Zdroj: Shekel

Občas mám při diskuzích o víře pocit, jako bychom si chtěli Boha přivlastnit.

Nejvíc smutno je mi tehdy, když jeden věřící pochybuje o víře toho druhého, nebo jeho víru dokonce uráží. Přitom bychom se mohli navzájem povzbuzovat a obohacovat.

Něco podobného musel prožívat i apoštol Pavel, když sledoval diskuze mezi židy a pohany. Proto píše:
“Je snad Bůh toliko Bohem židů?
Což není též Bohem pohanů?
Zajisté i pohanů!
Vždyť je to jeden a týž Bůh, který obřezané ospravedlní z víry a neobřezané
skrze víru.
To tedy vírou rušíme zákon?
Naprosto ne! Naopak, zákon potvrzujeme.”
(Římanům 3,29-31)

Náš Bůh je Bohem židů i pohanů. Pro někoho to může být zpráva radostná, pro jiného smutná.

Určitě znáte onu anekdotu, která se vypráví o různých církvích. Protože jsem adventista, tak se budu usmívat nad tou svou.

Nebem prochází zástup spasených. Obdivují krásnou přírodu, nádherný zpěv ptáků, nebeský Jeruzalém… Pak najednou přijdou k vysoké zdi. Svatý Petr je prosí, aby se ztišili. Když se ho ptají proč, odpoví: “Za tou zdí bydlí adventisté, kteří si myslí, že nebe je jen pro ně. Tak buďte potichu, abychom je nezklamali.”

Možná se teď dušujete, že to se vás a vaší víry netýká. No, já bych si tak jistý nebyl. Něco podobného totiž potkalo v historii každé náboženství a každou církev. Při vzpomínce na své mládí se mi ještě vybaví, jak jsem si myslel, že v nebi budou jen lidé z mé církve a to ještě ne všichni, ale jen ti dobří.

Pavel se tu také zmiňuje o vztahu mezi vírou a zákonem. Znám křesťany, kteří tvrdí, že Ježíš přibil zákon na kříž a tím ho zrušil. Pavel ale píše, že víra zákon neruší, nýbrž potvrzuje. Nakonec, ono to má logiku. Zákon tu je proto, aby nám ukázal na náš hřích a na potřebu Boží milostí. Když si uvědomím svůj stav, svou ztracenost, je to právě víra, která mi dává odvahu přijít za Hospodinem s prosbou o milost a slitování.

Naše víra má podle Pavla zákon potvrzovat. Proto bychom měli děkovat Bohu, že nám tu zanechal svá pravidla, podle kterých si můžeme včas uvědomit, že je něco špatně.

V autě mám spoustu kontrolek. Vzpomínám si, jak se mi kdysi, ještě jako mladému řidiči, rozsvítila kontrolka, která signalizovala, že je problém s mazáním motoru. Myslel jsem si, že ještě dojedu domů. Nedojel jsem. Motor se bez oleje zadřel a oprava mne stála tři mé platy.

Zákon je taková kontrolka. Neměl bych ho ignorovat, když mi signalizuje problém. Naopak. Okamžitě bych se měl vydat do Božího servisu. Pokud to neudělám, riskuji daleko víc, než jen tři platy. Riskuji svou věčnost.

Bože, děkuji Ti, že nepatříš ani židům a ani nám pohanům. Jsem rád, že jsi i mým Bohem. Těším se na chvíli, kdy se u Tebe jednou všichni setkáme. Děkuji Ti za zákon. Pomoz mi respektovat jeho varovné blikání. Děkuji, že jsi ochoten mne vždy znovu brát k sobě do servisu a dávat zase vše do pořádku.

Autor: Vlastík Fürst

31 Komentářů

 1. marta
  20.1.2012 – 25 Tevet 5772 v 16:02 — Odpovědět

  znate tuhle knizku?
  http://www.kosmas.cz/knihy/167140/zidovska-teologie-krestanstvi/

  0
  0
 2. Vlastík
  20.1.2012 – 25 Tevet 5772 v 17:08 — Odpovědět

  Ne, tu nemám.

  0
  0
 3. Tara.cz
  21.1.2012 – 26 Tevet 5772 v 01:00 — Odpovědět

  No, s tím Starým Zákonem je to ošemetné. Vypustit se nedá, patří ke křesťanství, ale naplnit ho je pro křesťana nemožné. Chce to hodně “inspirace”, aby člověk nezabloudil. P.S. Inspirace – In Spiritus – vliv Ducha (nebo alkoholu :-))

  0
  0
 4. Vlastík
  21.1.2012 – 26 Tevet 5772 v 14:45 — Odpovědět

  Pro mne osobně je Starý zákon pomůckou k lepšímu pochopení toho Nového.

