Zdroj: j-net.com.au

Zase budu opakovat starší příběh. Byl totiž čímsi silný. „Copa to máš na hlavě? Ty jsi ze židů?“ zeptal se mne onehdy ve vláčku na Volyni jakýsi strejda.

Opáčil jsem mu obvyklým: „Ale to není tělesná vada,“ a on na to: „Nojo, ale náš Bůh je Ježíš…“

Muslimů příliš neznám. A pokud snad, pak se  (bez ohledu na to, jsou-li „originální jako arabští studenti v Brně anebo „gijurníci“ k islámu) většinou dost podobají kolegyni Soně, jejíž pohnutky změřit neumím, ale podle toho, jaká slova z ní vycházejí, si ten islám spíš obléká, než prožívá. S tak bohorovným muslimem,  jako byl onen Jihočech, jsem se nesetkal. Snad jenom jednou v Nazaretu, a ten mi připadal neuvěřitelně až nad-nábožensky vyklidněný, jakoby „nažitým“ klidem pramenícím bůhví odkud, možná z „jeho“ Boha. A nic nehrál. Tudíž to byl klid skutečný, netaktický, protože mi kupodivu opravdu nechtěl zhola nic prodat… Jenomže s ním jsme tehdy řešili spíš, jak se žije „v erecu“, a tak jsme na onoho pánaboha těch, k nimž patří strejda z vlaku, řeč nestočili. Obecně se ale (pro přívaly závisti, cizoplachosti a nezkušena) tvrdí, že i muslimové mají „svého“ Boha.

Legrace  – a vpravdě nemalá (i když tu a tam parádně zatrne, jako když zbožný osadník v rámci akce „rána za ránu“ nemá, chudák, na víc „člověčiny“, než že obeskládá pneumatika cizí kostel a zapálí to!) – je taky uvnitř jidiškajt. Kdy si lidi pletou Šéfa se samotným osobním způsobem, jak mu sloužit. To pak dělá na židovství ohavné vředy, že je proti nim vyrážka pana Hioba nevinným zarudnutím. Bůh je prý  „především“ bohem Jisroele. (= rozuměj lidu Izraele, nikoli hříšného státního útvaru stejného jména v hranicích Izraele biblické). A to je taky „kách“. Není-li to „nažito“.

Vždyť TO, co tehdy o Šavuot na Sinaji mluvilo, a mluvilo to chytře, a mluví  – laskavě a moudře – dodnes (!!), řeklo pouze: Já jsem COSI (jud-hej-waw-hej), tvoje božstvo, tvoje AUTORITA (elokim). Cosi,  CO tě vyvedlo z Micrajim, a PROTO  se nezavrazdíš, nepokurvíš, neokradeš, nebudeš si nic nalhávat, a co by sis vlastně záviděl ?! (Když jsem ti to všecko stejně opatřilo JÁ. Něco takového si nelze přivlastnit. Jedině osvojit. Protože nad tím se dá tak akorát v úžasu říkat : Hallelujah!).“  Teprve až mne pohltí tohle osvícení, mohu se začít zajímat, jak tomu ČEMUSI, sloužit skutečně důstojně a naplno. A teprve až respektu k Autoritě se říká bohabojnost (jirat šamajim.). Ta pravá (pravověrná???)

Jasně, z úst dvou až tří svědků vyhledávejme svědectví a ten referát o vydání zákona, Matan tora, šavuot, není jediným biblickým místem, kde se pámbu představuje. (Ovšem přijde na to komu a v jakém kontextu!) A tak, kdo chce hůl či berličku, určitě si ji najde a  nakonec si spolehlivě namluví, že Bůh „někomu patří“.

Co ale s těmi ostatními. Těm nepatří? Jestliže ne, pak jsou buď bohem zapomenutí a opuštění bezbožníci, a pak je jejich bezbožnictví jejich údělem a přirozeností, a my jsme navýsost povinni respektovat svého Boha, že vytvořil i taková stvoření a dal nám (jeho vyvoleným) zcela jasné pokyny jak laskavě se ke všemu stvoření chovat. Anebo jim patří taky, akorát že se jim jinak zjevuje a oni si vybrali svoji cestu. A to i nakrásně cestu polyteismu, animismu, panteismu anebo klopýtání agnostika. V tom si asi dáme zapravdu.

Mnohem ošidnější je ale právě to opírání se o „svého Boha“ pod fundamentalistickou záminkou, že je to „náš Bůh“. Náš „klubový“ bůžek. Tam někde už sama logika věci napovídá, že bud’ platí výše uvedené, a já si musím s „naším“ bohem vystačit, ale nevnucovat ho nepatřičně těm, jimž nenáleží, anebo – chas we-chalila (nebe chraň!) – že prostě NENÍ jednoho Boha. A není-li jednoho, je celý monoteismus na starou belu. A není-li jednoho, pak nevíme, který z těch několika či mnoha vlastně stvořil svět, a není-li Stvořitele, není vůbec Boha, a tak i TO, co tamtéž – během Šavuot na Sinají říká: „Pomni na den šabatu, nebot‘ v šesti dnech učinilo to COSI nebe a zemi a všecko, co v nich jest…“ jenom kecá a pojďme vraždit. Sebe nebo druhé.

