Zdroj: islam44.blogspot.com

Budík mi zvoní o třetí hodině. Nevím, zda ji nazvat ranní či noční. Vrhám se k ledničce v naději, že ukořistím něco dobrého na zub a naleznu nějakou tu sklenku pitiva. Nejsem alkoholik a neplením lednice celoročně. To jdu jen vstříc dalšímu z ramadánových dnů.

Utěším své chuťové pohárky, proleju trávicí ústrojí několika deci čaje v naději, že nebudu později tak moc trpět. Nefunguje, akorát se první hodinu více prolévá jisté sanitární zařízení.

Ramadán nám letos vyšel „úžasně“ do letních dnů, kdy mezi rozbřeskem a západem Slunce je nějakých „uff“ 18 hodin. Osmnáct hodin, kdy muslimové dodržují vše, co je psáno v nadpisu a věnují se samým bohulibým věcem.

Po povinné modlitbě by to chtělo ještě usnout. Ulehám. O slovo se hlásí vypitý čaj. Usínám. Čaj se hlásí po druhé. Další zalehnutí už nestíhám. Práce volá. Šéf prostě nechápe, že je ramadán a potřebuju se vyspat. „Omezenec“.

Cestou do práce se začíná ozývat žaludek. Hm, asi jsem to „trošku“ přehnala. Ale ono slehne. Ani v té době netuším, jak jsem blízko k pravdě.

“Pojď na sváču.” zve mě kamarádsky kolegyně. ” Jo, ty vlastně NESMÍŠ”

“Nejdeš na oběd?…Aha, já zapomněla, ty NESMÍŠ.” Jen mě tak napadlo, že pár lidem by hladovka neuškodila, ale fuj! Měla bych myslet na ty bohulibé věci. Co si třeba místo oběda přečíst část Koránu, abych ho stihla během ramadánu alespoň jednou. 506 stránek děleno 30 dny to máme(?)…..Tak to si musím máknout.

Možná i částečně z hladu mi v myšlenkách vyvstávají věty typu: Chudinky děti v Africe i jinde nemající na výběr, “postit” se MUSÍ.

“Ty fakt nemáš hlad?” vytrhne mě kamarádka z přemýšlení. „MÁM děsnej!“

Po práci se doslova doploužím domů, žaludek se už ani neozývá. Asi nemá sílu, chudák.

„Ven, ven!“ ozývá se nejmladší bouchajíce do dveří. „Pojď spinkat.“ ozývá se pro změnu z mého nitra „Ven, VEN!!!“

To, že jít na procházku kolem kavárny, kde za výlohou prosvítá orosená nádoba naplněná džusem, nebyl nejlepší nápad (skoro se dá říct, že to byla pěkná blbost), poznávám záhy. Žel patřím kategorie dospělého, fyzicky a duševně zdravého(ano vím, že existují různé názory), dalece necestujícího a netěhotného jedince. Ještě 4 hodiny 25 minut… Představa trestu za porušení, který činí 60 rovných dní hladovky, byť za jeden jediný úmyslný lok, mě vrací zpět.

To prostě dám! Do mysli se mi zase vetřou obrázky hladovějících afrických dětí. Oni tuhle vidinu ukončení svého půstu nemají.

Příprava večeře nabízí neskutečná hladová muka. „Sám, sám.“ hlásí se opět nejmladší o slovo. „Pomáhá“ mi tedy s přípravou. A já tak trávím volné chvilky po vaření obrovským úklidem celé kuchyně. Korán stále leží z mého dosahu.

Tři, dva, jedna… „Alláááááhu akbar….“ ozývá se; ne tedy z minaretu; ale z počítače. Pozvedám číši k rtům a posléze se snažím alespoň trochu naplnit žaludek. Neskutečná úleva a vděk. Přála bych každému ten pocit.

Sice jsem dnes nesplnila svou kvótu ve čtení. Ba ani sílu na doporučnou ramadánovskou noční modlitbu tarawíh jsem nenašla. Ale já vím, že jsem svůj ramadánovský den strávila nejlíp, jak jsem mohla. Třebaže jsem místo Koránu usínala na hrudi s Krtečkem a hasičským autem.

