Zdroj: socialistunity.com

Palestinci začínají pociťovat cenu své snahy jít proti vůliIzraele a Spojených států a snažit se o novou blízkovýchodní strategii.

Hodlají totiž v září požádat v OSN o jednostranné uznání svého státu, bez ohledu na stav mírových jednání s Izraelem. Zaměstnanci jejich samosprávy dostali jenom půlku své červnové mzdy, píše agentura Reuters.

Palestinci jsou závislí na pomoci evropských států, USA a arabských spojenců, přičemž příspěvky některých z nich letos ještě nedorazily. Teď Palestincům hrozí finanční krize a mnozí to připisují plánované diplomatické ofenzivě.

“Je to součást tlaku, který na nás vyvíjejí za naše rozhodnutí. Viděli jsme tento film několikrát v případě (bývalého palestinského vůdce) Jásira Arafata. Buď budete říkat ano, nebo vám bude hrozit hlad. Přestanou vám platit a zabrání v tom i ostatním,” řekl poradce předsedy samosprávy Nabíl abú Rudajná.

“Krácení pomoci je nebezpečná hra. Myslím, že nejde o to uzavřít kohoutek zcela, protože to by mohlo být kontraproduktivní – vedlo by to ke všeobecné nespokojenosti a neklidu. Cílem je hodně ho přitáhnout, ale nechat kapat,” řekl politolog z univerzity v Bir Zajtu George Giacaman.

O tom, jakým směrem se Palestinci ve Valném shromáždění vydají, se rozhoduje. Obecně chtějí pro svůj stát dosáhnout co nejširší mezinárodní podpory. Rada bezpečnosti naplánovala debatu o možnosti, že se Palestina stane příštím členským státem OSN, na 26. červenec. USA jsou proti a považují to za krok odporující dosavadní praxi. Ta předpokládá vznik státu podle výsledku bilaterálních mírových jednání mezi Palestinci a Izraelem.

Izraelci palestinskou strategii chápou jak pokus izolovat Izrael a delegitimizovat ho. Palestinštípřestavitelé přiznávají, že v praxi bude mít uznání státu malý význam, avšak bude to v každém případě něco jiného než dosavadní neúspěšná strategie mírových jednání. Doufají, že přestanou být závislí na americkém prostřednictví a že se kauza posune na širší mezinárodní pole, čímž by získali větší slovo při jednání s Izraelem. “Žádnou jinou možnost nemáme,” řekl Muhammad Štají z Fatahu.

Nejsmělejším požadavkem bude požádat OSN o uznání plného členství, ale USA už daly najevo, že budou v RB OSN proti. V Ramalláhu se teď hovoří o dalších možnostech, jež by nepotřebovaly schválení Radou bezpečnosti. Jedna z nich je žádat o zvýšení statusu nynějšího členství v OSN, který by ještě nebyl plným členstvím.

Bylo by to v krátkém čase podruhé, co by se předseda samosprávy Mahmúd Abbás vzepřel vůli USA. V květnu se smířil s Hamasem, aby mohl sjednotit vládu nad oběma palestinskými územími. Jedno z nich, pásmo Gazy, totiž od roku 2007 kontroloval Hamas. I tento krok ho přišel draho a vedl k poznání, jak křehká je samospráva. Z obav, že se peníze dostanou do rukou Hamasu, Izrael dočasně zadržel celní poplatky vybírané na státní hranici ve prospěch samosprávy. Tehdy poprvé od roku 2007 nedostali její zaměstnanci výplatu.

Smiřovací proces se mezitím zadrhnul, ale v americkém Kongresu prošla rezoluce o pozastavenípalestinské pomoci v případě, že samospráva požádá o uznání státu v OSN. Abbás říká, že bude tlaku vzdorovat.

Někteří palestinští představitelé přičítají krácení příjmů arabským vládám. Samosprávě chybí pro letošní rozpočet 970 milionů dolarů. Nejmenovali sice konkrétní dlužníky, ale udělali prověrku částek, které letos dorazily, a zjistili, že letošní příspěvek stále dluží Saúdská Arábie, což je významný přispěvatel. Od roku 2008 Rijád palestinskému rozpočtu dodal 620 milionů dolarů. “Příští měsíc asi nebudeme schopni vyplatit mzdy nebo možná zaplatíme jenom polovinu. Na tom, abychom platy dali dohromady, pracujeme dnem i nocí. Já kvůli tomu nespím,” tvrdí Abbás.

Ramalláh 12. července (Reuters/ČTK)

2 Komentářů

 1. oskar popolnik
  12.7.2011 – 10 Tammuz 5771 v 15:08 — Odpovědět

  zdravim – ten text spravy je v clanku 2x uverejneny; mozno to korigovat? prajem pekny den. oskar

  0
  0
 2. 12.7.2011 – 10 Tammuz 5771 v 20:12 — Odpovědět

  Opraveno, díky :)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice byl letos obzvlášť úspěšný

Další článek

V Izraeli přijali sporný zákon týkající se bojkotu státu