S jedním je tedy nutno přestat. Buď s Bohem, anebo se sobectvím.  Můj bůh, je samozřejmě můj Bůh (moje AUTORITA), protože mi to sám řekl, ale tím mohu být jen šťastnější a naplněnější, protože přesně TO, co mluvilo na Sinaji se ještě chvíli předtím představuje Mojžíšovi jako USKUTEČNĚNÍ SE. Je to tedy dost možná i náš a taky jejich bůh,  kterého poznáváme a ohmatáváme (ačkoli je světlo nepřistupitelné, a kdokoli ho uvidí, už o tom moc nekecá, protože umře) na základě tří pilířů vesmíru. Přírody, svědomí a zjevení. Ale pokud je, tak – jakože existují ony tři pilíře –  je tím pádem i jejich bůh bohem, a kdoví, jestli náhodou není taky „mým“ bohem.  Protože naše biotopy, naše svědomíčka i naše zjevení jsou pochopitelně různá, ale náš Bůh je jeden. Ten náš. Protože náš bůh, přátelé, miluje paradoxy :o))

Autor: Jaroslav Achab Haidler

88 Komentářů

 1. kralik
  7.6.2011 – 5 Sivan 5771 v 17:48 — Odpovědět

  tak snad i proto by bylo od tebe slusne vbratit jeden kaminek, ktery ti nepatri, a o jehoz navbraceni te zadam uz rok! Mila Ofelie Haidlerova ;-)

  0
  0
 2. jojo
  7.6.2011 – 5 Sivan 5771 v 21:20 — Odpovědět

  jako ateistu me bavi cist achaba, halika, protoze to zni od nich dobre a rozumne.
  pak se kouknu na tea party a zustanu zas ateista, ackoliv chudak buh za ne nemuze.

  0
  0
 3. 7.6.2011 – 5 Sivan 5771 v 22:47 — Odpovědět

  “tea party” – nejsem si jist, že jsem v obraze. Děkuji za vysvětlení.

  0
  0
 4. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 02:31 — Odpovědět

  achabe, nechavas si ten sutrik na svy riziko, kdyz chces, ty vis, ze mi o ten sutr nejde, ze jde o podstatu a symbol, ale kdyz chces, ja te varovala ;-) ;-), nepatri ti a patrit nebude, howgh

  ps i kdyz je to dotaz na nekoho jineho: pokud se nemylim, tea party nema nic spolecneho s Bostonem, leda jakousi tradici…… spis to vypada na saturn ve vzduchu, si sikovnej, chytrej kluk, ty si to najdes, kdyz budes chtit

  hevkej cas preju

  0
  0
 5. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 02:33 — Odpovědět

  co s tebou dela saturn vis sam, neutralne dodavam

  0
  0
 6. 8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 09:59 — Odpovědět

  Presne vo chvilach, ako je tato – po precitani Vasho clanku – mam pocit, ze (zdanlivo) navzdory Vasmu zidovskemu a mojmu buddhistickemu pozadiu/ramcu sa niekde za slovami dotykame blizsie, ako by sa vobec zdalo mozne. Zo srdca vdaka za clanok.

  0
  0
 7. jojo
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 10:29 — Odpovědět

  tea party – to je v usa to velke hnuti konzervativnich a ultrasilenych krestanu, ti pro me predstavuji to horsi co nam ukazuje tvar nabozenstvi.

  0
  0
 8. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 20:26 — Odpovědět

  Spatrit, jak hvezdy se toci a vsechny svetove dily – vsak jen kdo v poznani smoci svuj jazyk, pozna i prirodni sily.

  0
  0
 9. Jarmila
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 21:35 — Odpovědět

  Jediný člověk, jenž dobral se poznání,
  svět ozáří, i kdyby sám zůstal v skrytu.
  Sto chabých mudrců ať se v moudrostech předhání
  – jsou to jen kroužící planety beze svitu.

  P.S.
  Na velké osobnosti i chyby malé vidíme,
  na sobě a lidech nepatrných ale ne.
  Naprasklý drahokam prohlíží se neustále…
  Kdo si však všímá puklin běžného kamene?

