Zdroj: Archiv

V Lošticích na Šumpersku finišuje několikaletá obnova židovskésynagogy.

Rekonstrukce byla zahájena v roce 2006 a celkem si vyžádala zhruba pět milionů korun. Slavnostně bude otevřena 28. srpna, řekl dnes ČTK Luděk Štipl ze sdružení Respekt a tolerance.

“Dosavadní práce byly zaměřeny především na opravy stropů, omítek, podlah, instalaci ústředního topení, elektrorozvodů, sociálního zařízení a elektronického zabezpečovacího systému. V příštím roce bude pozornost věnována dokončení restaurování nástěnné výmalby, renovaci oken v modlitebním sále a opravám venkovních omítek,” uvedl Štipl.

V synagoze byla umístěna i nová muzejní expozice s interaktivními programy a zřízena knihovna čítající 1000 svazků zaměřených na židovskou historii, kulturu a tradice. “Knihovna nese ve svém oficiálním názvu jméno Otty Wolfa, židovského chlapce z Mohelnice, který se ukrýval v letech 1942 až 1945 před nacisty a během té doby si psal deník,” doplnil Štipl.

Podle Štipla sice ještě v synagoze pracují dělníci, lidem je ale přístupná a i během prázdnin se v ní konají vzdělávací programy. Rozsáhlá etapa obnovy bude slavnostně ukončena na konci srpna, kdy přijedou i potomci posledního loštického rabína Asriela Günziga z USA, Belgie a Izraele.

První synagoga se v Lošticích objevila již kolem roku 1560. V “nové” židovské čtvrti byla synagoga postavena v roce 1726. Svoji nynější klasicistní podobu získala v letech 1805 a 1806 a svému účelu sloužila až do počátku nacistické okupace. V roce 1942 bylo deportováno 59 židovských občanů do koncentračních táborů. Z nich přežili a do Loštic se vrátili pouze tři lidé. Po ukončení války nebyla místní židovská obec obnovena a synagoga se stala majetkem města. V roce 2005 tam byly instalovány tři řady dřevených lavic, které pocházejí z olomoucké synagogy, jež byla nacisty vypálena a zničena v březnu 1939. Lavice jsou nyní součástí muzejní expozice a slouží jako symbolický památník obětem holokaustu.

Loštice (Šumpersko) 3. srpna (ČTK)

1 Komentář

  1. 3.8.2011 – 3 Av 5771 v 16:18 — Odpovědět

    Lošticím držím palce, snad přineseme i zpravodajství :o))

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Mecie v sociální síti

Další článek

České děti budou soutěžit v poznávání moderního Izraele