Ještě musím nařídit budík na třetí…

Nechci, aby vyznělo, že ramadán je o utrpení z hladu. Jak praví moudré knihy, tak půst není o hladovění, je to především o lásce k Bohu, odevzdání se, trpělivosti, nesobeckosti,skromnosti, síly vůle a sounáležitosti,… Je to měsíc, kdy byl seslán Korán. Allah nám říká, že půst je jen pro Něj.

“Postním měsícem je měsíc ramadán, v němž Korán byl seslán jako vedení správné pro lidi a jako vysvětlení tohoto vedení i jako spásné rozlišení. Kdo z vás spatří na vlastní oči měsíc, nechť se postí! Ten z vás, kdo je nemocen nebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později; Bůh si přeje vám to usnadnit a nechce na vás obtížné. Dodržujte plně tento počet a chvalte Boha za to, že správně vás vede – snad budete vděční!”2/185

Autorka: Lenka Berrouche

39 Komentářů

 1. 10.8.2011 – 10 Av 5771 v 13:51 — Odpovědět

  Zajímalo by mne, Lenko, co se muslimovi “jakože” stane (v jeho představách, podle jeho učení, poznání atd.) – když půst nedodrží. Díky -acb-

  0
  0
 2. rosa
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 20:41 — Odpovědět

  jen jedna oprava, rovných šedesát dní náhrady je pouze za záměrné porušení zákazu sexuálního styku, za napití pouze jeden den (viz šejch al-Uthajmín ;-)

  0
  0
 3. kralik
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 20:58 — Odpovědět

  dobry den. Tak si v hlave rikam, zda je pak to zdrzeni videt na statistikach porodnosti. ale vicemene by me zajimalo to, co na co se pta achab Ackoli mala poznamka, myslim, ze o tom, co se stane v mysli muslima pani Lenka pise, tim jak uvadi proc drzi Ramadan a co to pro ni znamena, ale mozna jen blbe ctu, nedodrzeni je negaci tech vyrazu, selhani, alespon to tak chapu (nechci hajit, ale tezko muze videt do jinych hlav). Takze by me spis zajimalo co k poruseni rikaji komentare.

  0
  0
 4. kralik
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 21:08 — Odpovědět

  ale musim se priznat, ze mi tenhle typ odrikani nic nerika, prijde mi to takove divne, kor s pitim (vody) , kdyz si vezmu z jake oblasti islam pochazi. I kdyz zide maji, myslim, nevim, taky omezeni. piti ve dnech pustu. Tady mi prijde divne to stridani stradani a naletu na lednici ( tam, kde ji maji). Je to, zduraznuji pro me, takove divne ulitle, ztraci se mi pak to hlubsi, ceho by se mel pust tykat. prijde mi to s prominutim jako jojo po 30 dni.

  0
  0
 5. Jarmila
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 22:50 — Odpovědět

  Rozmýšlala jsem se, mám-li vložit tento příspěvek, ale Achabova otázka,mě k tomu přivedla. Tu stejnou jsem totiž kdysi položila “pravému” muslimovi, žijícímu v Indii. Vyprávěl, že u nich drží půsty džinisté (nejbohatší lidé v Indii) a právě PROTO se postí. Kdo je chudý muslim nebo hind, slaví svátky
  hostinou, protože hladu si během celého roku užije dost, takže nač by o svátku ještě víc hladověl? Vůbec ho ani nenapadlo přemýšlet o tom, že by se na něj měl Bůh proto zlobit.
  Další setkání se zajímavým člověkem bylo v Tunisu. Ten vysvětloval, že mu nejde “jen” o to, že se postí, ale především o to, aby na jídlo vůbec nepomyslel, což se může stát jen tehdy, když je skutečně blízko Boha, tj. tak blízko, že téměř svoje tělo přestává vnímat, tudíž ho nějaké kručení v žaludku vůbec nerozptyluje. Půst bral jako cosi radostného, očistného a dobrovolného, nic co by ho trápilo či omezovalo. Prý se na něj dokonce těší!
  Takže žádné nařízení či povinnost, nýbrž radost! Kdo by to do těch (nekterých) muslimů řekl? :-)

