Zdroj: Archiv

Co se nyní děje ve světě financí?

Izraele se dotýká zvyšující se cena pozemků, schodek rozpoctu České republiky je oproti loňskému srpnu o 2 miliardy nižší, ženy v čechách se dožívají déle o 5 let a muži o 7. Bank of America Corporation na řešení státního dluhu Spojených státu reagovala nejvýšším objemem zobchodovaných akcií dnešního dne (NYSE: BAC). Jak to vše však souvisí?

Naznačuje to že v budoucnu mužeme žít dráž, ale i déle a obecně bude zřejmě správa našich prostředku více záviset na nás samotných. Kalouskova duchodová reforma sympaticky uvažuje o nekolika možnostech zhodnocení našich úspor, nikoli nepodobným obchodování na akciových trzích. Rád bych se proto zaměřil na technologie a navázal tak na svuj článek předešlý.

V cizích zemích – USA především – je zcela bežné že si lidé spoří na důchod a ve Spojeném království není výmer vašeho důchodu ničím jiným, než výší jež si stanovíte při odvodu zdravotního pojištení již pred ním (které je navíc – úspešne velmi nebyrokraticky – spojeno se sociálním v jednotnou daň). Nejde však o podceňování životní úrovně budoucích důchodců, nebo jejich přehlcování finančními produkty, ve skutečnosti je to zcela jednoduchý, přímý vliv a participace na produktech, potažmo společnostech s nimiž obchodujeme. Proste řečeno, vrcholový manažer firmy dostane část platu v akciích společnosti pro níž pracuje, nebo si kupce auta Opel koupí i část podílu společnosti General Motors (NASDAQ: GM) a čerpá tak ze zisku který sám činí. Zná někdo z vás někoho kdo by podobný postup zvolil při nákupu automobilu Škoda? Možná si to těžko dokážete predstavit, ale co kdyby se jednalo o sociální síť? Třeba práve vy inzerujete na Googlu a Facebooku, nebo alespoň využíváte jejich služeb. Google již lze prodat i koupit (NASDAQ: GOOG) a v průběhu minulého roku bylo možné zaznamenat, že provozovatel sociální síte Facebook se chystá s kuží na trh také. Podle střízlivého odhadu Goldman Sachs by měl zisk z reklam této společnosti v průběhu letošního roku prevýšit 4 miliardy dolarů. Předběžná cena Facebooku se rok minulý rok pohybovala okolo miliard sedmdesáti, nyní se hovoří o 84 miliardách a po IPO (veřejné nabídce akcií predikované v průběhu roku nadcházejícího) by se mělo dosáhnout zisku vetšího než 100 miliard. Společnost se tak evidentně snaží vstoupit na burzu s co nejlepší startovní pozicí, po zveřejnění výsledků zvyšujícího se počtu uživatelů. Do hry však šikovně vstoupila reakce Googlu novým, podobným produktem Plus a navíc je jeho strategie i vlastnická struktura po IPO – narozdíl od Facebooku – delší dobu patrná. Rozhodnutí samozřejmě nechávám na uvážení každého z vás. Přesto všechno by však zájem o tento vstup mohl vést k úspešnému zhodnocení vašich prostředků a klesající dolar by tomu mohl napomoci. A už jen proto si myslím že by se mohlo jednat o vaší skutečnou mecii – kdo ví – treba vám to jednou vydělá na příjemnou a bezpečnou dovolenou v Izraeli. I taková muže být skutečnost, stojíme na ramenech obru (našich předků) a máme svobodné ruce, které budují budoucnost nejen naši, ale i našich detí.

Mimochodem, jidiš dajtš výraz mecie pochazí z hebrejského slova mecijá (v překladu tedy nález) a znamená zboží zakoupené za nízkou cenu, příležitostnou koupi.

Starý Reach s pověstnou buřinkou na hlavě pokukoval sklem dveří z krámku, hlídaje venku vystavené zboží. Egonek se svým zbožím stanul v jízdní dráze, podepřel vozík spuštením podpěráku a vešel dovnitř krámu. Reach poodstoupil od dveří. „Zas nám vezeš nejaký aušus, Egonku?“ vítá ho bělovlasý Reach. „Opravdu, pane Reach, je to mecie,“ odpovídá Egonek. „Dnes vezu samé prima zboží. Můžu to složit?“

(úryvek knihy Franty R. Krause: Železný poklad; z díla Ruth Bondyové, konkrétně: Mezi námi řečeno, Jak mluvili Židé v Čechách a na Moravě; ISBN 80-85844-88-5)

Autor: Aram Tor

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Rakovník dokončuje obnovu bývalého židovského ghetta

Další článek

V Lošticích otevřou synagogu po rozsáhlé rekonstrukci