Zdroj: Archiv

Často mnoho lidí kritizuje arabské země a islám. Už ale nevidí, že tyto věci patří k sobě.

Jak rádi jezdíme na dovolenou do Dubaje. Chlubíme se svým známým, jak jsme leželi na pláži v Emirátech nebo Egyptě.

O tom ale psát nechci. Za svého pobytu v Emirátech jsem si všimla, jak přibývá českých firem, které dostávají v zálivu zakázky. Ať to byla stavba Burj Khalifa a nebo také dodávají mnoho komponentů do stavebnictví na jiných projektech. České technologie jsou v Zálivu velice oblíbené a také v porovnání s jinými zeměmi levné.

Naše firmy dnes působí v zemích jako je Irák nebo Afghanistán. Nadále pokračujeme v tradici, kterou založili komunisté a to spolupráci s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Saudskou Arábií. Naši politici se rádi ukazují vedle šejků Kataru a Spojených arabských emirátů. Aby také ne, když odtud proudí peníze. Ani se nebudu zmiňovat o různých dalších kšeftech s arabským světem.

Pan Němec by mohl vyprávět, jak to bylo s katarským princem a kdo mu vlastně zaplatil svatbu v Dubaji. Je vlastně nemožné mít svatbu v SAE na ambasádě, ale jemu to naše zastupitelstvo zprostředkovalo.

Kdo prodává Arabům zbraně? Kolik Čechů pracuje v Saudské Arábii ve zdravotnictví? Kdo buduje infrastrukturu v Iráku a Afghanistánu?

Islám nám vadí, ale když chceme práci, je nám jedno, kde. Několikrát jsem slyšela : “Sežeň nám práci v Dubaji.”

Zprostředkovali jsme založení několik firem v SAE. Neplatí se tu daně a všechno funguje. Proč se asi v arabských zemích nekrade? Zkuste přemýslet.

Jsme ochotni vnímat lidi, jen proto, že nám pomohou vydělat, ale potom nám vadí , že je člověk Arab a dokonce ještě muslim.

Zajímavé, že nám nevadí, že nás na dovolenou vozí muslimové, neboť největší cestovní kanceláře v naší zemi vlastní Arabové.

Proč například britská  banka HSBC funguje podle islámského práva? Je mnoho nezodpovězených otázek, které by nás měly zajímat a ne odsuzovat něco podle několika kusých zpráv v médiích.

Vidíme jen špatné věci. Ale v arabských zemích žijí lidé morálně. Drtivá většina nepije alkohol a nežije promiskuitní způsobem. Drží pohromadě jako rodina a umí se postarat o své bližní. Nejdříve se naučte něco o kultuře Arabů a islámu a potom kritizujte. Většina Arabů nechodí s bombou na zádech, ale jsou to milí a usměvaví lidé.

Ve Spojených arabských emirátech na kanálu MBC2 běží v současné době kampaň proti terorismu a zlu. Většina muslimů bojuje proti terorismu a zlo je přísně trestáno.  Vidíme teroristické útoky, ale už nechceme vidět  každodenní kriminalitu kolem nás v naší zemi, krádeže, vraždy a podvody. Pokud bychom jen z poloviny zavedli tresty jako v islámských zemích, byli bychom bezruký národ.

Autorka: Soňa Diartová

Přečtěte si také od autorky: Co bychom měly vědět, když se zamilujeme do muslima?

28 Komentářů

 1. sid
  11.7.2010 – 29 Tammuz 5770 v 15:49 — Odpovědět

  Znal jsem Inda s ománským pasem, který byl pyšný na to, že řídil bordel v Ománu, a vždycky mi říkal, že nejlépe šu..j Maročanky. Pak pracoval v diplomacii. Arabové chlastají jak Dánové, což dosvědčí každý majitel obchodu “před mostem” v Kodani. (Jde o most mezi Švédskem a Dánskem).A tak bychom – zbytečně- pani Diartovou vychovávali (na jejím blogu jí říkají Diazepamová). Jsem rád, že vím, že HSBC “jede podle právních madhabů” islámu, udělám si screenshot stránky a rád se s některými lidmi pobavím. Jo jo, v době, kdy Pinocheta věznili ve vile v Anglii, HSBC Hong Kong mu valila do Švajcu zlatý cihly z depozita této skotské banky. SAE není nevinná země, příbuzný vládce tam běžně přejíždí SUVkem obchodní partnery, a že i evropští lékaři jsou biti v SAE a Kuvajtu, o tom psala “legal clinic” (právní poradna) tamních listů. Jasně,lékaři můžou vypadnout, ale bez peněz.Kontrakt nedodrželi. Tak holt raděj vydrží těch pár “slaps”, neboli faciček, že Diartova? K čertu s islámem, (Nebo jsem měl napsat k aš-šajtánovi?).

