Zdroj: Shekel

Syrský prezident Bašár Asad měl dostatek času na to, aby se poučil z chyb svržených arabských vládců.

Vsadil ale na stejnou strategii jako oni: minireformy, střelba do demonstrantů, zákaz zpravodajství. Nyní je jeho režim vážně ohrožen, napsala agentura DPA.

“Bůh je velký” a “pokojně, pokojně” volají syrští demonstranti pochodující ulicemi Hamá, Dará a Idlibu. Pak jsou slyšet výstřely, lidé utíkají, křičí, padají zalití krví k zemi. Videozáznamy, které syrské protestní hnutí od poloviny března denně umísťuje na internetu, se řadí v monotónní symfonii hrůz.

Průvodcem toho zabíjení jsou syrská státní média, která každý měsíc předkládají nějakou novou teorii. Napřed to byli “agenti Izraele a USA”, kdo údajně vyzývali k protestům proti Asadovu režimu. Poté nařkl režim, jehož klíčové pozice zaujímají četní příslušníci alávitské menšiny, libanonského politika, sunnitu Saada Harírího, že vysílá do Sýrie “milicionáře”. A teď už nějakou dobu směřují obvinění na adresu v Sýrii zakázaného Muslimského bratrstva, které údajně dodává zbraně “teroristickým skupinám” bojujícím s armádou.

Generální tajemník bratrstva Muhammad Rijád Šakfa taková nařčení odmítá. “Nejenže vyzývám demonstranty k zachování pokoje, dokonce je varuji, aby si neopatřovali zbraně. Syrské armádě totiž velmi záleží na tom, aby se z pokojných protestů stalo ozbrojené povstání, proti němuž pak může zasáhnout silou.”

Nezávislému zpravodajství státní moc brání. Zahraniční novináři nedostanou vízum. Syrští žurnalisté jsou šikanováni, odposloucháváni a zastrašováni. S represemi musí počítat i ten, u koho kontrola na silničním zátarasu objeví záběry z demonstrace v mobilním telefonu. V baštách protestů vláda občas přerušuje telefonické spojení a internet, tento týden dokonce vyhlásila tresty pro každého, kdo by měl satelitní telefon nepřihlášený na policii.

Co zůstává, je hustá síť polopravd, spekulací a propagandistických lží. Naposledy státní televize předvedla skupinu rozlícených lidí, údajně obyvatel města Džisr aš-Šughúr. Ti v úterý požadovali zásah armády ve svém městě a líčili, jak v pondělí ozbrojené gangy pobily před jejich dveřmi desítky vojáků. Šakfa z Muslimského bratrstva k tomu lapidárně řekl: “Syrská státní média vždycky lžou, dokonce i při předpovědi počasí.”

“Budeme reagovat se vší tvrdostí,” hrozí syrský ministr vnitra, generál Muhammad Ibráhím Šaar. Desítky obyvatel města se nato vydaly k turecké hranici; mají strach z pomsty režimu.

Na internetu se současně objevilo prohlášení vydané jménem obyvatel Džisr aš-Šoghúru, v němž se tvrdí, že oni rozkacení “občané” vypovídající v televizi jsou ve skutečnosti pracovníci tajné služby. “Nemluví ani stejným dialektem jako obyvatelé našeho okresu.”

Istanbul 8. června (ČTK/DPA)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Konec monoteismu anebo sobectví

Další článek

Festival Devět bran nabídne francouzskou židovskou kulturu