Zdroj: Archiv

Více než 4000 návštěvníků letos dorazilo na hudební festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích, který dnes vyvrcholil posledními koncerty.

Účast byla mimořádně dobrá, řekla dnes ČTK za pořadatele ze sdružení Unijazz Adéla Kebrdlová. Připomněla, že příští rok se bude akce konat již podvacáté a snahou organizátorů bude při vystoupeních a výstavách historii festivalu připomenout.

Jeho cílem je upozornit na tamní židovské město, jeho bohatou historii, architektonickou výjimečnost a také špatný technický stav některých budov. Při festivalu se město s četnými scénami, na nichž se konají hudební vystoupení, mění v jeden velký zábavní areál. Doprovodný program tvoří výstavy výtvarného umění, divadlo, různé filmové projekce a komentované prohlídky čtvrtě. Novinkou se letos stal hromadný cyklovýlet.

Vystoupení se konala na čtyřech scénách. Zájemci je mohli sledovat přes internet. Zazněla ižidovská hudba Pressburger Klezmer Bandu ze Slovenska a souboru Cukunft z Polska.

Na hlavní scéně se vystřídaly například kapely Garage a The Chancers či duo Dva. Na jazzové scéně vystoupily Quintet Martina Novotného, Trio Jiřího Šimka či německé kapely Hands on Strings, Schulbuss, Anne Munka Quartet anebo také Worb 4.

I letos pořadatelé s organizátory šumperské přehlídky Blues Alive otevřeli bluesovou scénu, na níž vystoupily kapely ze zemí visegrádské čtyřky. Z Maďarska přijelo trio Jack Cannon, ze Slovenska Bluesweiser a česko-slovenské zastoupení mělo duo Luboš Beňa a Matěj Ptaszek, které hraje mississippské blues.

Židovská komunita v Boskovicích patřila k největším a nejvýznamnějším na Moravě. Židovská čtvrť je památkovou zónou, do níž každoročně míří tisíce turistů. Z bezmála 500 Židů odvlečených do koncentračních táborů se jich vrátilo po válce domů jen 14. Čtvrť začala chátrat. Podařilo se v ní ale už obnovit synagogu a některé další objekty.

Boskovice (Blanensko) 10. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

VYDEJTE SE DALEKO, ZŮSTAŇTE DLOUHO, NAHLÉDNĚTE HLUBOKO

Další článek

Reuters: Palestinci pociťují cenu politiky, která se nelíbí v USA