  0
  0
 2. boban
  11.7.2010 – 29 Tammuz 5770 v 17:25 — Odpovědět

  Arabské peníze nám nesmrdí? Ale to jsou arabské peníze? Vždyť vše co mají, jsou peníze z Evropy, Ameriky, … za ropu. Už tady je vidět, jak je nadpis článku zavádějící, jsou to dvě neslučitelné věci: naboženství a ekonomika. Ekonomika je jen o nabídce a poptávce, koupi a prodeji.Kdo nabídne nejlepší cenu, dostane zakázku. Proč se o ni neucházet. To s náboženstvím nemá nic společného.
  Náboženství je o něčem jiném. Zkuste někde např. v Saudské Arábii vylézt z letadla s biblí v ruce. Co se stane? A co se stane, když vylezete z letadla s koránem v ruce v Praze? Porovnejme tuto toleranci a tato náboženství. A nemíchejme sem peníze, které s tím nemají nic společného.

  0
  0
 3. Wendy
  11.7.2010 – 29 Tammuz 5770 v 21:24 — Odpovědět

  Nechapu,proc se Shekel ztrapnuje clanky teto salonni muslimky.
  Tohle ma byt financni koser portal? Jak je videt, finance nejsou tak dulezite, jako osveta o multi kulti lasce. Bez ropy by Arabove nebyli nic, penize netahejte do nabozenstvi. Lidem vadi islam, protoze je to rozpinave nabozenstvi a pristehovalci do neislamskych zemi se snazi zavadet svoje zvyky, naopak nemuslimove se museji podridit muslimskym zakonum v muslimske zemi.
  Britska banka HSBC funguje mozna podle prava saria v UAE, ale v UK, USA a Kanade funguje podle zakonu danych zemi. Autorka mlzi a deinformuje, micha dohromady jablka a fiky.

  0
  0
 4. Michaela
  11.7.2010 – 29 Tammuz 5770 v 21:39 — Odpovědět

  Mám po přečtení článku hezký pocit. Nejsem muslimka, ale jsem “snášenlivá povaha”, respektuji vyznání lidí, nepletu se do čeho nemám.
  Ale tady mi to nedá – oba dva – tuším pánové – bych řekla, že píší své komentáře v osobní rovině. Přijde mi to neprofesionální.
  Že nejde ekonomika – peníze – a víra dohromady? Pcha.
  A k čemu je nám evropanům křesťanství? Vídám tu rodiny, v neděli jdou do kostela, doma mají krucifixy, ale to je všechno. Pijí, lžou a kradou jako by žádnou víru neměli.
  O tom jsem ale psát nechtěla..
  Prostě – přestaňte někoho osočovat pro jeho názor, všechno se dá napsat slušně.

  0
  0
 5. Sani von Pfani
  11.7.2010 – 29 Tammuz 5770 v 22:03 — Odpovědět

  Arabský svět, jeho vládci, jsou mnohem méně tolerantní než Evropané, nebo dokonce Američané. Oni nás tam trpěj, protože:
  1 nás potřebujou, nebo jste už viděla saudsko arabské zedníky jak stavěj hotel?
  2 Jsou od přírody líný fyzicky pracovat, uměj jenom kšeftovat, na práci si dovezou gastarbeitery.
  3 zvykli si na luxus a bezvadnou zdravotní péči, jsou ale naprosto nechopný vyškolit si dostatek doktorů a zdrav personálu.

  0
  0
 6. Hana
  12.7.2010 – 1 Av 5770 v 10:23 — Odpovědět

  Dobrý den, paní Diartová, měla bych několik otázek:
  1)v jakém oboru podnikají firmy, kterým jste zprostředkovala podnikání?
  2)vy jezdíte pouze s “arabskými” cestovkami?
  3)jak se slučuje promiskuita a pití alkoholu s mislimskou vírou (mám na mysli Vaši)?
  4)jak dlouho a kde jste žila v muslimské zemi?

