Zdroj: zpravy.idnes.cz

Vzácné předměty z dějin místní židovské obce i obecné poučení o historii Židů nabídne výstava, která se příští týden otevře v Muzeu Českého ráje v Turnově.

Její návštěvníci se budou moci seznámit s tím, co se po zdejším židovském etniku dochovalo do současných časů. Chybět nebude ani socha ochránce Židů Golema, řekla dnes ČTK jedna z autorek výstavy Alžběta Kulíšková.

Expozice s názvem Židovský Turnov bude mít dvě části. V první se lidé budou moci seznámit s životemŽidů či jejich náboženstvím, zvyky a tradicemi obecně. Druhá část představí artefakty, které po nich v regionu zůstaly.

“Vzhledem k historickým souvislostem se v dnešních muzeích i mezi lidmi obecně dochovalo poměrně málo židovských starožitností nebo předmětů, které používali k běžnému životu,” řekla Kulíšková. Na výstavu se ale podařilo zajistit poměrně velké množství exponátů z muzeí i od několika sběratelů.

Vystaveny budou i dvě Tóry. Jedna z nich přímo ve schránce nazývané Aron ha-kodeš, která pochází z Českého Dubu a má podobu malované skříně. “Tato forma je poměrně unikátní. Lidé uvidí, jak Tóra ve svatostánku přebývala,” vysvětlila Kulíšková. K vidění budou i židovské svícny, šofary – hudební nástroje ze zvířecích rohů, židovská literatura, liturgické předměty či synagogální textilie.

Výstava se neomezí jen na starší období, dotkne se i druhé světové války a holokaustu. “Lidé uvidí například úbor vězně z koncentračního tábora,” doplnila Kulíšková.

Návštěvníci se mohou těšit na sochu Golema, která v těchto dnech v muzeu vzniká. “Golem je mystická postava, ochránce Židů, svých stvořitelů. A ten, který bude u nás, určitě bude stát za to,” dodala spoluautorka expozice. Výstava se otevře ve čtvrtek 3. března v 16:30 vernisáží, na které zahraje i klezmerová kapela. V galerii turnovského muzea bude přístupná do 8. května.

Turnov (Semilsko) 24. února (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ekoteror bodoval, stál nás mnoho a bude pokračovat

Další článek

S Bohem mám budoucnost – (Náhrdelník 9)