  0
  0
 10. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 21:59 — Odpovědět

  ja osobne miluju zrcadleni, je to nej skola a cesta zivota, v kazdem “kaminku” tak potkavam Boha :-)

  0
  0
 11. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 22:40 — Odpovědět

  vsichni jsme dnes mesicnane……..co jako historie je detem predkladane a casto k nepoznani prezvykane, jsou jen nase dojmy. I slepy bez vsech bryly vidi……….. ;-)

  0
  0
 12. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 22:43 — Odpovědět

  ruka se snazive po skale natahuje, a pak vdecne shrabne malicky kaminek………

  0
  0
 13. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 23:02 — Odpovědět

  nakonec vsechny kaminky do jedne mozaiky se slepy

  ps: prosim neprovokovat ;-)…… myslim me “basnicke strevo”
  ps2: i kdyby kaminek praskly, zivotem osmatany a osahany, ledem zmraceny a v peci taveny, preci achabovi nepatri a mel ho vratit

  0
  0
 14. Karnits
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 23:20 — Odpovědět

  díky předsedo,že ses nás zastal.. :-),….líbilo by se mi ,kdyby byl Vesmír velkým šálkem čaje… :-),… jojo paradoxy..

  0
  0
 15. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 23:26 — Odpovědět

  jeste k tematu, i kdyz zalezi jak se takovej symbol cte, a nepochybuju ze kazdej to vidi jinak…… ja rada symbiozu……upozornuju ze vazne ten symbol neznam a na mobilu se mi nece gogoglit, jen jsem si na nej ted vzpomnela……rada se koukam…….dneska proti me sel na prechodu muz v cernem, trochu jako pop, trochu jako rozevlaty postarsi bohem, cely v cernem, jen na krku mel zlaty retez, nevypadalo to kycovite, spis jako kdyz zid noai dekl na hlave jediny ve meste ;-), davidovu hvezdu a z ni rostouci kriz…..

  0
  0
 16. Jarmila
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 23:29 — Odpovědět

  Vede-li slabého velká vnitřní síla –
  co mocného z tohoto světa nezdolá?
  Dál ruku snaživě po skále natahuje,
  nespokojí se s kamínkem zezdola…

  0
  0
 17. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 23:32 — Odpovědět

  pani Jarmilo mate pravdu s tou silou, ale i s tou silou je to jako s vozatajem……….

  0
  0
 18. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 23:34 — Odpovědět

  skoda ze se ten caj zacal “znackovat”, smrdi to pak dneska trochu marketingem apod. ;-)

  0
  0
 19. kralik
  8.6.2011 – 6 Sivan 5771 v 23:51 — Odpovědět

  k tematu usmernena sila zavdejte si rovnez Konfucia ;-)

  0
  0
 20. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 02:38 — Odpovědět

  achabe, je ti mozno poslat knihy do cinoheraku? ja jen jestli ma furt nekdo plnou moc na prevzeti, kdyby si se tam nevyskytoval. mam sice nekde soukromou adresu, ale cinoherak je do konce tyhle sezony jistejsi. hele, vim, ze nechces odpovidat, nejsi sam, takovej stav ambivalence, alespon u me, ale sve ucty resim, resty cistim, tak prosim jen dej vedet kam to mam poslat. dekuju

  0
  0
 21. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 02:39 — Odpovědět

  kdyz se do zitra neozves, posilamna cinoherak a zpet neprebiram……

  0
  0
 22. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 03:03 — Odpovědět

  jo kdysi sme nekde zacali diskusi o cislech, 12, at sem cvok, ale doslo mi co je 36 moudrych….. ;-), v jednoduchosti krasa…… myslim reseni tenhle “hadanky” tak jen dodavam. a protoze neodepises, cekej ten balik

  0
  0
 23. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 04:15 — Odpovědět

  at ti ten, komu ty knihy Achabe das prinese do zivota to, co ti chybi :-), hodne stesti

  0
  0
 24. 9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 09:47 — Odpovědět

  to kralik)a ked mi v zivote nic nechyba?

  0
  0
 25. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 13:46 — Odpovědět

  danny, nemohu odpovedet, postradalo by to logiku, vam zadny dar v podobe knih, ktere muzete dat nekomu jinemu, nevracim. ok :-)

  0
  0
 26. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 14:07 — Odpovědět

  Vam totiz Danny dusi vracet nebudu, zni to divne, vim, ale to bude tim ze s tim nemate vubec nic docineni :-).

  0
  0
 27. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 14:37 — Odpovědět

  ja nejsem bytost, co sbira duse smrtelniku a ponouka je ptom k hrichu, a pokud mi nekdo poslal svoji dusi dobrovolne a rad, pak vez, ze dusi lze snad sdilet, ale je chyba ji darovat.

  0
  0
 28. Jarmila
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 20:34 — Odpovědět

  Nebrat zpět, co jsme jednou darovali,
  dát sebou pohrdat, sám nechtít ublížit,
  nést v mysli cizí dobrý skutek, i ten malý –
  tak jenom velký člověk umí žít.

  0
  0
 29. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 20:39 — Odpovědět

  Jarmila: jen velky duch se neplete do druhych dusi pokud ovsem nesleduje vlastni zajmy.