  0
  0
 6. Jarmila
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 23:00 — Odpovědět

  Teď jsem někde mimo, jen se mi (v souvislosti s půstem) vybavila Ježíšova slova: “Postíte-li se, pácháte na sobě hřích….”
  Hm… JAK on to vlastně myslel? Ale to sem nepatří, popřemýšlím nad tím sama-doma :-)

  0
  0
 7. kralik
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 23:08 — Odpovědět

  taky jenom lidi….

  jak to myslel?, me napada to, od ceho se vlastne postime?……

  0
  0
 8. kralik
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 23:09 — Odpovědět

  omluva, za rychlou reakci, snad bude roslustitelne na co reaguju :-)
  pajdon, sem vazne udesna (ale lidi si na zvyknou, co me znaj)

  0
  0
 9. kralik
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 23:10 — Odpovědět

  ale po Vas nemuzu chtit, aby ste si zvykali, budu se muset krotit a psat ponekud oficialne (taky to umi)

  0
  0
 10. kralik
  10.8.2011 – 10 Av 5771 v 23:30 — Odpovědět

  Ale myslim, ze zadny z nas nepochybuje o tom pani Jarmilo, ze vite (vedet je spatnej vyraz, lepsi je asi vnimat), jak to myslel ;-).

  0
  0
 11. lenka
  11.8.2011 – 11 Av 5771 v 06:26 — Odpovědět

  Achabe,
  nevím, co si představují jiní. Já nad tím někdy také přemýšlím:”co se stane, když se ted najím.” V tu chvíli se mi nestane nic, možná špatný pocit, svědomí začne hryzat, nepokouším to. Je to prostě nařízení naší víry a tak to beru, ani nemyslím na peklo a trest, spíš nechci zarmoutit Allaha. Je to víra. Kdysi nám na přednáškách říkali, že pokud máme nad sebou vedoucího, tak ho musíme mít rádi a bát se ho, jen tak bude vztah správně fungovat. Stejné je to pro mě s Bohem; milovat, ale i bát se, takový zvláštní druh strachu, těžko se to vysvětluje. Jinak nedodržení půstu je velký hřích, tudíž trestem může být trest od Boha, ráj se vzdálí, … ale opravdu nějak na takové věci nemyslím.

  0
  0
 12. lenka
  11.8.2011 – 11 Av 5771 v 06:30 — Odpovědět

  rosa, koukala jsem na to, a je více názorů, ten, který píšeš a pak dva měsíce půstu nebo nakrmení 60 chudých

  0
  0
 13. lenka
  11.8.2011 – 11 Av 5771 v 06:35 — Odpovědět

  králík, ony ty nálety na lednici nejsou nijak závratné. Po celém dni hladovění se toho nedá moc pozřít. Taky si někdy říkám, co na to ledviny, ale on je v podstatě otočený jen denní režim. nejím přes den, jím v noci. ted je problém s tím, že je ta noc moc krátká. Ráda bych se dožila ramadánu v zimě :-))

  0
  0
 14. lenka
  11.8.2011 – 11 Av 5771 v 07:00 — Odpovědět

  Jarmilo, tak pro nás ramadán není jen o tom půstu, člověk je blíž k Bohu, ale nad kručící žaludek jsem se ještě nepovznesla :-). Také si člověk víc uvědomuje, jaké má štěstí v tom, že se může najíst atd. Jak jsem psala, vděk, pokora…

  0
  0
 15. Jarmila
  11.8.2011 – 11 Av 5771 v 10:14 — Odpovědět

  Lenko, vždyť já vím. Když jsem zmínila toho tuniského člověka, zapomněla jsem dodat, že působil velice zvláštně, už tou svojí vizáží fakíra. Asketa každým coulem.
  Ještě malý dodatek k těm džinistům v Indii. Prý je zjištěno(říkali místní), že na jednoho postícího se muže připadá 4-5 žen: takový je poměr. Ženy prý se mohou postít snadno (mají víc tuku), u mužů je to prý těžší. Počítám-li, že člověk může denně při půstu ztratit na váze cca 1 kg, tož je to na pováženou. Snad proto (z jakéhosi pudu sebezáchovy) si ti chudí a vychrtlí
  nějaký ten půst “navíc” raději odpustí. Viděla jsem na vl. oči skutečně
  “přízraky” – chudoba a hlad zapracovaly.
  Vždycky se snažím dívat na situaci očima toho druhého, třetího atd…,
  abych porozuměla.