  0
  0
 5. khopeli
  22.1.2012 – 27 Tevet 5772 v 13:33 — Odpovědět

  Děkuji za hezký článek. Mám radost z toho, že se tu lidi sejdou a hezky spolu vyjdou :)

  0
  0
 6. Vlastík
  22.1.2012 – 27 Tevet 5772 v 13:44 — Odpovědět

  To mne těší.

  0
  0
 7. A2J
  22.1.2012 – 27 Tevet 5772 v 19:25 — Odpovědět

  bez “starého” zákona to přátele fakt nejde a kdo jde ke kořenům, nestačí se divit
  Jak říkává Achab – “furt vejš”, ale ten fundament přátelé – to je takový mazec….. že mám někdy chuť říct “jen hlouběji”

  0
  0
 8. Antonín Blažek
  22.1.2012 – 27 Tevet 5772 v 20:21 — Odpovědět

  Adventisté sedmého dne označují texty Bible, pod dopisem zaslaným Dagmar Havlové, za zlověstné a jsou na Oficiálních stránkách CASD /http://www.casd.cz/ mazány jejich cenzorem. Nenechali tam modlitbu Otče náš ani Boží desatero natož: Exodus 20:14 Nesesmilníš.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 9. Vlastík
  22.1.2012 – 27 Tevet 5772 v 21:32 — Odpovědět

  Antonínu Blažkovi: Nemohu posoudit to, co popisujete. Ale jak znám “cenzora”, tak maže jen to, co uráží a zesměšňuje druhé. To se děje na jakémkoliv jiném serveru. Jinak mám takový dojem, že adventistům je většinou spíše vyčítáno, že příliš zdůrazňují Desatero, takže Vám tak nějak nerozumím.

  0
  0
 10. Antonín Blažek
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 13:54 — Odpovědět

  Vlastíku smazali verše Bible. Verše označili za zlověstné. Mezi ně zařadili i Boží desatero nebo modlitbu Otče náš.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 11. Vlastík
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 14:05 — Odpovědět

  Asi se budu opakovat. Těžko mohu posuzovat to, co bylo smazáno, když jsem to nečetl. Na iDNESUu pod mými články občas nějaký “Faustino” také cituje biblické texty. Pokud jsou vytrženy ze souvislosti, pak se jimi dá dokázat cokoliv. Biblickými texty se dá i urážet a škodit. Ale ještě jednou. Nemohu posuzovat něco, co jsem neviděl a nečetl.
  Ale uniká mi, jakou to, co se (podle Vás) stalo na oficiálních stránkách CASD, má souvislost s tím, že Bůh je Bohem židů i pohanů.

  0
  0
 12. Tara.cz
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 14:11 — Odpovědět

  AB: Mayové :-) Mě by celkem zajímala přesná adresa, co na ní bylo a co bylo smazané. Ten případ neznám, ale pokud byl v komentářích použitý biblický odkaz urážející pozůstalé, pak chápu cenzora. Pak by nešlo o zlověstnost veršů, ale o zlověstnost použití veršů. Všichni víme třeba, kdo citoval biblické verše Ježíši, když byl po 40-ti denním půstu. Taky to byla Bible, ale verše byly evidentně zneužity. Ale jak říkám, nevím, jen se domnívám, co je mezi řádky. Tak buď to odhalte celé a nebo to nechte ležet, takové útržky, to je jako Jedna pani povidala…

  0
  0
 13. Antonín Blažek
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 14:13 — Odpovědět

  Tara.cz
  Je církev Boží nebo světská organizace? Když je organizací Bohem ustanovenou proč usilují její představitelé o uznání od světské moci?
  Jsou Křesťané Božími dětmi? Když ano proč nedělají to co od nich Bůh požaduje? Proč se křesťané nepoučí na osudu bohem vyvoleného národa Izraele?