  Pro Achaba: zitra leti knihy na stribrnem vetru

  0
  0
 30. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 20:42 — Odpovědět

  a nezapomente pani Jarmilo, ze nestojim o to, abych mela v dome tuhle dusi, kdyz o ni nestojim, ok ;-)

  0
  0
 31. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 20:46 — Odpovědět

  vite pani Jarmilo, popravde si myslim, ze by bylo super, kdyby ty knihy dal zrovna Vam, ale to uz by by byla manipulace vuli

  0
  0
 32. Jarmila
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 20:54 — Odpovědět

  Kdo přítel, kdo nepřítel, to jasné ti není hned,
  nelze přec poznat, co se v kterém skrývá
  I dobrá, leč nestrávená strava se mění v jed
  a jed, když to s ním umíš, lékem bývá.

  0
  0
 33. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 21:09 — Odpovědět

  hra na pratelstvi, to neni oc tu bezi
  i ja na vecnou hru verim,
  i homeopatie muze by nebezpecna,
  zkratka, kazdeho ceka jeho cesta vecna.

  v jednom bode, dve cesty se rozdeli
  do pismena Ve se utvori
  Ve, jak veritas, kazdemu cestu ukazuje
  k jeho cili a odmene jej smeruje

  v jednom bode se dve cesty rozdvoji
  dva samechy utvori
  kazdej tu spralu musi si vyzrat sam
  a nevracet se tam, kde osud nam neni dan

  0
  0
 34. Jarmila
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 21:22 — Odpovědět

  Také s nepřítelem najde člověk shodu,
  s přítelem se nepohodne zas.
  Poznal-li, co vhod, co plodí škodu,
  najde moudrý všemu pravý čas.

  Ač rozdíl mezi zlem a dobrem, znáš,
  přec to, co hodláš, uvaž dřív a zvaž:
  úspěch pak plný přán ti nebude-li,
  i bez úspěchu bude zdar to celý.

  P.S.
  Takovým též způsobem jdou klády
  a do velkého moře plynou spolu,
  ač každá zvlášť se vodou řeky plaví.
  Kdo proto oddal by se bolu?

  0
  0
 35. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 21:40 — Odpovědět

  neresim nejakou neshodu
  v kazde lekci je trochu posunu
  umeni rozlisovat vede nas dal
  z kazdeho chudaka bude jednou kral

  0
  0
 36. Jarmila
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 21:49 — Odpovědět

  Kdo je u krále příliš blízko, snadno ho rozhněvá.
  Zřídka je zahrnut přízní, kdo se od krále vzdálí.
  Štěstí má ten, kdo ve zlatém středu vždy prodlévá.
  Jak s velikým ohněm to totiž je s mnohými králi :o)

  0
  0
 37. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 21:53 — Odpovědět

  ps: vsechny cesty do jednoho bodu miri
  vsak tohle veritas nebesa meri
  pekne kolmo do nekonecnecneho prostoru
  zde neni prostor na setkani ani na nahodu

  uspech ni zdar mi v zaludku nelezi
  chci vratit jen neco co mi tu na polici lezi
  co osud jednou mi kostkami prinesl
  a cas a vitr do vsech stran roznesl

  co boure roznesla do vsech svetovych stran
  a ohen spalil na prach a popel
  co voda neuhasila
  a nakonec zeme v klidi pohrbila

  0
  0
 38. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 22:04 — Odpovědět

  rozbitej poharek nelze slepovat a pit z neho
  a do skleniku si ho dat a kochat se jim?
  to opravdu neni prani moje
  vracim, co neni moje

  vracim, co moji dusi je cizi
  co jedem leci spatnou nemoc
  co ma pocit ze vi vse
  pritom vi houno a pjd

  0
  0
 39. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 22:47 — Odpovědět

  pani Jarmilo nechme toho:
  tahle hra uz mela davno dernieru
  uz zbyva jen vratit kulisy do atelieru

  umelece je pretvori
  novou alepsi hru vytvori

  slova uz byla davno prezvikana
  ja vsak nejsem posvatna krava

  0
  0
 40. kralik
  9.6.2011 – 7 Sivan 5771 v 22:58 — Odpovědět

  vse bylo jen nedorumeni
  a to restart nezmeni
  vzpominky na zlo vse spini
  nic dobreho uz zde neucini

  a Kral se smeje a rehni
  za pupek se popada
  a divi se co lidi si tropi
  i kdyz je bozkou manou nekropi

  0
  0
 41. kralik
  11.6.2011 – 9 Sivan 5771 v 04:40 — Odpovědět

  to vraceni knih neni v zadnem pripade pomsta, je to symbol konecneho ukonceni, tak jako se prestrihuje snura….. Achab vi, ze jsem do jiste miry svobodomyslna, ze. mi je dobre byt “politicky nezarazena”, ale pevnou soucasti me je otcenas, no a tak jak ja odpustim, je odpusteno me…..

  no vetsi cvok uz bejt nemuzu v tomhle bejtu myslenek…..ze by byl bejt o byti :-)?

  0
  0
 42. Jarmila
  11.6.2011 – 9 Sivan 5771 v 22:17 — Odpovědět

  Co když je bejt o věčném bytí, kterého dosáhneme, vstoupíme-li doň
  zvláštní bránou vedoucí k životu….???