  Děkuji za odpovědi
  Hana

  0
  0
 7. eva
  12.7.2010 – 1 Av 5770 v 15:30 — Odpovědět

  Autorka má právo na své názory, jen nevím, proč je vyjadřuje zrovna v košer portálu v sekci judaismus. Pokud existuje nějaký muslismský portál, předpokládám, že by se s nějakými obhajobami judaismu moc nepárali.

  0
  0
 8. Praotec
  12.7.2010 – 1 Av 5770 v 17:10 — Odpovědět

  Pro eva:
  Asi předpokládáte správně. Ale já si myslím, že když takovéto názory zazní na tomto portálu, tak to jen dokazuje, že judaismus je podstatně tolerantnější a svobodomyslnější než islám. Ale třeba nám zde autorka sdělí nějaký odkaz na jakýkoliv muslimský portál, kde by mohla svobodně zaznívat obhajova judaismu. Tím by jen dokladovala své tvrzení o tolerantnosti islámu. Už se na ten odkaz těším.

  0
  0
 9. eva
  12.7.2010 – 1 Av 5770 v 20:08 — Odpovědět

  pro praotec,
  Souhlasím a těším se s vámi.

  0
  0
 10. sid to eva
  12.7.2010 – 1 Av 5770 v 20:29 — Odpovědět

  paní Evo, ušetřeme si práci. Žádný takový web není. Ono přeci stačí zabrousit na OM nebo CFP, vyslovit názor, a “čtenáři” se na vás vrhnou tak, jako kdyby celá jejich famílie žila jen díky Hamasu nebo Hezbolláhu. Ani minulý režim si nedovolil obhajovat Všeobecné velení Lidové fronty pro osvobození “Palestiny”, protože bylo zřejmo, že vraždy izraelských sportovců normální lidé “neskousnou” (Mnichov 1972). Vražda je jen vražda. Zkuste se vyslovit k únosu Gilada Šalita- dozvíte se, že Hamásníci udělali “jen dobře”. K Shekelu- zažil jsem, když Kaddáfí propagačně vydával libyjské pasy ortodoxním židům (několika).S těmi lze pohodlně cestovat na Maltu a zpět do Libye. Možná, že šekel také neuznává existenci Erec Jisrael, kdo ví….

  0
  0
 11. eva
  12.7.2010 – 1 Av 5770 v 22:39 — Odpovědět

  No tak nezbývá než počkat , třebas nám paní Diartová něco poradí.

  0
  0
 12. Wendy
  13.7.2010 – 2 Av 5770 v 04:01 — Odpovědět

  Evo, od te se odpovedi nedockate. Je tim znama na Idnes, kdykoliv nekdo polozi nejakou zaludnou otazku, Sonicka mlci. A pokud neco napise, bude to nejspis nejaky nesmysl typu HSBC operuje podle saria, BP chce tezit v Gaze ropu, V Afganistanu je plno ropy apod. Jeji dejepisne a jine znalosti bavi Cechy z celeho sveta.

  0
  0
 13. sid
  13.7.2010 – 2 Av 5770 v 10:20 — Odpovědět

  Náhodou má i “dobrou” češtinu – Arab- množné číslo Arabi. Nebudeme ji říkat, jak to má být. Bylo by méně “srandy”(jak říkal Werich)

  0
  0
 14. 13.7.2010 – 2 Av 5770 v 21:45 — Odpovědět

  Výborná diskuze. A díky vašim příspěvkům – dokonalý test autorky. Bylo jí položeno několik otázek. Některé maličko jedovaté, ale všechny věcné… Sám jsem zvědav, jak s nimi naloží – a tím vlastně zodpoví mnohé :O)
  Hezké (ne však vypečené) léto.
  Redakce

  0
  0
 15. Soňa D. (Amamri)
  14.7.2010 – 3 Av 5770 v 11:40 — Odpovědět

  Dobrý den,
  občas slučujeme dvě věci – náboženství a kulturu. Hodnotíme lidi podle národností. Jednotlivé příběhy nevypovídají nic o islámu a mnohdy ani ne o kultuře.