  2. Královská 23
  4Jóšijáš také vymýtil vyvolavače duchů zemřelých, jasnovidce, domácí bůžky, hnusné modly i všelijaké ohyzdné bůžky, které bylo možno vidět v zemi judské a v Jeruzalémě. Tak se naplnila slova zákona napsaná v knize, kterou nalezl kněz Chilkijáš v Hospodinově domě.
  25Nebyl mu podoben žádný král před ním, který by se obrátil k Hospodinu celým svým srdcem a celou svou duší a celou svou silou a činil vše podle zákona Mojžíšova. A ani po něm nepovstal žádný jemu podobný.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 14. Antonín Blažek
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 14:23 — Odpovědět

  Tara.cz Adresa je uvedena v mém příspěvku a tozo je článek na http://www.casd.cz/ index.php?ID=5280
  Mikuláš Pavlík: Václav Havel zůstává v našich srdcích

  Václav Havel (Praha)

  „Jsme s Vámi v utrpení těchto dní, společně prožíváme hlubokou lítost nad touto těžkou ztrátou a modlíme se za Vás,” napsal ve svém kondolenčním dopisu k úmrtí Václava Havla jeho manželce Dagmar předseda Česko-Slovenské unie Církive adventistů sedmého dne Mikuláš Pavlík. Václav Havel zůstává v našich srdcích jako velmi inspirující příklad toho, jakou podivuhodnou mocí Pán Bůh žehná laskavému, zásadovému životu a pravdivému slovu navzdory sebevětšímu tlaku a manipulaci okolí, píše Mikuláš Pavlík.

  Přinášíme celý text dopisu:

  Vážená paní Havlová,

  dovolte prosím, abych Vám i Vaší rodině vyjádřil jménem všech členů Církve adventistů sedmého dne v České a Slovenské republice upřímnou účast v těžkých chvílích zármutku z úmrtí Vašeho manžela.

  Václav Havel je pro nás, stejně jako pro celý svět, vynikajícím symbolem nenásilného politického osvobození našich zemí i naší církve od komunistického teroru a útlaku. Zůstává v našich srdcích i jako velmi inspirující příklad toho, jakou podivuhodnou mocí Pán Bůh žehná laskavému, zásadovému životu a pravdivému slovu navzdory sebevětšímu tlaku a manipulaci okolí. Toto poselství jeho života a díla nás naplňuje vděčností i hrdostí a cítíme za ně také svůj díl odpovědnosti.

  Jsme s Vámi v utrpení těchto dní, společně prožíváme hlubokou lítost nad touto těžkou ztrátou a modlíme se za Vás.

  Přeji Vám z celého srdce pokoj a naději v milosti Boží a lásce Kristově, která přemáhá smrt i všechen žal.

  Mikuláš Pavlík, předseda ČS unie Církve adventistů sedmého dne

  0
  0
 15. Tara.cz
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 14:27 — Odpovědět

  To sem blázen a nejsem v tom asi sám. AB: Církev by měla být Boží organizace. Nevím proč její představitelé usilují o uznání od světské moci. Nevím proč to zmiňujete. Naznačujete “patolízalství” cenzora? Křesťané by měli dělat to, co od nich Bůh požaduje. Například nesoudit, aby sami nebyli souzeni. Nevím, jak to mají Mayové, ti pravděpodobně nejsou křesťany, ale jistě mají zdravý pohled “zvenčí”. Jošijáš vymýtil věstce a bůžky, ovšem to byl král. Měl to snad dělat prezident – ne-křesťan. Nebo to snad mají dělat samozvaní proroci? Jak říkám, jsem z toho blázen.

  0
  0
 16. Tara.cz
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 14:31 — Odpovědět

  AB: Z toho dopisu vyplývá, že je to kondolenční text, je slušný, pravdivý a rozhodně není patolízalský. Klidně bych ho podepsal. Myslel jsem, že zmíníte, co tam bylo za commenty, v jakém kontextu a co bylo smazané. Takhle se při nejlepší vůli s vámi pohoršovat rozhodně nemůžu.

  0
  0
 17. Antonín Blažek
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 14:46 — Odpovědět

  Vlastíku Článek napsal Vlastík Fürst a píše: “Protože jsem adventista, tak se budu usmívat nad tou svou”.
  Verše v Bibli jsou slovo Boží. Pro Boží nepřátele mohou být verše zlověstné. Pro Boží lid jsou ponaučením a inspirací. V Bibli je popsáno jak se Bůh zachoval když jej jeho lid ctil nebo naopak jak jednal když jim Izrael pohrdal. Znal jsem jednoho křesťana a tem si vykládal nepokradeš tak, že nechal každou sedmou kopku sena na poli. Ty ostatní odvezl domů. Ráno všichni zemědělci tušili kdo jim pole sklidil.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 18. Antonín Blažek
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 14:49 — Odpovědět

  Tara.cz Nežádám o pohoršování jen konstatuji, že Adventisté mažou verše Bible a označují je za zlověstné.
  PF 2012 přejí Mayové.