  0
  0
 16. lenka
  12.8.2011 – 12 Av 5771 v 06:50 — Odpovědět

  Jarmilo, nečetla jsem teda žádné vyjádření, jak je to s povinností půstu, když je někdo vychrtlý. Tito lidé asi řeší jiné věci, to je pravda. A zdravý rozum a to, že dle islámu se má postit ten, který je toho zdravotně schopen, bych řekla, že se postit nemusí. Podívám se, jestli k tomu něco najdu. ¨Pro takové lidi je ale ramadán větší možností dostat se k jídlu, už jen proto, že lidé dávají víc na charitu a také při mešitách jsou připravována jídla. Spousta restaurací také nabízí v té době pokrm zdarma. Viděno vlastníma očima :-)

  0
  0
 17. proctonejde
  14.8.2011 – 14 Av 5771 v 23:33 — Odpovědět

  Lenko, tak prvne (Allah kabul etsin) myslim aby Buh(Allah) prijal tvuj pust. No a k tomu pustu, samozrejme zalezi na skole nebo immamovi, ale co ja vim, tak pust se muze drzet v prubehu celeho roku. Kdyz clovek bere v podtaz, ze pracujes a staras se o male dite, tak clovek potrebuje byt ve stavu bdelem a odpovednem. Dobre 3 dny drzet pust pak vynechat pak treba zase par dni, ale 30 dni vkuse v tomto poctu hodin a v letnim obdobi je to velmi narocne. Behem poslednich dni se Turecku stalo tolik vaznych dopravnich nehod, ze si rikam, ze opravdu nic se nema prehanet… kdyz uz teda mermomoci chces drzet pust 30 dni, neni nic spatneho na tom si tech 30 dni rozlozit do celeho roku :o) Jo a k te delce pustu. Jsou to dva dny? kdy jeden hoca v tv upozornoval na to, ze pust se drzi o 30 az 45 minut dele. Souvisi to i s tou zpravou, ze obyvatele mrakodrabu by meli drzet pust dele. Jenze hodiny pustu se meri satelitem tedy 400 metru od zeme. Coz prave dela az tech 45 minut rozdilu. No ale nejak radikalne to resit zrejme nikdo hned nechce…. treba pristi rok bude zmena, nechame se prekvapit.

  0
  0
 18. lenka
  15.8.2011 – 15 Av 5771 v 06:28 — Odpovědět

  ty mě vystopuješ všude, vid :-). Jestli se řídíš Koránem, tak tam snad je, že půst se drží o měsíci ramadánu.
  „Postním měsícem je měsíc ramadán, v němž Korán byl seslán jako vedení správné pro lidi a jako vysvětlení tohoto vedení i jako spásné rozlišení. Kdo z vás spatří na vlastní oči měsíc, nechť se postí! Ten z vás, kdo je nemocen nebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později; Bůh si přeje vám to usnadnit a nechce na vás obtížné. Dodržujte plně tento počet a chvalte Boha za to, že správně vás vede – snad budete vděční!“2/185

  nemocně se necítím a na cestách také nejsem. Pokud někomu není z půstu dobře, tak je na jeho rozhodnutí půst přerušit a nahradit později. Nahradit v plném počtu, ne jak kdo chce.
  A jinak výšku domu opravdu neřeším :-))

