Zdroj: chewra.com

Kdykoli se mne někdo (nevímproč) zeptá: „Vy jste žid?“, mívám ve zvyku opáčit: „Ano, to není tělesná vada!“

– Kdykoli má někdo pocit  a hlavně potřebu (opět nevím proč, i když maličko tuším) démonizovat židy buď pro jejich maličko jinačí cestu „Domů“ anebo kvůli skazkám o žido-bolševickém spiknutí na čele se zednářem Havlem, snažím se vysvětlit, že nic se nejí za horka, protože židi jsou především lidi, a že to úsloví židi-lidi se dokonce rýmuje.

S čím ovšem potíže mívám, jsou chvíle kdy se ausgerechnet židi chovají „chucpe“, tedy nekošérně. Jeden příklad za všechny. Na mikulovském židovském hřbitově se letos (jako ostatně už nějakých pět minulých let!!) opět žádné vstupné nevybírá!! Nicméně po jeho poctivém zaplacení máte šanci (pokud si průvodkyni objednáte a té nadšené studentce to není žinantní vypouštět takové krávoviny z úst) se doslechnout, že jakýsi Spolek úzce spolupracuje se židovskou obcí v Brně a  (z vás) vydrndané nevysoké vstupné, putuje tímto způsobem na opravu a údržbu hřbitova. Židovská obec v Brně proti takovému ušlechtilému postupu (předpokladám) zhola nic nenamítá a výtěžkem, nezhrdá.  Je ovšem na pováženou, že ji nezajímá, jak ona „údržba“ probíhá, vždyť je zákonným správcem „udržovaného“ hřbitova.

A že by jí spravovaný a společně se Spolkem udržovaný hřbitov nějakou injekci skutečně potřeboval! Po dvaceti letech již plně „demogratizované“ (tj. již bez výmluv na komunistu a nácka) péče-nepéče Dalšího hráče – jakéhosi spolku Jakub s.r.o. – hřbitov údržbu potřebuje jako sůl. Odbvodové zdivo se již definitivně a ve velkých úsecích rozpadá, a tak skutečně každá kačka dobrá. Nejen z grantů, ale i z „očumného“.

Nicméně slovutná obec brněnská dodnes stále neví, že by se na Mikulově nějaké vstupné platilo, a také to takto vehementně vykřikuje do světa. Buď je „nevědět o skutečnostech naprosto zřetelných“ jakýsi ryze brněnský minhag (lokální zvyk), anebo je někde něco kách. Proč jednoduše nemůže zaznít pravda? Protože by se musela nakonec říci celá? Protože by se musely dohledat finanční toky (i když v případě letošních tržeb za zpoplatnění nebožtíků se bude jednat spíš o potůčky zvící vlásečnice !!)  Proč ausgerechnet brněnští židi nejsou lidi? Anebo je to právě tím, že i židi jsou jen lidi?

Jenomže, jak mám věřit slzičky tomu, kdo mi fňuká nakydlé polopravdy o tom, jak ouvej bylo před převratem, když – zdá se spolehlivě prohospodařil dalších dvacet let, kdy mu už nikdo v péči a správě nebrání?

Na druhou stranu – a to je na životě a na celém vesmíru (založeném Panovníkem světů) to nejkrásnější – na Mikulově se   skutečně koná i k dobrému. Popadané náhrobky  pomalu zdvíhají své tváře z prachu hrobové prsti a opět dávají tušit, že kamínek vzpomínky je tu od toho, abychom si vážili toho lepšího v nás. A roste jich čím dál víc díky laskavé dlani jedné srdečné kamenické firmy. Až má jeden sto chutí odříkat Hallel. Je dobře že i lidi jsou lidi!!