  0
  0
 16. eva
  14.7.2010 – 3 Av 5770 v 14:18 — Odpovědět

  To nic není, někteří občas slučují ekonomické a náboženské chování viz váš článek výše.

  0
  0
 17. Soňa D. (Amamri)
  14.7.2010 – 3 Av 5770 v 19:19 — Odpovědět

  Odkaz na muslimský portál www.bezcenzury.cz

  0
  0
 18. Soňa D. (Amamri)
  14.7.2010 – 3 Av 5770 v 19:21 — Odpovědět

  oprava www.bezcenzury.org

  0
  0
 19. Wendy
  16.7.2010 – 5 Av 5770 v 04:43 — Odpovědět

  http://blog.eurabia.cz/Blog/EsmeraldaZlopocasna/604-koniec-islamskeho-bangovnictva-v-britistane.aspx

  0
  0
 20. Gvurele
  16.7.2010 – 5 Av 5770 v 16:15 — Odpovědět

  Napište skutečný příběh. Ne několik frází, které jsou ještě k tomu nepřesné a zavádějící (bez ohledu na kulturní zvyky té či jiné oblasti).. Piště vlastní názory,vlastní pohled, ne jen hesla a fráze jak z titulků novin. Co takhle příběh o tom, jak jste konvertovala, Vaše důvody, cesta ke konverzi apod. Problémy, se kterými Vy sama se potýkáte. To jak vidíte druhá dvě mainstreemová monoteistická náboženství. Považujete je jen jako jako předchůdce islámu, nebo jako svébytná náboženství? Souhlasíte s tím, aby mohla islámská menšina v Evropě dodržovat právo šaria? Proč ano, proč ne?Je mnoho, o čem můžete psát, ale z vlastního pohledu. Ten vlastní pohled zdůrazňuji. Doufám, že jsem Vám položila tolik otázek, že odpovíte aspoň na jednu z nich, a to ne svým neosobním, jednovětným způsobem. Děkuji.

  0
  0
 21. Wendy
  16.7.2010 – 5 Av 5770 v 23:32 — Odpovědět

  Gvurele, vy jste asi novackem u teto autorky? Zabruste na Idnes a ctete clanky teto autorky a take jeji prispevky do diskusi. Slibuji, ze to bude stat za to….

  0
  0
 22. Gvurele
  17.7.2010 – 6 Av 5770 v 11:27 — Odpovědět

  To Wendy. Ne nejsem, právě naopak. Čtu jí dlouho, asi od doby, co píše. Dokonce si pamatuji i jiné blogující muslimky, které to vzdaly po pár článcích. Jejich úroveň psaní byla horší, a byla to vyslovená sebeobhajoba konverze. Paní Diartová není jediná muslimka, kterou čtu, ale u ní postrádám sebekritický náhled, hlavně v poslední době. Pár článků paní Diartové jsem si zopakovala v poslední době (spíš proto, jestli nejsem opovážlivá, když na její posty poslední dobou reaguji velice negativně), přečetla si její posty na facebooku, na propalestincké stránce, kde je uvádí, přečetla jsem si její článek o té zlé Izraeli atd. I pár diskusí, kde si odporuje. Napíše A, ale nenapíše B. Problém bude asi v tom, že islám odporuje otevřené diskusi, nicméně ráda bych viděla snahu paní Diartové psát alespon správně. Vyberu z otázek např. zmínku o bance HSBC, zapomenu na vzdělání a ptám se, z čeho ta banka žije? Z čeho platí zaměstnance? To když tam muslim uloží peníze, tak mu je vrátí za pár let znehodnocené, protože mu vrátí stejnou hodnotu. Funguje tato banka podle islámského práva všude? Není “zvláštní” pokud tak nefunguje? Pokud paní Diartová píše o něčem, ráda bych, aby tedy psala správně a nelhala si do vlastních kapes. Jo a odpověd na to, zda souhlasí s právem šaria v Evropě, mne velmi zajimá, její osobní odpověď, za sebe, když už jde s obličejem na trh a bloguje, měla by umět unest jiný názor, nebo svůj názor umět obhájit.