  0
  0
 19. proctonejde
  16.8.2011 – 16 Av 5771 v 23:53 — Odpovědět

  ja te nestopuji :D Mimochodem na techto strankach psala pred tebou tva neoblibenkyne Sona, diky ktere o techto strankach vim a obcas ctu…. ja jen, ze pust ano ale ne pres “mrtvoly”… a kor pro konvertity je rychly a nekompromisni styl nebezpecny…. je rozdil kdyz je clovek zvyklej na drzeni pustu od puberty a nebo zacinat nekdy ve veku 25 – 30let a do toho stres kterej je v zapadnich zemi beznej a ani v Istanbulu se beznej zivot nezastavil, ale lidi je na ulici mnohem mene… hodne jich travi Ramazan a pust ve sve rodne domovine…. do toho televize je plna toho jak se maji lide behem pustu stravovat, aby predchazeli zdravotnim problemum…. a k tem 30 dnum, ano vy sunnite mate jasne urceno, ze musite drzet 30 dni…. a k alewitum se stavite jako k odpadlikum… takze to, ze alewite podle slov Aliho tvrdi, ze pust se ma drzet nejmene 3 dny a nejvice 10 dni nevite… to je jen doplneni k uplnosti celeho islamu ne jenom toho tveho sunnitskeho… nic vic….

  0
  0
 20. lenka
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 06:30 — Odpovědět

  ty jsi, tuším, tvrdila dříve, že držíš půst jeden den (?) Z jakých pramenů vycházíš, případně z jakého pramenu vychází to, že půst se má držet 3-10 dnů? Přece by Ali nešel proti Koránu (?) Opravdu by mě to zajímalo.
  Jinak co se týče nebezpečnost půstu pro konvertity by se dalo polemizovat. Ano, život zde není přizpůsoben ramadánu a pak se půst jeví obtížnější, ale zase nám třeba přeje počasí a třeba i to, že my si to kvalitní výživné jídlo můžeme koupit. Nepotřebujeme speciální programy, co jíst. Každý ví dobře, že by měl pít, dostat do sebe vitamíny a proteiny, prostě vyváženou stravu :-)

  0
  0
 21. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 07:02 — Odpovědět

  pardon, ze do toho skacu, pani Lenko, ale prolejvanim ledvin v jednom case tem ledvinam date spis peknej zahul, kor kdyz potom se nepije celej (slunecni a pracovni) den, viz to litani na toaletu, telo se dehydratuje, nikoli opacne, ale nejsem zdravotnik
  (predpokladam, ze v noci I spite, tj. cely biorytmus prevraceny nemate, uz to prevraceni na 30 dni, je na me moc, ale respektuji)

  0
  0
 22. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 07:08 — Odpovědět

  takhle ze sebe rano udelate jen prutokovej ohrivac a ledviny breci

  0
  0
 23. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 07:24 — Odpovědět

  kupte si na rano alespon iontovej napoj (coz je I pivo, ale to z jasnych duvodu nejde)

  0
  0
 24. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 07:32 — Odpovědět

  ale prosim vas, NE! litr iontaku rano

  0
  0
 25. lenka
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 07:47 — Odpovědět

  nealko by mohlo projít :-). Ono to chce opravdu trošku plánovat, co jíst a i pít. Ionták je dobrý nápad :-). Ted si většinou dávám čaj s medem, mléko s banánem a tak.
  Ale ten žaludek se stejně odpoledne začne kroutit.

  jj, jako průtokový ohřívač se někdy cítím :-))

  0
  0
 26. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 16:20 — Odpovědět

  nealko pivo vecer, ale tak 2 deci, rano iontak (sklenku, pocitam ze nepracujete fyzicky jako chlap, I I kdyz mate zahul I jako manzelka a matka), caj bylinkovej, zelenej, cernej tak na rano na probuzeni, ale malo (ja sem kafar, nezastiram, ale vseho moc skodi), mliko bych osobne vynechala, neni pro dospele lidi a zahlenuje (to radsi podmasli, je stravitelnejsi, super je susene podmasly s ovocnym dzusem do mixeru to je moje mnamka na horky dny, tj. moc sem si to tenhle rok neuzila :-) ) a vodu (neprolivat ledviny na ex)
  ale nejsem dietolog ani zdravotnik, takze to berte s rezervou

  0
  0
 27. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 16:22 — Odpovědět

  podmasli s mekym i…pajdon

  0
  0
 28. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 16:28 — Odpovědět

  nebo zkuste podmasli a rozmixovanej banan (teda podle toho jak stravite podmasli), banan je v tomhle obdobi dost dobrej, myslim, kvuli drasliku.

