bude vytunelován apod. To je věcí legislativy, garancí a koneckonců i každého, jak se rozhodne, kam své peníze dá. Předpokládám tedy, že půjde o seriozní soukromý fond, který bude fungovat jak má.

Tak především ze soukromého systému nepůjde vystoupit. Rozhodnutí musí být definitivní. V tomto okamžiku se tedy rozhoduji o dvou věcech. Buď budu žít tak zdravě, že mě čeká dlouhá penze a příspěvek ke státnímu důchodu ze soukromého fondu pro mě bude darem z nebes. Nebo počítám dopředu s tím, že se penze nedožiji a pak by podle současného návrhu mé naspořené prostředky získali dědicové. Vzhledem k tomu, že ten soukromý fond s tím bude asi hospodařit dobře, tak bych jim věnoval pěkný dárek. Fatalistická úvaha? Tak čtěte dál, bude hůř.

Při dosažení důchodového věku nelze peníze z fondu jednorázově vybrat, jak to u penzijních fondů funguje dnes, ale bude se mi vyplácet doživotní renta. Abych se pro toto mohl ve svých 35 letech věku rozhodnout, muselo by být naprosto přesně a neměně ve smlouvě uvedeno, jak bude má penze vypočtena. Nikdo nemůže chtít stanovit, kolik bude našetřeno. Ale může být stanoveno že z výsledné částky bude takovéto procento zvýšené o roční inflaci vypláceno měsíčně. Pokud fond v průběhu let dojde k jinému závěru, může jiné podmínky nastavit nově příchozím, ale nesmí sáhnout na ty staré. Ty byly jednou uzavřeny a na jejich základě jsem se rozhodl a smlouvu podepsal.

A teď přichází ten první kámen úrazu. Pokud umřu třeba již po roce pobírání penze, tak vše ostatní zůstává fondu. A to je rudý hadr na oči všech levicově smýšlejících. Nějaký soukromý fond vydělá na mých příspěvcích! A co se děje dnes? Celý život platíte, umřete 2 roky po nástupu do důchodu a maximálně váš partner(ka) dostane nějakou pozůstalostní rentu. Ta má být v tomto případě také. A to nikomu nevadí, proč? Jednoduché, protože to vydělá stát. Ale aby to vydělal soukromník, to prostě velice velké procento populace nepřekousne. Nezapomínejme, že ten fond to nevydělá, on bude mít i důchodce, kteří se dožijí devadesáti, sta let a jim bude muset stále platit. Je to jenom o nastavení počátečního průměrného věku dožití. A o tom právě musí ta smlouva na začátku být.

Teď ale přijde ten nejhorší fatalismus. Chvíli před nástupem do důchodu jste nemocný a víte, že toho před sebou již moc nemáte. Co teď? Pokud si vezmete od fondu byť jen první splátku a zemřete, pak vše zůstane fondu. Nebo zemřete před tím, a vše připadne dědicům. Pekelný rozdíl. To bychom se mohli také dočkat toho, že na smrt nemocní by naoko stále pracovali, rozuměj – posílali fondu peníze – aby po smrti vše připadlo dědicům. Nebo by také mohli ze stejného důvodu spáchat sebevraždu, aby se toho důchodového věku nedočkali.

Před legislativci je hodně práce, aby se toto všechno ošetřilo.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Tak tohle je ten “úsporný” rozpočet

6 Komentářů

 1. pavel samek
  19.2.2011 – 15 Adar A 5771 v 22:08 — Odpovědět

  Bylo by také možné 3/5 takto naspořených peněz v případě úmrtí plátce ponechat v systému a 2/5 (které spořil navíc) vyplatit dědicům.
  Sebevražedné dilema lze doplnit o obavu ze zabíjení důchodců, kteří by nechtěli zemřít “včas” sami od sebe (soukromému penzijnímu fondu by to mohlo stát za to, pokud by vymyslel nějaký dostatečně nenápadný způsob … ale třeba to vůbec nebude potřeba: nejspíš se o předčasnou úmrtnost postará zanedbané zdraví v důsledku zdravotnických poplatků, omezování výplat z nemocenského pojištění a šikan zaměstnavatelů).
  Pokud by důchodová reforma měla spočívat jen v tomto dobrovolném přispořování, pak se obávám, že se příliš neliší od současného stavu (s výjimkou zajímavě vyšší DPH).

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  20.2.2011 – 16 Adar A 5771 v 05:45 — Odpovědět

  To je trochu problém, že to ani pořádná reforma není. Je to jenom motivace k tomu, jak lidi donutit dávat si více peněz stranou na stáří. A i tato “nereforma” budí vášně odporu. Ale neudělat nic by znamenalo, že za nějaký ten rok taky nic mít nikdo nebude. Jinak vraždění důchodců je úsměvná myšlenka, ale to mohou přeci potenciální dědici udělat již dnes, a ani se nemusí jednat o důchodce.

  0
  0
 3. oh lawd
  21.2.2011 – 17 Adar A 5771 v 18:22 — Odpovědět

  Zajímalo by mě, co na ilustračním obrázku dělají ti negři. Pokud se bavíme o české důchodové reformě, pak byste měli najít vhodnější obrázek.

  0
  0
 4. 22.2.2011 – 18 Adar A 5771 v 11:24 — Odpovědět

  Dobrý den oh lawd,
  domnívám se, že i v ČR jsou černoši nicméně fotku jsem vybíral z pohledu toho, že je z ní vidět štěstí důchodců, nikoliv dle barvy pleti.

  Věřím, že i přes neshodu ve výběru fotografie, Vás Shekel.cz zaujme svým posláním a svým obsahem.

  Hezký den přeje

  0
  0
 5. gvurele
  22.2.2011 – 18 Adar A 5771 v 20:53 — Odpovědět

  Davide, schodou okolností jsem proklikla z vefuku jsem a vidím tu diskusi. Já bych se za chybu neomlouvala, článek jsem četla, na obrázky koukám, a víte,že jsem tak maximálně postihla, že jde o dva štastné postarší lidi,a to ještě fabuluju, prostě mi přišel normální. Někdy mě vážně překvapí čeho si lidi všímaj, resp. co je překvapí natolik, že musí reagovat, i když já to taky někdy dělám a zas v něčem jiném.Takhle kdyby jste měl uspokojit v celku všechny čtenáře shekelu, tak by ten článek ani nevyšel, protože že by jste furt ještě perlustroval fotobanku :-).

  0
  0
 6. gvurele
  22.2.2011 – 18 Adar A 5771 v 20:54 — Odpovědět

  z vejfuku sem…omluva za překlep

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael vyzval Palestince k obnovení přímého mírového jednání

Další článek

Kaddáfí: někdejší „vzteklý pes“, jenž se smířil se Západem