  0
  0
 43. kralik
  11.6.2011 – 9 Sivan 5771 v 22:29 — Odpovědět

  ale ja napsala byti, pani Jarmilo, to jak ho kazdej individualne doplni je uz na nem……. byti jen tak je za me, nic konci, dokud neni cas………kazdej sklizi semna lonskych sklizni

  0
  0
 44. kralik
  13.6.2011 – 11 Sivan 5771 v 03:59 — Odpovědět

  pani Jarmilo, pokud jde o tu konkretni branku, tady milerada ocituju achaba a co mi napsal, samozrejme ve velice pratelskem tonu, protoze tenhle cita je vzdy tak mily: tetka zubata ceka na kazdeho, smajlik……. konec citace.

  0
  0
 45. kralik
  13.6.2011 – 11 Sivan 5771 v 04:22 — Odpovědět

  takze, kdo si pocka, ten se docka….vid achabku? :l ma ucta a pozdraveni

  0
  0
 46. Jarmila
  13.6.2011 – 11 Sivan 5771 v 10:54 — Odpovědět

  Když se řekne:tetka zubatá, doplním si:s kosou. A mám před očima tento
  výjev: Rodina sedí u nedělního oběda a náhle se rozezní zvonek u dveří.
  Hlava rodiny s nevůlí otevře a vidí malou zubatou s kosičkou malinkatou.
  “Jdu si pro vašeho křečka,” praví ta smrtečka. Otec použije ošklivé slovo a pošle ji do pryč, načež se vítězně vrací ke stolu.
  Za týden obědvající rodinu opět vyruší zvonek. Naštvaný táta otevře,za
  dveřmi velká zubatá s velkou kosou, vedle ní ta malá a tou malinkatou kosičkou ukazuje na přednostu domácnosti se slovy: “Mami, to je von!”

  Tak si říkám, že i když někde ta zubatá čeká, člověk by měl být připraven na její návštěvu, ale není nutno ji zvát a neradno ji provokovat.
  Myslím si, že hodně na člověku samém záleží, KDY se výše jmenovaná objeví. Tož ji nechejme čekat co nejdýl – a buďme rádi, že JSME! :o)

  0
  0
 47. kralik
  13.6.2011 – 11 Sivan 5771 v 12:50 — Odpovědět

  ten for je dobrej ;-), kdyz to napisete Vy, tak je to dobry…..ale jak to tenkrat napsal achab, to bylo plne zmijiho jedu.

  0
  0
 48. kralik
  13.6.2011 – 11 Sivan 5771 v 12:57 — Odpovědět

  a diku za pripomenuti, v dobrem, ten krecek mi pripomnel. Lucku K., morce albina, jeste z doby skolky, co s tim svym pidi jazyckem opecovavala kotata dalsiho clena zvireci domacnosti.

  0
  0
 49. kralik
  13.6.2011 – 11 Sivan 5771 v 13:34 — Odpovědět

  a od morcete, co vyvolal krecek z pameti, uz neni daleko si vzpomenout na ty dospele smrti, par jich mam za sebou a nic veselyho to nebylo, nekdy spis horor

  0
  0
 50. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 04:53 — Odpovědět

  Achabe, nezlob se, ale ja ty ti dve knihy po uplnku neposlu, nevratim, nejde to, nemuzu to udelat. Ty dve knihy nejsou pro me jen dve veci, je v nich spousta vzpominek na neco krasnyho a milyho a taky spousta poznani a cesta. Ja se jich proste neumim vzdat. jsem asi srab. mas pravo me nazyvat zlodejem, za to ze je nvratim, jako jsem to tady na shekelu napsala ja tobe v souvislosti s tim kamenem. sbohem

  0
  0
 51. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 05:03 — Odpovědět

  ale ten kaminek mi prosim vrat, moc te prosim, jediny, co ti mohu napsat je, ze neni cloveka, ktery by ho mel dostat…….to uz vim na beton

  0
  0
 52. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 06:00 — Odpovědět

  a kdyz ti ty knihy neposlu, tak pak zas ti ten, komu je das, a ted uz joiste rozvazne, neprinese radost a neco co ti chni do zivota, coz bych ti zas prala, klasicke dilema blondyny vahy , co rada ferovost…..takze to nakonec dopadne jako v pohadce, odvolavam, co jsem odvolal, a slibuju, to co jsem slibil, a I pres to ze tuy dve knihy miluju, resp. vzpominky s nimi spojene, protoze staly za to a byly k necemu, tak ti ty knihy vratim….. uvidime zitra, to uz mesic klesa je cas na louceni

  0
  0
 53. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 06:02 — Odpovědět

  chybi do zivota, omluva za preklepy, dlouhy drapy a pidi querty klavesnice

  0
  0
 54. Jarmila
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 12:16 — Odpovědět

  20/+22/+41/+50/+52/ = ?
  Některý člověk v duchu dobře něco ví,
  pak promluví – a vytasí se s opakem.
  Získá-li věhlas moudrého kdy takový,
  co hovoří v jazyce dvojjakém?

