Zdroj: lidovky.cz

Dlouhá desetiletá byl považován za šéfa “teroristického” státu, který organizuje výbuchy a podporuje různá násilnická hnutí.

Někdejší americký prezident Ronald Reagan jej nazval “vzteklým psem Blízkého východu”. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí (68), jenž je u moci přes 41 let (je nejdéle vládnoucím vůdcem země na světě kromě monarchií), ale v posledním desetiletí obrátil. Vzdal se programu výroby zbraní hromadného ničení a uznal odpovědnost za atentáty v Lockerbie (1988) a v Nigeru (1989), čímž dosáhl smíření se Západem. Excentrický plukovník, jenž jezdí na zahraniční cesty se stany a velbloudy a s ženskou ochrankou, ale nyní čelí protivládním protestům ve vlastní zemi, které si za necelý týden vyžádaly údajně přes 230 mrtvých.

Kaddáfí se snaží zlepšovat vztahy se západním světem již několik let. Po letech odmítání v dubnu 1999 souhlasil s vydáním dvou podezřelých z atentátu v Lockerbie (270 mrtvých) haagskému soudu. Libye v roce 2003 uznala odpovědnost za atentát v Lockerbie, za útok na letadlo francouzské společnosti UTA v roce 1989 v Nigeru (171 obětí) i za útok na západoberlínské diskotéce La Belle v roce 1986 (tři mrtví) a zavázala se zaplatit pozůstalým odškodné. Poté západní státy odvolaly sankce vůči Libyi a obnovily s ní diplomatické styky. Do Tripolisu přijela řada významných státníků. Vládce severoafrické země, bohatě obdařené ropou a zemním plynem, též odsoudil útoky z 11. září v USA.

V minulosti ale Kaddáfí podporoval různá teroristická hnutí (na Blízkém východě, v Africe, ale kupříkladu i v Severním Irsku) a jeho země porušovala četné mezinárodní dohody. Kromě kauzy Lockerbie či francouzského letadla v Nigeru Libye například v roce 1972 napadla sousední Čad. Po výbuchu na diskotéce v Západním Berlíně v dubnu 1986 následovaly nálety amerického letectva na Tripolis a Benghází, při kterých zahynulo 44 lidí včetně adoptivní dcery Kaddáfího.

Kaddáfí v době studené války udržoval výborně styky se socialistickými zeměmi, například Československo navštívil dvakrát (v červnu 1978 a v září 1982) a v roce 1978 dostal Československý řád bílého lva s řetězem.

Dlouhá léta se tento “největší proletář světa” či “prorok z pouště” – jako žák egyptského prezidenta Gamála Abdan Násira – snažil prostřednictvím smluv s jinými arabskými státy sjednotit Araby, což se mu ale nepodařilo a navíc v irácko-íránské válce 1980-88 stranil nearabskému Íránu. Poté se obrátil k Africe a zasloužil se o vznik Africké unie.

Muammar Kaddáfí se narodil 19. června 1942 poblíž města Syrta v rodině berberského kočovníka. Sám k tomu jednou řekl: “Nevím, kde a kdy jsem se narodil. Možná na hřbetu velblouda.” Po studiích na vojenské škole v Benghází prošel též kurzem na vojenské akademii v britském Sandhurstu. V září 1969 stál jako 27letý v čele puče, který svrhl stařičkého krále Idríse, který se zrovna léčil v Turecku.

Kaddáfí vyhlásil v zemi republiku a dal zestátnit všechny zahraniční podniky na zpracování a prodej ropy a vyvlastnil domácí statkáře. V roce 1973 vyhlásil tzv. kulturní a lidovou revoluci, jejímž teoretickým rámcem se stala jeho “třetí světová teorie” (rozpracovaná ve známé Zelené knize), představa vlastní cesty, která měla být alternativou ke kapitalismu a socialismu. V březnu 1977 zavedl Kaddáfí v zemi systém přímé vlády lidu (džamáhíríja), čehož následkem byla mj. likvidace soukromého obchodu a řemesel a hospodářský kolaps. Oficiálně nemá plukovník Kaddáfí žádnou funkci, je titulován jako vůdce libyjské revoluce.

Pověstné jsou jeho kuriózní historické výroky. Ameriku podle Kaddáfího objevil Arab jménem “Emír Ká”, William Shakespeare měl arabský původ, američtí Indiáni jsou původem Arabové, kteří se z Libye a Jemenu kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám odstěhovali do Ameriky, a virus způsobující AIDS vyrobily USA.

Kaddáfí, který sám sebe označuje za básníka a prohlašuje, že “kdyby nebyl Vůdcem s velkým V, byl by spisovatelem, literátem nebo učitelem”, je dvakrát ženatý a má sedm synů a dceru. Ze synů je nejznámější Sajf Islám (38), vystudovaný architekt, jenž studoval i ve Vídni a Londýně. Sajf Islám založil Nadaci Kaddáfí a v říjnu 2009 byl jmenován “koordinátorem lidových výborů” čímž se stal “mužem číslo 2″ ve státě.

Tripolis/Praha 21. února (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Důchodová reforma má zatím jen návrhy a už budí vášně

Další článek

Romům vadí,že na památníku holokaustu nemá pracovat romské muzeum