Zdroj: Shekel

Základní údaje o válce mezi libanonským radikálním šíitským hnutím Hizballáh a Izraelem, která začala před pěti lety, 12. července 2006:

DOBA TRVÁNÍ VÁLKY: 12. července – 14. srpna (trvala 34 dní)

MÍSTO: Libanon a severní Izrael

SOUPEŘÍCÍ STRANY: Libanonské radikální hnutí Hizballáh proti Izraeli

PŘÍČINA VÁLKY: Hnutí Hizballáh uneslo 12. července 2006 do Libanonu dva izraelské vojáky, Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva. Izraelpoté zahájil letecké útoky v Libanonu a Hizballáh začal ostřelovat sever Izraele.

VÝSLEDEK: Příměří přijato 14. srpna na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1701. Na jihu Libanonu začalo rozmísťování vojáků mezinárodních sil OSN i libanonských vojáků, kteří ale bojovníky Hizballáhu neodzbrojili. Izrael poté uvolnil leteckou a námořní blokádu Libanonu a své vojáky z jižního Libanonu stáhl k 1. říjnu 2006.

POČTY MRTVÝCH A ZRANĚNÝCH:

– celkem přes 1360 mrtvých a více než 5800 zraněných;

– v Libanonu přes 1200 mrtvých (většina civilistů, ale i bojovníci Hizballáhu a libanonští vojáci); přes 4000 zraněných;

– v Izraeli 162 mrtvých (z toho 43 civilistů a 119 vojáků); zraněno téměř 1800 osob.

OBYVATELSTVO: V Libanonu opustil své domovy téměř milion lidí (přes 970.000), v Izraeli na 500.000 osob.

ÚTOKY IZRAELE: Izrael bombardoval četné cíle v Libanonu, letiště v Bejrútu, jižní předměstí Bejrútu, libanonskou infrastrukturu (zejména mosty a silnice, silnici do Sýrie, obytné domy, elektrárenské uzly, továrny a další), vojenské cíle (základny, kasárna, letiště či radarové základny), přístavy v Bejrútu, Džúníji a Tripolisu, Baalbek a další. Celkem Izrael uskutečnil na 12.000 leteckých útoků. Nejtragičtějším dnem byl 19. července, kdy při izraelských útocích v Libanonu zahynulo 72 civilistů. Při izraelském náletu na obec Kana na jihu Libanonu zahynulo 30. července 54 lidí, hlavně žen a dětí; útok vyvolal velkou vlnu nevole.

ÚTOKY HIZBALLÁHU: Hizballáh ostřeloval raketami kaťuša (dolet asi 30 km) i raketami s delším doletem sever Izraele – bomby dopadly například i na Haifu, Tiberias, Safed či Nazaret. Celkem Hizballáh vypálil na Izrael asi 3700 raket a střel.

ŠKODY: Materiální ztráty v Libanonu se odhadovaly na 3,6 miliardy dolarů: zničeno například na 15.000 domů či bytů, 630 km silnic, 29 stanovišť včetně letiště v Bejrútu, přístavů či elektráren, 78 mostů, na 900 továren, obchodů či farem. V Izraeli zničeno na 300 budov. Podle Izraele jej válka stála na 4,8 miliardy dolarů, materiální ztráty v Izraeli vyčísleny asi na 1,1 miliardy dolarů.

VÝVOJ PO VÁLCE:

– Náčelník izraelského generálního štábu armády generálmajor Dan Haluc podal v lednu 2007 kvůli své zodpovědnosti za výsledek války demisi.

– Velkou pozornost vzbudila v Izraeli zpráva vládní vyšetřovací komise z 30. ledna 2008, podle níž se vláda i armáda dopustily vážných chyb a ofenziva byla označena za “velký a závažný neúspěch”, který nepřinesl vítězství nad Hizballáhem a neposílil postaveníIzraele v regionu. Hizballáh to označil za uznání svého vítězství.

– Izrael 16. července 2008 vyměnil s Hizballáhem zajatce: Hizballáh vydal těla dvou izraelských vojáků, zajatých 12. července 2006, a Izrael předal pět libanonských vězňů a ostatky 199 osob.

Jeruzalém/Praha 10. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zvolni trochu – (Náhrdelník 28)

Další článek

VYDEJTE SE DALEKO, ZŮSTAŇTE DLOUHO, NAHLÉDNĚTE HLUBOKO