  0
  0
 55. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 15:43 — Odpovědět

  pani jarmilo nebojte se, vedela jsem ze se ozvete s tou dvojakosti, ircite ty knihy dostanete

  0
  0
 56. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 15:44 — Odpovědět

  vite prd, proc na jednu stranu se jich tak nerada zbavuju a vite prd proc je je vratim

  0
  0
 57. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 15:49 — Odpovědět

  ale mam dotaz, mozna vite proc achab nechce ratit ten kamen, kdyz to nebyl dar????

  0
  0
 58. Jarmila
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 19:52 — Odpovědět

  Kdo naslouchat umí,zná záměr druhého,ač dosud si
  nepromluvil s ním. Stačí vidět, jak se chová.
  Nepálec jenom podle barvy, aniž okusí,
  hned rozezná jablka granátová.

  P.S.
  Nesmím říct víc, jen naznačit zase.
  Kámen se rozpustil
  – v prostoru
  – v čase

  0
  0
 59. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 20:06 — Odpovědět

  dobre

  0
  0
 60. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 20:12 — Odpovědět

  achab vi co se stane

  0
  0
 61. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 20:20 — Odpovědět

  predpokladam ze kdyz kamen skocil takhle, zbivajici kaminky spalil ocistny plamen……a je to dobre, vse je nakonec dobre

  0
  0
 62. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 20:22 — Odpovědět

  zbyvajici, pardon, ale mozna ze vse achaba jen bilo

  0
  0
 63. Jarmila
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 22:07 — Odpovědět

  Bilo, nebylo…
  —————
  Jeden muž se šel časně ráno projít k řece a v tom šeru zakopnul o pytel.
  Když ho otevřel, byly v něm samé kamínky. Posadil se na břeh a jen tak pro zábavu je jeden po druhém začal házet do vody. Líbilo se mu, jak žbluňkají.
  Když se začalo rozednívat, zůstal mu v ruce poslední kamínek. Protože bylo líp vidět, podíval se na něj a hned začal plakat a naříkat. Shluklo se kolem něj pár lidí a ptali se, co se přihodilo.
  Odpověděl: “Toto je diamant, a já jsem jich tisíce zahodil. Hodinu jsem je házel do vody a vůbec jsem nevěděl, co zahazuju. Myslel jsem si, že je to obyčejné kamení. A teď mi zůstal jeden poslední….
  —————
  Já si ale říkám, že měl docela štěstí-došlo mu to, když mu zbyl ten úplně poslední. Ono nešlo ani tak o ty kamínky, jako o tu energii. Milionům lidí to však ale nedojde, prostě ji dál zahazují: plýtvají jí v odvetě, ve vzpouře, v hněvu – a zahazují drahokamy – cenné a mají jí k dispozici jen omezené množstí. Vytrvale špatným využíváním vl.enerie se uzavírají do vězení. Jakéhosi vlastního otroctví. Brány toho vězení jsou však stále otevřené, protože tam kromě člověka samotného není žádný žalářník. Člověk je vězněm, vězením i věznitelem. Musí se jen zbavit svých navyklých (mnohdy přihlouplých postojů) a tatáž energie, která vytváří vězení, se stane jeho svobodou, spásou…
  —————-
  To “jen tak” – malé zamyšlení – na závěr :o)

  0
  0
 64. kralik
  15.6.2011 – 13 Sivan 5771 v 23:27 — Odpovědět

  kdo utopi vasi dusi, utopi I vas, ale v poho, dekuju, ze jste mi to napsala, co se stalo
  tohle je vazne zaver

  0
  0
 65. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 10:26 — Odpovědět

  pani Jarmilo, v jednom jste nemela pravdu, judaismus podle vas neni k ziti, prdlacka, ja sice konvertovat nechci, ale jak si kdo ustele, tak si lehne. pochybuji, ze ti pravi to chapaji jako otrokarstvi. Mineral jako jsem poslala achabovi ze nemuze rozpuatit. je to symbol prvniho dne stvoreni a vite prd. a pokud achab opravdu tech 24 kaminku sabesdeklu hodil do reky , jeho volba. vim ze mate rada achaba, z kazdeho slova je poznat jak moc ho chranite, ale prave to, jak moc se to dotyka vas, ztracite silu vaseho daru, protoze doma neni nikdo prorok. to snad vite, to by ten zivot a cesta byl. na prd vedet hned vic. jsem si jista, ze pokud si achab bude chtit zachovat tvar, ten sutr vrati. pujcila jsem mu ho, aby videl neco co nevite. to je vse. mejte se.