Jak z toho ven?  Máte-li chuť přijít na kloub tomu, proč se vybírané vstupné nevybírá, zkuste se poptat brněnských židů, třeba je zájem veřejnosti donutí přemýšlet (a ne vymýšlet si!). Pokud snad patříte k fandům toho nádherného moravského zemského židovského hřbitova, zkuste se obrátit na lidi, kteří nelžou a kteří investované (a skutečně  nemalé!!) sumy  sledují a snaží se je zúročit svědomitě a tak, jak se na židy i na lidy sluší. Všem dobrovolným dárcům děkuje. Vždyť cedaka vyvodí z tenat hrobu a smrti …. Zatímco zbabělá lež tam naopak přivádí…

Autor: Jaroslav Achab Haidler

10 Komentářů

 1. Jarmila
  19.7.2011 – 17 Tammuz 5771 v 14:27 — Odpovědět

  Ad otázka a odpověď/
  To já, kdykoli se mě někdo (nevímproč) zeptá: “Nejste vy náhodou židovka?”, mívám ve zvyku odpovídat: “Co byste chěl(a) slyšet?” – a odpověď si většinou přečtu v jeho(jejích) očích. Právě nedávno jsem jednoho človíka neuvěřitelně zklamala, když se ode mne nedočkal odpovědi, kterou si tolik přál slyšet:
  “Ani náhodou!”

  0
  0
 2. 19.7.2011 – 17 Tammuz 5771 v 16:57 — Odpovědět

  Njn, ostatně – ať se lidi ptají, jinak se nic nedozvědí :o))
  Mimochodem, jak vido ze situace v Mikulově, často se od židů nedozvědí nic, ani když se nakrásně zeptají. I to je součást naší cesty ..

  0
  0
 3. kralik
  19.7.2011 – 17 Tammuz 5771 v 17:35 — Odpovědět

  mozna je to tim, ze kdyz mi nekdy neodpovime, nesmime se divit, ze pak nekde neni odpovezeno nam…..i to je cesta

  0
  0
 4. kralik
  19.7.2011 – 17 Tammuz 5771 v 17:37 — Odpovědět

  a nebo je to o tom, ze jde o do jiste miry personifikovany boj mezi dvema osobami majici nejaky zajem (kazdy svuj) na Mikulove a pak se ten vyssi princip vytraci…..

  0
  0
 5. kralik
  19.7.2011 – 17 Tammuz 5771 v 17:38 — Odpovědět

  tezko z vlastnich bolesti a ran vytvorit neco….

  0
  0
 6. kralik
  19.7.2011 – 17 Tammuz 5771 v 17:41 — Odpovědět

  snad bude zavnimano, ze se domnivam, ze pokud se z boje o hodnoty stava boj spersonifikovany k nicemu to moc nevede, jen k vlastni bolesti

  0
  0
 7. kralik
  20.7.2011 – 18 Tammuz 5771 v 04:43 — Odpovědět

  achabe, proc vlastne v kauze Mikolov, kmotr parez atd. nepojmenovas skutecnost tak jako to jinde delas? Tohle zas vadi me jako ctenari, to zobecneni, jako by za to mohla cela ZOB, od deti az po starce, siroty a vdovy nevyjimaje. vlece se to leta, ale ty clanky jsou furt stejne…..

  0
  0
 8. Jarmila
  20.7.2011 – 18 Tammuz 5771 v 10:11 — Odpovědět

  Stejné? Já to tak nevidím. Nejde vůbec o články. Achab VÍ, že v Mikulově se začíná mnohé rozkrajovat k lepšímu. A já jemu i všem, kterých se to dotejče přeju, aby co nejdřív mohli pozvednout oči k TOMU, co se chystá-přijde-postaví se… Těším se z toho už TEĎ! :o)))

  0
  0
 9. kralik
  20.7.2011 – 18 Tammuz 5771 v 19:27 — Odpovědět

  tak hlavni je, co odpovi achab. a ja to tak nevidim, vyjma placeni vstupu za “co nevite o Mikulovu a bali jste se zeptat” nevnimam vetsi zmenu, ale mozna me achab opravi.

  0
  0
 10. kralik
  20.7.2011 – 18 Tammuz 5771 v 19:45 — Odpovědět

  beru ten dotaz zpet, nechci aby to vyznelo, ze kdyz pisu o nezodpovidani, tak ted……
  a mam uplne jiny starosti, nez vnimat boj achaba s konkretni osobou z ZOB, jen, a je to muj pocit, zatimco jinde achab klido jmenuje a konkretizuje jindy se chova obecneji….proste dvoji metr

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Český stát proti občanovi

Další článek

Mináčův film Nickyho rodina získal cenu na MFF v Jeruzalémě