  0
  0
 29. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 17:02 — Odpovědět

  jestli muzu, I kdyz asi by se to hodilo pod jinej clanek. Vy jste k islamu, resp. k vire, prisla az s manzelem, ze? Alespon na me budite dojem, narozdil od pani Soni, ze jste nekovertovala, ve smyslu z praktikujici krestanky na praktikujici muslimku.

  0
  0
 30. lenka
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 17:14 — Odpovědět

  nene, nejdřív víra,islám,až poté manžel ;)

  0
  0
 31. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 17:35 — Odpovědět

  ale bez konverze, ze :-) (trebas ve smyslu, ze by byla zkousena pevnost Vasi puvodni viry, myslenek, ci pohledu na svet – bez ohledu na papiry, na ty ja zas moc nedam)
  no tak to je uplne super, islam neni pro me, nebudu predstirat, ze mam I kritickej pohled, ale tohle mi prijde takove prirozene, nalezeni sebe

  0
  0
 32. lenka
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 18:26 — Odpovědět

  normálně s konverzí, manžel přišel až poté :-). Nemyslete si, že každá konvertitka vzala islám na milost kvůli manželovi

  0
  0
 33. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 18:37 — Odpovědět

  ne to nemyslim :) (svuj ke svemu a kazdeho oslovuje neco)
  takze puvodne praktikujici krestanka ? (spis konverzi beru jako prechod od jedne viry k druhe, I kdyz samozrejme to znamena I prechod od “jakehosi pohanstvi s a nebo bez buzku a model” k vire)
  asi to blbe pisu, proste na me pusobite, ze jste jinou viru nikdy prakticky neokusila (v nedeli do kostela atd.)

  0
  0
 34. lenka
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 19:24 — Odpovědět

  začínala jsem jako nevěřící, přes bylinky, přírodní medicínu,… jsem přešla k víře v něco nad námi. Po nějakém čase jsem to něco byla schopna pojmenovat Bůh. K žádnému náboženství jsem se hlásit vůbec nechtěla a chtěla jsem zjištovat, jaký lidé v různých kulturách a náboženstvích mají pohled na Boha, co si pod tím pojmem představují. tak jsem hledala, islám jsem si nechala na konec, byla jsem přesvědčená o jeho špatnosti. Tak jsem otevřela Korán, abych si/ a i jiným tu svoji pravdu dokázala a takhle to dopadlo :-)

  0
  0
 35. kralik
  17.8.2011 – 17 Av 5771 v 19:29 — Odpovědět

  :) zivot je plnej paradoxu

  ale jak uz jsem napsala, vase cesta mi prijde takova prirozena

  0
  0
 36. Elina
  24.8.2011 – 24 Av 5771 v 20:54 — Odpovědět

  Čím více vím o islámu, tím jsem šťastnější a vděčnější, že jsem vyřkla vyznání víry svému jedinému Pánu a Spasiteli – Božímu synu Kristu Ježíši.

  0
  0
 37. 25.8.2011 – 25 Av 5771 v 14:16 — Odpovědět

  Elino, to je přece prima, že Vás poznání islámu a tedy i tyto stránky obohatí. To je vlastně dobře. Protože ten islámský není jiný než Ježíšův B*h. Jen Vaše cesta vede jinudy, což je taky v pohodě.

  0
  0
 38. Elina
  26.8.2011 – 26 Av 5771 v 12:40 — Odpovědět

  Ale ten právě jiný je! Nenutí mne chodit zahalenou, přijímá mé modlitby i přesto, že mám nalakované nehty, atd. A nevím, jestli by muslim přežil ve zdraví poznání, že jeho cesta vede jinudy – třeba skrze Bibli, a chtěl po ní kráčet.

  0
  0
 39. Jarmila
  27.8.2011 – 27 Av 5771 v 22:23 — Odpovědět

  Napadá mě, že každá cesta nemusí být až tak úplně v pohodě. Vím o jedné
  špatné cestě. Mám na mysli tu přísně ortodoxní, ať už u křesťanů, muslimů
  či židů, protože každý přísně ortodoxní je krapet zloděj. Proč? Protože
  “krade Boha” jiným: namlouvá si, že patří jen jemu…

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Plum vodka Jelínek

Další článek

V Izraeli našli meč římského legionáře z doby židovské války