  0
  0
 23. Wendy
  18.7.2010 – 7 Av 5770 v 01:14 — Odpovědět

  Gvurele, tak to se omlouvam, je vam tedy jasne, jak pise. Obhajit svuj nazor, to je prave to nejtezsi. Pamatuji si dobre tento clanek a pamatuji si i jiny o islamskem bankovnictvi. Autorka zcela ignoruje fakt, ze HSBC nefunguje podle saria v Severni Americe ani UK, i kdyz nekde nabizi formu islamskeho stylu. Dale nas informovala, ze je to skvele, ze nejsou uroky a ze islamske bankovnictvi je zdrave. Zde bych opet oponovala. Sice se to nejmenuje urok, ale poplatky v saria bance ci islamskem bankovnictvi jsou, jenom se jinak jmenuji a jiz jsou zahrnuty do obchodnich transakci. Pujcim si u saria banky penize, jiste ze budu platit neco navic pri splaceni, byt se to nejmenuje presne urok. Jak je zdrave islamske bankovnictvi, o tom se da take debatovat, viz krachujici Dubai.
  O saria psala nekolikrat a vzdy rekne neco ve smyslu, ze je to hezke, ze nejsou kradeze a je mene kriminality, ze by to Cesku neskodilo…tak nevim. Pochybuji, ze zde odpovi nejak vecne.
  Porad resim, proc ji shekel.cz zamestnava. Bud ji maji jako krasna zena opicku, aby vynikla krasa zeny nebo kontroverze, ktera privede vic ctenaru??? :)

  0
  0
 24. Gvurele
  18.7.2010 – 7 Av 5770 v 11:07 — Odpovědět

  To Wendy. Jsem ekonom, teda aspon to mám na nějaké průkazce ze školy (já na ty průkazky moc nejsem, nic nepoví o skutečném člověku), proto jsem psala, že zapomenu na vzdělání a ptám se jako mimino…… Co je asi tak cenou peněz, i když tam ten ošklivý úrok nebude zmíněn. A nedá se náhodou nějak vypočítat úroková míra z toho co vložím a dostanu zpět? Herdek, já už paní Diartové napovídám.

  0
  0
 25. Gvurele
  18.7.2010 – 7 Av 5770 v 11:17 — Odpovědět

  Co se týče krásy, krásu ducha jiného blogera xyz blondýnek nepřevýší. Schválně nejmenuji, pánové mají šanci věřit, že každý je ten nej :-).

  0
  0
 26. sid
  20.7.2010 – 9 Av 5770 v 01:07 — Odpovědět

  No, já si pamatuji na jméno Dina( Dita) Ghanem. Byla to Slovenka židovského původu, která si vzala Peršana. Zdálo se mi, že píše logicky a dobře (ale už jsem ji v archivu Sme nenašel…)Jsou to už roky…

  0
  0
 27. Libor Běleš
  5.8.2010 – 25 Av 5770 v 20:25 — Odpovědět

  češi jezdí do dubaje?Já tedy ne.Raději si zajedu do Eljatu,nebo TLV a vím,že budu mít hezkou dovolenou a báječné potápění za slušné/normální peníze,pohodu a klídek,aniž bych neustále musel odhánět zástupy hladových dětí,co mi budou neustále nabízet tisíce nesmyslů od propisek,koberců,velblouda po vlastní sestru.Ti co tam byli vědí :-)).Arabové,nechte si prosím vaši ropu i dolary a zůstante doma!!!

  0
  0
 28. David
  6.8.2013 – 30 Av 5773 v 15:57 — Odpovědět

  Já vůbec nejezdím do muslimských zemí na dovolenou. Snažím se je co nejmíň podporovat, ani oblečení nebo potraviny(ovoce, zeleninu) nekupuju s těchto zemí. Přešel jsem na bio naftu.Snažím se dělat všechno abych je nepodporoval. Oni a ta jejich zvrácená víra je zlo, ani si nechci představit co by tu bylo kdyby nás ovládli. Mám malé děti a je mi smutno když vidím tuhle
  muslimskou verbež jak nám uchvacuje Evropu. Jsme Slovani a nechceme v našich zemích žádné Multi-Kulti. Žádný rozumný člověk si to nepřeje, to jenom ti idiotský politici z EU.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

ČEZ na obyčejných lidech vydělává i šetří

Další článek

Zkoušeli jste už něco poslat pomocí datové schránky?