Zdroj: Shekel

Izraelští archeologové našli v Jeruzalémě v podzemní chodbě používané před 2000 lety šedesát centimetrů dlouhý meč s pochvou, lampu na olej, nádoby, mince a kámen s vyrytým obrazem několikaramenného svícnu.

Podle všeho mnoho z těchto předmětů patřilo židovskýmpovstalcům, kteří se v chodbě ukrývali před římskými vojáky za židovské války.

Chodba byla vybudovaná pod ulicí, která byla za doby římské vlády jednou z hlavních v Jeruzalémě; nyní leží pod arabskou čtvrtí na východě města. Tunel sloužil k odvádění dešťové vody, ale také jako úkryt v době protiřímského povstání, které trvalo od roku 66 do roku 73 a jež Římané potlačili. Byl tehdy také zničen druhý židovský chrám; ten první, postavený podle bible králem Šalamounem, zničil babylonský král Nabuchodonosor roku 586 před naším letopočtem.

Právě dnes si židé zničení obou chrámů připomínají. Jako každý rok jednodenním půstem, který se drží vždy 9. den židovského měsíce avu, na nějž připadají obě tyto tragické události židovskýchdějin.

Meč stále vězící v kožené pochvě zřejmě patřil příslušníkovi římské posádky. Profesor Ronny Reich řekl stanici CNN, že je to už třetí římský meč, který se v Jeruzalémě našel. Tento je ale nejlépe zachovalý a od dvou ostatních se liší tím, že je v původní pochvě. Je na něm patrná také jeho výzdoba.

Eli Šukron z památkového úřadu sdělil, že se v tunelu našlo mnoho předmětů, z nichž mnohé si s sebou do úkrytu lidé vzali zřejmě jako památku. Byl mezi nimi třeba bronzový klíč nebo mince, na něž povstalci vyryli nápis Svoboda Sionu. Na jednom z artefaktů byl zřejmě nějakým hřebem neuměle vyryt židovský několikaramenný svícen menora.

Únik do tunelů pod Jeruzalémem zachytil ve svém popisu židovské války historik Josephus Flavius, který původně k rebelům sám patřil, ale pak přešel na římskou stranu. Napsal, že když byl Jeruzalém v plamenech, staly se tunely pod ním poslední nadějí povstalců. Chtěli v nich přečkat do té doby, než římské legie odtáhnou. “Byl to ale jenom sen, protože jim nebylo určeno uniknout před Bohem ani před Římany,” napsal Flavius. Legionáři vytrhali dlažbu nad tunely a úkryty odhalili. “Našla se těla více než 2000 lidí, někteří se zabili vlastní rukou, jiné zabili jejich druzi; většina však zemřela vyhladověním,” píše Flavius. Vítězové pak oběti oloupili, protože v tunelech bylo mnoho cenností.

Jeruzalém 9. srpna (ČTK)


Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Měsíc, kdy muslimové nejedí, nepijou a sexuálně nežijou

Další článek

Quo vadis Jordánsko?