Zdroj: Archiv

Praktická zkušenost je za všechny peníze. Pro toho, kdo to zkusí poprvé, nebo to nepoužívá pravidelně (a jaké procento je asi podnikatelů, kteří to používají pravidelně?) to může být zkušenost zároveň poslední.

Nedivil bych se, kdyby se někdo rozhodl to pak už radši nezkoušet. Bohužel ale ze zákona musí.

Jelikož nejsem pravidelným uživatelem datových schránek, tak ani nevím kde ten portál je. Logické řešení? Google. Zadávám k vyhledávání výraz „Datové schránky“. Jako první odkaz vypadne www.datoveschranky.info s množstvím podkapitol. „Jsem doma“, říkám si, „tam bude určitě i vstup do přihlášení“ a už na odkaz klikám. Nebudete tomu věřit, ale přečtete si tam všechno možné, kliknete na cokoliv, ale přímý odkaz na přihlašovací stránku tam není. Dostal jsem se tam až z nějaké čtvrté nebo páté podstrany po mnoha minutách hledání. Zkuste si to a uvidíte. Nakonec jsem při zpětném zkoumání zjistil, že tam ta správná adresa je, ale bez provázání hyperlinkem. Musí se ručně přenést do adresové řádky prohlížeče. Asi nějaký nový způsob zabezpečení.

To je klasická státní správa. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě? Tak vás zahrnují informacemi, paragrafy, odkazy na to a to, ale aby tam bylo někde nahoře jednoduché okénko např. „Přihlášení“, na to nikdo nepřišel. Kdo tohle vymyslel a co za to dostal?

Takže po krátké detektivní práci zjišťuji, že přihlášení se odehrává na stránce www.mojedatovaschranka.cz. Ani tady to není jednoduché. Vyplníte všechny předepsaná pole a …. jsem zvyklý, že po vyplnění posledního pole zmačknu ENTER a je to. Tady to nefunguje. I po vyplnění posledního pole musím myší najet na přihlašovací okénko. Proč to dělat jednoduše, že?

Přihlašuji se a vstupuji do své schránky. Obávám se, že něco jako „Komfort obsluhy“ byl pro vývojáře cizí pojem. Znám to, sestavují to na slovo vzatí specialisti, znají kdejaký programovací příkaz, ale vůbec nic jim neříká něco jako uživatelsky příjemné prostředí. Takže každé kliknutí znamená několikasekundové čekání na načtení stránky. Když se po stránce posunete a kliknete na nějaký nutný pododkaz a pak se zase vrátíte na stránku zpět, tak jste automaticky nahoře té stránky. Dolu se zase musíte posunout ručně. Tohle snad dnes už umí naprogramovat i student gymnázia. Nikoliv zřejmě vývojáři státní správy. Věřte, že po pár minutách vám to jde už pěkně na nervy.

Konečně se dostávám do formuláře pro odeslání datové zprávy. Na obrazovce mi vyskočí obrovský nápis, že musím aktualizovat nějaký prvek ActiveX, software od firmy 602.cz. Podle návodu aktualizuji a stejně nic. Hlášení se opakuje. Nakonec rezignuji, vypínám Firefox, spouštím Internet Explorer. Celou přihlašovací a menučkovou anabázi musím projít znova od začátku. Ale zde to pak probíhá bez problému.

Já se tím prokousal, ale co někdo, kdo nepoužívá Windows a jiné prohlížeče než Explorer? Ten má smůlu. Napadá mě, jestli Bill Gates nějaké naše úředníky někde pohostil, že to takto zařídili. Bez Windows a Exploreru máte prostě smůlu. Ale tak je tomu i na stránkách Ministerstva financí pro Elektronické podání daňového přiznání. Teprve poslední dobou tam pomalu přibývá podpora jiných prohlížečů, ale nikoliv na všechny formuláře.

Takže dokončím psaní zprávy, odešlu ji a jsem hotov. Po pár minutách si říkám, že se tam podívám, jak vlastně vypadá takové potvrzení o odeslání. Jdu se přihlásit. „Odkaz vede zpětně k nastavené stránce, to může být způsobeno nastavením Cookie. Operaci nelze dokončit“. Asi by pomohlo restartování prohlížeče, nebo počítače, ale už na to nemám sílu. Jdu obědvat.

Shrnutí: za peníze daňových poplatníků, tedy i mé, očekávám jednoduchou, funkční a především uživatelsky přívětivou službu. Tato aplikace uvedená kritéria nesplňuje. stránky kdejaké soukromé firmy, ať už banky, nebo mobilního operátora, ale i nákupní portály se chovají podstatně lépe.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si na stejné téma: Té státní buzerace snad je už dost!

Přečtěte si také od autora: Nezatracujme turisty

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Islám nám vadí, ale arabské peníze nám nesmrdí

Další článek

Lesy ČR si dělají, co chtějí