Zdroj: zpravy.idnes.cz

Česko-německo-židovský festival Devět bran se letos zaměří na francouzskoužidovskou kulturu a uctí památku bývalého prezidenta přehlídky, spisovatele Arnošta Lustiga.

V pořadí už 12. ročník festivalu nabídne od 13. června návštěvníkům dva týdny plné hudebních vystoupení klezmerových kapel, divadelních představení, seminářů a filmových projekcí. I tentokrát bude vstupné na všechny akce zcela zdarma.

Přehlídka bude slavnostně zahájena ve Stavovském divadle předáním festivalové Grand Prix – Křišťálové menory. Ceny jsou udíleny ve třech kategoriích: za hraný film, za dokument a za přínosžidovské kultuře.

“Letos jsme se rozhodli toto ocenění udělit našemu dlouholetému spolupracovníkovi a prezidentovi festivalu Arnoštu Lustigovi, který zemřel letos v únoru,” řekl ČTK ředitel a zakladatel festivalu Pavel Chalupa. Lustigův přínos bude v příštích ročnících festivalu připomínat právě i tato cena, která změní název na Cena Arnošta Lustiga. “Chybět nebude ani výstava fotografií nebo vzpomínkový večer na tohoto literáta, kterého se zúčastní například i herečka Květa Fialová,” prozradil Chalupa.

Dalším letošním tématem festivalu je francouzská židovská kultura, kterou budou v Praze reprezentovat tamní hudebníci a kinematografie. První týden festivalu bude věnován divadlu. Představení se budou konat na prknech Divadla pod Palmovkou. Účast potvrdily například soubory z USA nebo Izraele. “Hlavní slovo budou mít čeští divadelníci. Divákům zahrají například adaptaci terezínského kabaretu s písněmi, tancem i dramatickými scénami nebo hru Mefisto s Jiřím Langmajerem v hlavní roli,” doplnil Chalupa.

Promítat se bude francouzský snímek Ester z roku 1985, který byl oceněn i na festivalu v Cannes, a také film Stažení (2008) s Juliette Binocheovou v hlavní roli. Českou kinematografii pak 21. června v kině MAT zastoupí dokument novináře Stanislava Motla Ozvěny lidické noci o nacisty vypálené středočeské vesnici.

“Druhá část festivalu bude patřit především hudební produkci klezmerových kapel hrajících židovskélidové písně. Často ale v netradičním, moderním pojetí,” doplnil Chalupa. Koncerty se budou konat v prostorách Valdštejnské zahrady, kde se 26. června uskuteční i závěrečné vystoupení celého festivalu, kterého se zhostí Jihočeská filharmonie.

Praha 8. června (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

DPA: Syrský prezident Asad jde ve stopách Kaddáfího a spol.

Další článek

V Lidicích se dnes bude promítat film režiséra Nikolaeva