  0
  0
 66. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 10:28 — Odpovědět

  a pokud podle va sew ten mineral rozpustil v casae a prostoru, pak to znamena, ze stvoreni uz nema cenu a Buh neni. vidite? taaaak moc chranite achaba, az se zamotate do neceho o cem nic nevite. ale diky, momentalne jsem poznala vis vas, nic spatneho, jen tak moc opecovavate jine

  0
  0
 67. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 10:30 — Odpovědět

  a furt pllati, ze vy a achab patrite k sobe

  0
  0
 68. Jarmila
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 10:36 — Odpovědět

  Nikdy jsem neřekla, že judaismus není k žití. Každý má svoji cestu.
  Příběh není o Achabovi. Je o lidech. Berte jej jako obraz. Stejně tak
  i jinotaj s “rozpuštěním” minerálu. Achab je už dávno na míle vzdálen
  nejen tomu kamínku, ale i všemu, co se k němu váže – nechá-li si jej,
  nebo vrátí-li jej – nic se v tom nezmění.
  P.S.
  Nechráním ho, protože by to nechtěl a ani to NEpotřebuje :o)

  0
  0
 69. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 10:48 — Odpovědět

  a nebo jste mne proste utopila Vy, neb jste reagovala vlastnimi myslenkami na me….neva, kdyz nejde o zivot nejde o nic

  0
  0
 70. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 10:56 — Odpovědět

  jo a tuy dekly musel vyhazovat nedavno, podle vas, vazne je mi jedno, co si s nimi udela, je to jeho, jemu delany pro radost, I kdyz si taaaaak stezuje ze ho lidi oslovuji ze je zid. no a vbidite, nejsem zadna hackarka, I kdyz jsou betelny, fortel a umeni ase dedi, ale v poho se uzivim hlavou…..jedinej duvod proc jsem je delala radost z cizi radosti, proto jsou tak trochu cakly a taky to, ze I kdyz nejsem zidovka, alespon ne podle halachy, tak jsem vazne byla hrda, ze se nestydi je tenhle clovek nosit na verejnosti, I kdyz pozdeji jsem poznala ze achab opravdu neni svetec, a ze je v nem I zlo, jako v kazdem z nas, ale nevycitam, ja radsi vzpominam na to dobre……no a jestli nakonec vazne moji dusi, protoze v kazdem dile je duse stvoritele, hodil do Labe, no tak jen doufam, ze si nekde v Nemecku nerikaj, ze doslo k hromadnemu utopeni dvou desitek zidu pri nejakem flamu…..omluva, blbej cerndwej humor, pokud se to nekoho dotkne

  0
  0
 71. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 11:04 — Odpovědět

  pani Jarmilo vy jste nerekla do telefonu: vzdyt to neni k ziti?
  kratka pamet

  0
  0
 72. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 11:06 — Odpovědět

  pani Jarmilo, prave na tech jinotajich, nejsem blba, abych to nepoznala, je poznat nejvic vas vztah k achabovi

  0
  0
 73. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 11:08 — Odpovědět

  I slepec to snad musi videt
  jo a vim, achab se umi branit sam, jeho chyba je, ale ja mu to nevycitam, uz je takovej a zivot ho k tomu dokopal, ze sve soupere a odpurce zpravidla pokouse jejich vlastnim jedem, jenze tim si sam ublizuje

  0
  0
 74. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 11:26 — Odpovědět

  dobry je, ze me si tak numerologicky rozebrat nemuzete jako achaba, a furt je ctverec stejne nedokonalej……chybi mu ten ctvrtej rozmer, a to je pak kombinaci :-), zkuste si to vypocitat…….projekce 4 rozmeru do plochy neumi vse

  0
  0
 75. Jarmila
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 12:19 — Odpovědět

  Astronomie a zásad vědění
  numerologického počítání
  stálé študování, především
  světa “dolního”, “horního”
  podstatu pravou uchopit
  – v tom má potřeba.
  každého zkoumat
  – to mi netřeba.

  0
  0
 76. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 12:21 — Odpovědět

  vzdyt ja vim ;-)

  0
  0
 77. Jarmila
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 17:27 — Odpovědět

  Pozn.:
  ad judaismus/
  “Vyrostla” jsem na žid.hřbitově a něco o judaismu vím :o)
  Např. i to, že není lehké jím žít – POCTIVĚ a naplno. Z toho důvodu pro někoho není k žití. Člověk v něm nemá totiž možnost lhát sám sobě do kapsy.
  To jen na vysvětlení k tlf.hovoru, který jste mi připomněla.

  0
  0
 78. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 18:12 — Odpovědět

  jo to beru :-), vzdyt tu nejde o spor, I kdyz mam malinkatej pocit, ze tema metaforama jste vicemene reagovala, nebo zrcadlila, na me…..ale me to bavilo a bavi. vzdyt sme se bavily o Federovi :-) a stejne tak jsem rekla do toho telefonu, ze ja bych trebas konvertovat nemohla, neb by se mi pristrihly kridla, a ja uz mam ty svoje prdle litavy od mala. ja spis premyslim, proc se Vas nekteri bali, nebo proc jsem kdysi byla varovana, ze se zbavujete potencionalnich sokyn, coz je blbost, ja tehda reagovala na jinou cast, co me vytocila do vrtule – jinak bych se na to s prominutim vyserinkala, jak rika achanb, ne na ty sokyne, neb to je vazne blbost :-), krom toho ze ja teda vazne nejsem nici sokyne a me ta komunikace metaforama bavi, kazdej jinak vidi, to je jasny, ale posunuje to :-). a ze ziti judaismu je stejne jako je hvezdicek na nebi, ze je tam furt videt ten clovek, to je videt I tady na sekelu.

