Zdroj: dl.dropbox.com

Zem v současné podobě státem bez přírodních zdrojů, místem obklopeným nepřáteli a od svého založení – dnes lehce přes šedesát let – nepřetržitě ve válečném stavu.

Sedm milionů mírumilovných lidí na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie, při východním pobřeží Středozemního moře. Na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem, na jihozápadě s Egyptem – jistí z vás již tuší jaký národ zmiňuji – ale proč?

Jednoduše proto, že tato zem se pyšní nejvyšším počtem nově založených podniků na jednoho obyvatele (celkem 3850 nových podniků znamená, že každý jeden připadá na 1844 obyvatel), na akciovém trhu NASDAQ zastupuje více firem než celý evropský kontinent a nejen to. Není snad Česká republika, její konzervativní prostředí s opatrností investorů ideální platformou stability, atraktivní možností prosperity? Přesto, dotkněme se v této souvislosti IT, biotechnologických, nebo prostě firem technologických, firem budoucnosti. Fakta jsou taková, v Čechách solidně zobchodujete nanejvýš KIT Digital (PX: KITD).

Na Izrael se přitom neupíná jen pozornost newyorských akciových burz, ale rovněž pozornost rizikového kapitálu, toho nejzásadnějšího a nejnahraditelnějšího měřítka v oblasti technologických příslibů. V přepočtu na osobu byly investice rizikového kapitálu v Izraeli v roce 2008 dvaapůlkrát vyšší než ve Spojených státech, více než třicetkrát vyšší než v Evropě, osmdesátkrát vyšší než v Číně a třistapadesátkrát vyšší než v Indii. Pokud jde o absolutní čísla, Izrael (stát, v němž žije méně lidí než v ČR) přilákal rizikový kapitál v objemu téměř 2 mld. dolarů, což je stejný objem prostředků, jaký směřoval do Velké Británie (61 mil. obyvatel) nebo k 145 miliónům obyvatel, kteří žijí v Německu a ve Francii. Když pomineme Spojené státy, najdeme mezi tituly obchodovanými na akciovém trhu NASDAQ více firem z Izraele než z kterékoli jiné země světa, včetně Indie, Číny, Jižní Koreje, Singapuru a Irska. Izrael má celosvětové prvenství v podílu výdajů za výzkum a vývoj na HDP.

Počet izraelského obyvatelstva se během prvních dvou let existence nového státu (1948) zdvojnásobil. Během následujících sedmi let vzrostl o další třetinu. Dva z každých tří Izraelců byli noví přistěhovalci, babičky s dědečky dnešní generace. Jen co vystoupili z lodí přivážejících uprchlíky, přeživší šoa, vyfasovali zbraň s kterou neuměli zacházet, a byli vysláni do boje o záchranu svých i nových životů. Někteří z těch, kteří přežili nacistické koncentrační tábory, padli v boji dříve, než bylo zaznamenáno jejich jméno. V poměrném vyjádření padl ve válce za udržení existence izraelského státu větší počet Izraelců, než kolik padlo Američanů v obou světových válkách. Z pohledu jejich zákazníků z celého světa však žádná válka nebyla. Během šesti let následujících po roce 2000 Izrael nezasáhlo jen splasknutí globální technologické bubliny, ale také období nejintenzivnějších teroristických útoků v historii země a druhá libanonská válka. Podíl Izraele na celosvětovém trhu rizikového kapitálu se však nesnížil – naopak, vzrostl na dvojnásobek (z 15 na 31 procent). Tel-avivská burza měla poslední den libanonské války lepší výsledky než její první den a stejně tak tomu bylo při třítýdenní vojenské operaci v pásmu Gazy (2009).

Ani z výsostně obdělané půdy však dobrá úroda vždy nevzejde, vždyť lidé jsou přeci jen pořád lidmi a proto je dalším atributem úspěchu Izraele – jak následný příklad uvádí – neutuchající houževnatost.

Na rohu ulice postávají čtyři muži – Američan, Rus, Číňan a Izraelec.

Přijde k nim novinář a osloví je: “Promiňte, jaký je váš názor na nedostatek masa?”

Američan se ptá: Co je to nedostatek?

Rus se ptá: Co je to maso?

Číňan se ptá: Co je to názor?

Izraelita: Co je to promiňte?-)

Autor: Aram Tor

3 Komentářů

 1. Marketa Vyskočilová
  10.7.2011 – 8 Tammuz 5771 v 20:30 — Odpovědět

  moc se mi to líbí,velmi svižné,informující, pěkně napsané,
  Vyskočilová M.

  0
  0
 2. Jarmila
  11.7.2011 – 9 Tammuz 5771 v 16:48 — Odpovědět

  Všem, které (stejně jako mě) zaujal uvedený článek, doporučuju k přečtení knihu START-UP-NATION-příběh izraelského hosp.zázraku, která byla představena na Mezinár.knižním veletrhu Svět knihy. Není vůbec nudná!
  Zásluhu na tom mají autoři Dan Senor a Saul Singer, ale samozřejmě také
  pí.Hana Škapová, která přeložila do češtiny (vydal Aligier). Bylo to pro mne velice zajímavé, ale i smutné počtení, protože něco takového o nás sotva napsáno bude….

  0
  0
 3. 13.7.2011 – 11 Tammuz 5771 v 17:58 — Odpovědět

  Adame, vítám na Shekelu a děkuji za spolupráci. Vypadá hodně, hodně slibně :o)) -achabisko-

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Válka Izraele s Hizballáhem v 2006: za 34 dní přes 1360 mrtvých

Další článek

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice byl letos obzvlášť úspěšný