Zdroj: Archiv

Novým ředitelem Evropského institutu odkazu šoa se zřejmě stane politolog a publicista Jaroslav Šonka, který dosud působí v Evropské akademii v Berlíně, vyplývá z neoficiálních informací ČTK.

Institut sídlící v Česku vznikl loni v lednu na základě takzvané Terezínské deklarace, kterou zástupci EU podepsali během českého předsednictví sedmadvacítky v roce 2009. Jeho cílem je být fórem států a organizací zastupujících oběti holokaustu.

Vystudovaný biolog a filozof Šonka, který se zřejmě úspěšně zúčastnil výběrového řízení, se specializuje na přechod k demokraciím v Evropě zejména s ohledem na média. Měl by nahradit Lukáše Přibyla, který rezignoval.

O aktivity institutu se nedávno v Praze zajímal zvláštní zmocněnec pro otázky holokaustu amerického ministerstva zahraničí Douglas Davidson. Činnost instituce se podle něj nezdála moc viditelná. Spojené státy jsou jedním ze států, které přislíbily, že na práci nového úřadu přidají 750.000 dolarů (asi 13,5 milionu korun).

Zástupci institutu uvedli, že v prvním roce existence řešili otázky kolem jeho založení a mimo jiné i mezivládní jednání o doporučeních k restitucím nemovitého majetku zabaveného v letech 1933 až 1945 obětem holokaustu a dalším obětem nacismu.

Zakladatelem institutu je české ministerstvo zahraničí, které na jeho práci přispívá ročně osmi miliony korun a má své zástupce v obou radách. V budoucnu by se měla organizace přestěhovat z Prahy do Terezína, který během nacismu byl místem utrpení desetitisíců lidí nejen židovského vyznání.

Praha 24. února (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zachránění chilští horníci přijeli na děkovnou pouť do Izraele

Další článek

Ekoteror bodoval, stál nás mnoho a bude pokračovat