Zdroj: czechfolks.com

Celovečerní film režiséra Mateje Mináče o záchraně 669 československých dětí sirem Nicholasem Wintonem Nickyho rodina získal v pátek cenu Fóra pro zachování audiovizuální paměti na 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Jeruzalémě.

ČTK to dnes oznámila mediální agentura 2media.cz. V krátké době je to další úspěch slovensko-českého snímku, který začátkem července dostal diváckou cenu na MFF v Karlových Varech.

“Filmařům se podařilo inteligentně, přesně a jasně využít archivní materiály, které získali z mnoha rozmanitých zdrojů. Archivní materiály spolu s historickými rekonstrukcemi umělecky ilustrovaly tento nádherný, dojemný příběh, a podařilo se tak vytvořit lidský a monumentální film,” zdůvodnila rozhodnutí o udělení ceny porota jeruzalémského festivalu.

Mináč ve svém snímku prostřednictvím faktů, autentických záběrů i hraných rekonstrukcí přibližuje šlechetný čin Nicholase Wintona, který těsně před druhou světovou válkou zachránil stovky československých – převážně židovských – dětí, které by jinak skončily v nacistických koncentračních táborech, a odvezl je do Británie. Snímek měl premiéru v lednu v Praze za účasti Sira Wintona, který v květnu oslavil 102. narozeniny.

Jeruzalémská porota také ocenila, že archivy, drama a autentická svědectví jsou kombinovány v neobvyklé koláži. “Rafinované použití barvy v archivních záběrech vytváří rozdíly mezi zobrazením nacistického nepřítele v chladných modrých tónech, oproti obětím a jejich zachráncům, kteří se objevují v teplých hnědých tónech. Titulky ve filmu pomáhají divákovi orientovat se v událostech a archivních materiálech.”

“Této ceny z prestižního festivalu si velmi vážíme, bereme ji jako ocenění profesionální filmařské kvality našeho dokumentu. Často jsem v souvislosti s filmem Nickyho rodina četl, že jeho naléhavost, emoce, smích skrz slzy… jsou jaksi automaticky zakódované v samotném tématu příběhu sira Wintona,” uvedl režisér Mináč.

Připomněl, že film míří do kin v USA, Austrálii, ve Francii, premiéry v Londýně se podle něj má zúčastní Nicholas Winton osobně. Snímek bude uveden i na Mezinárodním filmovém festivalu v Montrealu, dodal Mináč.

Praha 17. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tělesná vada

Další článek

Spořící účty? Jak jinak, opět změna!