Zdroj: Shekel

Představitelé izraelského velvyslanectví, lidického památníku a Česko-izraelské smíšené obchodní komory dnes podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.

Vznikl tím projekt nazvaný Cemach, což je soutěž pro studenty českých středních škol, které budou připravovat projekty týkající se poznávání současného Izraele. Soutěž začne v září, slavnostní vyhlášení výsledků bude příští rok 10. května v Lidicích, řekl ČTK ředitel památníku Milouš Červencl.

Studentské týmy i jednotlivci podle Červencla připraví projekty, které se budou zabývat současnou izraelskou kulturou, ekonomií, vědou, historií nebo přírodou. “Budou také vytvořeny pracovní skupiny, kde bude vždy někdo z odborníků na danou oblast, který víceméně ty skupiny povede,” dodal. Studenti se mohou zúčastnit soutěže literární, kam mohou posílat například reportáže nebo povídky. Ve výtvarné části zase mohou tvořit plakáty nebo obrazy propagující Izrael, vytvářet mohou také internetové prezentace.

Lidický památník soutěž spolupořádá na základě žádosti izraelské strany. Podle Červencla je to dáno tím, že památník organizuje několik soutěží, kterých se účastní děti z celého světa. “Myslím si, že to je docela dobrá příležitost ukázat nebo potvrdit, že jsou Lidice místem moderního vzdělávání, což se v posledních letech opravdu daří,” uvedl Čevencl. Soutěž byla pojmenovaná Cemach, což v hebrejštině znamená výhonek nebo klíč k poznání.

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Lidice (Kladensko) 3. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V Lošticích otevřou synagogu po rozsáhlé rekonstrukci

Další článek

Víra v rozkradení