  0
  0
 79. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 18:15 — Odpovědět

  vazne blbej brezen :-), ale nekdy se proste zadari, a zas neby sinusovky, tak se clovek unudi na care a nikam se neposunu

  0
  0
 80. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 18:30 — Odpovědět

  cimz jemne naznacuje, ze byla doba, kdy jsem o konverzi uvazovala, cvokata doba, ja sice neco z toho mam v krvi, nebo – lepe receno, mam v krvi vztah k cloveku, ale je dobre tak jak to je a poznani zustane.
  nehlede na to, ze bych nechtela, aby se ze me stal po konverzi magor s antickou soskou ;-) (taky budete vedet vo co go), neco ve stylu nove koste dobre mete……snad rozumite, ale to bych vicemene toho magora, co vi vse nej musela mit v krvi a ja jsem vecnej student :-)

  0
  0
 81. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 18:33 — Odpovědět

  hezkej den preju pani Jarmilo, aspon ja mam dneska pocit ze je skoro nedel, nebo sobota…..ve vzduchu…..no jeste ze ta ceska historie neni tak revolucni…..nekde jsem vazne rada, alespon v tyhle dobe

  0
  0
 82. Jarmila
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 19:00 — Odpovědět

  Ad judaismus/
  Mnoho je těch, kdo vědí, jaký smysl že Tóra má,
  co správné, co nesprávné je činit v jejím jméně.
  Kdo si ji vzali k srdci, aby nežili zbůhdarma,
  těch je však na tomto světě daleko méně.

  0
  0
 83. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 19:41 — Odpovědět

  prusvih je, ze tora je cobule, talze jak clovek nastavi ociska…. :-), sama jsem to zazila

  mimo tema: ale jsem zrovna na pc, a tohle mam v rss I kdyz nejsem soucasti: ten pazourkovej je dobrej, palec nahoru ;-)

  0
  0
 84. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 19:42 — Odpovědět

  cibule…

  0
  0
 85. Jarmila
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 20:24 — Odpovědět

  S uvedenou “cibulí” už delší dobu pracuju, tudíž vím, že skrývá myriády duhově zbarvených “košilek” a významů, vedoucích k témuž :o)
  —-
  A další “cibule” se mi pomalounku sama vylupuje ze svých pěti slupek
  a je to nejen velké poznání, ale i dobrodružství :o)

  0
  0
 86. kralik
  16.6.2011 – 14 Sivan 5771 v 20:55 — Odpovědět

  ty slupky…..”NEJSI TO TY, ALE OTEC V TOBE”

  miluju chytre nejednosmysly :-), coz zni skoro kontrafaktualne :-):-)

  0
  0
 87. kralik
  24.6.2011 – 22 Sivan 5771 v 01:02 — Odpovědět

  vite pani Jarmilo, myslim si, ze ty pomyslne kaminy, resp. dekly opravdu skoncily v rece. nevadi mi to, ani se nezlobim, nic takoveho. dobre mi tak. a uz prosim nereagujte. uz to chci ukoncit, zadna analyza, zadna cesta, zadnej vitr apod. proste vazne konec, nebyt narazky na bobky jinde, coz me spis pobavilo, a ten text se mi libil pac mam rada logiku a smysluplnost I v te v uvozovkach iracionalite, I kdyz muj osobni nazor je jiny, ale ne vychodni, uz bych proste dnes nereagovala, a kdyby se neobjevila ta narazka na otce, ktere nebyla o me. jeden obrovskej velkej konec. I ja jsem jinde nez sem byla.

  0
  0
 88. kralik
  24.6.2011 – 22 Sivan 5771 v 01:41 — Odpovědět

  a pani Jarmilo, dejte si prosim pozor na zeny v okoli, nebo v byvalem okoli Achaba, az pozdeji mi doslo, ze to, ze o vas nekdo pise jako o likvidatorce, I kdyz ho nesoudim, ten clovek ma jeden dar – umelecke oci, az pozdeji mi doslo, ze ta zarlivost jakoby o vas, vlastne neni o vas, ale ze to je jejich vlastni energie a strach. hodne stesti, hodne sil, budte furt takova jak jste. cim to je, ze lidi maji vzdy strach z herdek bab :-), jak takovehle typy zovu a mam rada. jeste jednou velka omluva, uz se netrapim, tim to neni, je fakt ze zeleny kvetouci jazyk miluju, ale chce to zvyk :-.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jižní Evropa aneb zrcadlo kolébky sociální civilizace

Další článek

DPA: Syrský prezident Asad jde ve stopách Kaddáfího a spol.