Zdroj: Shekel

Izrael dnes poděkoval americkému prezidentovi Baracku Obamovi za podporu při hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

USA totiž v pátek vetovaly rezoluci OSN odsuzující Izrael za pokračující výstavbu židovských osad. Izrael zároveň vyzval Palestince k obnovení mírových jednání bez předběžných podmínek.

“Izrael si hluboce váží rozhodnutí prezidenta Obamy uvalit veto na dnešní rezoluci Rady bezpečnosti OSN,” uvádí se v komuniké úřadu izraelského ministerského předsedy Banjamina Netanjahua, které bylo zveřejněno v noci na dnešek.

Netanjahu zároveň uvedl, že rozhodnutí USA jasně ukazuje, že cesta k míru vede pouze přes přímá jednání obou stran a nikoli oklikou přes rozhodnutí mezinárodních organizací.

Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí Yigala Palmora jsou přímá jednání mezi Izraelci a Palestinci jediným způsobem, jak konflikt vyřešit. Dodal, že cesta mezi Ramalláhem a Izraelem je krátká a že Palestinci musí zasednout k jednacímu stolu bez předběžných podmínek. “Jedině tímto způsobem, a nikoli svoláváním Rady bezpečnosti, bude možné pokročit v mírovém procesu ku prospěchu obou stran a posloužit věci míru a bezpečnosti celého regionu,” řekl mluvčí.

Palestinci na americké veto reagovali prohlášením, že celý mírový proces přehodnotí. „Znovu posoudíme naše hodnocení celého jednacího procesu” mezi Izraelem a Palestinci, řekl člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a jeden z hlavních mírových vyjednávačů Jásir Abid Rabbú. Ten také pokládá americký postoj za nešťastný a nevyvážený. Zároveň dodal, že Palestinci chtějí skoncovat s výstavbou židovských osad a požadují ukončení okupace palestinských území.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

ŠTĚSTÍ není náhoda – (Náhrdelník 8)

Další článek

Důchodová reforma má zatím jen návrhy a už budí vášně