Zdroj: Archiv

Energetický gigant ČEZ, jehož většinovým vlastníkem je stát, je typickým příkladem dravé bezohledné firmy, která zneužívá na trhu svého dominantního postavení k dosažení astronomických zisků…

ČEZ na lidech vydělává opravdu velmi dobře, o čemž výmluvně vypovídají jeho dobré hospodářské výsledky. Svým zákazníkům prodává předraženou elektrickou energii a lidem nezbývá nic jiného, než platit. Do obchodů je společnost vtáhla nad míru nevybíravým způsobem v podobě vychytralého marketingového tahu s možností fixace cen elektřiny na předem dohodnuté období, která se napáleným zákazníkům již nyní hrubě nevyplácí, zatímco ČEZ si mne ruce. Ačkoliv ceny elektřiny ve srovnání s loňským rokem celkově výrazně poklesly, tak letošní zisky ČEZ jsou také zásluhou této úskočné strategie stále nad očekáváním analytiků.

Nyní se rozhodl ČEZ k dalšímu úspornému, který se pro změnu týká jeho vlastních zaměstnanců. Ale nelekejte se, nejde o těch pár lidí z top managementu, kteří si díky lukrativnímu opčnímu programu mohou obratem ruky přijít na několik desítek či stovek milionů korun tím, že prodají výhodně získané akcie firmy. Úsporný program s názvem Efektivita se dotkne řadových zaměstnanců ze spodních pater, kteří jsou nadbyteční a podnik má v úmyslu ušetřit na jejich mzdách nemalé prostředky. Je to pochopitelné – co se „nahoře“ neefektivně vyhazuje jednotlivcům s ostrými lokty, musí být zdola podpořeno obyčejnými zaměstnanci. Jinak to ani v současné době nejde, vždyť je ekonomická krize.

Zdá se, že není jiné cesty. ČEZ podobně jako jiné státní či polostátní podniky vydělávají na lidech nehorázné sumy za tichého přihlížení státu. V případě ČEZ se navíc jedná o byznys, z něhož má stát přímo také slušný zisk, neboť například na výplatě dividend z loňského zisku této firmy získá téměř 20 miliard korun. Byl by tedy sám proti sobě, kdyby se zastal zákazníků, či snad chtěl dokonce něco na tom podivném hospodaření na úkor lidí a řadových, postradatelných zaměstnanců, s nepřehlédnutelnými prvky hyenismu něco měnit.

Autor: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si na stejné téma: Neotesánek ČEZ

Přečtěte si také od autora: Ceny bytů na miskách vah

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nezatracujme turisty

Další článek

Islám nám vadí, ale arabské peníze nám nesmrdí