  0
  0
 19. Vlastík
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 15:18 — Odpovědět

  Antonínu Blažkovi: Možná mi začíná svítat. Myslím, že člověk by se měl umět zasmát sám nad sebou. Je to lepší, než se smát druhým. Proto jsem onu anekdotu, kterou jsem už slyšel vyprávět na různé církve, vztáhl na tu svou. Nemyslím si, že by byla dokonalá, protože ji tvoří takoví lidé, jako jsem já.
  Ale žel, jsou v ní i ti, co si myslí, že dokonalí jsou a tito lidé jsou schopni na ty druhé útočit třeba i biblickými texty ve chvíli, kdy by s nimi měli spíše plakat. Soudit je nebudu, přestože oni to tak rádi dělají. To patří Bohu.
  Uklidňuje mne, že takoví “svatí” a “dokonalí” jsou i v jiných společenstvích.

  0
  0
 20. Tara.cz
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 15:25 — Odpovědět

  Pane Blažku, Adventisté jistě nemažou verše Bible v tom smyslu, že by vydávali nějakou svou Bibli bez těchto “zlověstných” veršů. Pokud to tvrdíte, neříkáte pravdu. Pokud někdo použije verše Bible na místě, kde se to nehodí, tak to už nejsou svaté verše ale využitá litera a jako taková nemá nárok na nějakou úctu – už to není biblický verš. Pořád nejste schopen doložit, co vám vlastně smazali – pokud jste ale shazoval kondolenční dopis nějakým zdůrazňováním Nesesmilníš ve vztahu k prezidentovi nebo vdově, tak to bych smazal taky a cítím se být přitom křesťanem. Zákon je potřeba chápat v rámci nedokonalosti lidí, byli kdysi fazizeové, kteří trvali na liteře zákona bez ohledu na jeho skutečný obsah – až nechali ukřižovat Ježíše. Ježíš nám naopak ukazuje cestu naplňování Zákona a ne litery Zákona. Zkuste si to promyslet.

  0
  0
 21. Antonín Blažek
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 20:31 — Odpovědět

  Vlastíku zatím máš svícen zhasnutý.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 22. Antonín Blažek
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 20:49 — Odpovědět

  Tara.cz Já jsem nepsal Vencovi ani Dáši. Já jsem vložil verše z Bible do diskuse pod článek. Pozastavil jsem se nad tvrzením Mikuláše Pavlíka, že hovoří “jménem všech členů Církve adventistů sedmého dne v České a Slovenské republice” Já beru za férové když někdo nepřipustí diskusi ale psát nepravda nebo lži, mazat příspěvky co se mi zrovna nehodí a předstírat, že se mnou všichni souhlasí je obyčejní ubohost.
  Nemám nic proti tomu, že si někdo myslí: !Václav Havel je pro nás, stejně jako pro celý svět, vynikajícím symbolem nenásilného politického osvobození našich zemí i naší církve od komunistického teroru a útlaku. Zůstává v našich srdcích i jako velmi inspirující příklad toho, jakou podivuhodnou mocí Pán Bůh žehná laskavému, zásadovému životu a pravdivému slovu navzdory sebevětšímu tlaku a manipulaci okolí. Toto poselství jeho života a díla nás naplňuje vděčností i hrdostí a cítíme za ně také svůj díl odpovědnosti”. Ale kde bere tu drzost že hovoří za všechny adventisty z Čech. Moravy, Slezska a Slovenska?
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 23. Antonín Blažek
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 21:01 — Odpovědět

  Vlastíku nemám v úmyslu tě nějak zkoušet ale co myslíš, je náš Bůh Izraele, pohanů i Bohem muslimů?
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 24. Tara.cz
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 21:58 — Odpovědět

  AB: Takové příspěvky ve stylu že pisatel nepíše za všechny adventisty jsou tam od jiných a nejsou smazané. Proč asi? Zmiňoval jste “Nesesmilníš”. Nechápu proč, když jste psal podle posledního příspěvku o něčem jiném? Nechápu do čí pozice se stavíte, když nedokážete přiznat čest ani pastorovi (což je proti Písmu) a dokonce mu nějak stanovujete osud? A ti Mayové jsou taky mimo mísu. Těžko se komentují vaše postoje, ale vnášíte sváry, tak přesně nevím o co vám jde. Cítíte se být křesťanem? Nebo máte nějaké vesmírné moudré nadnáboženství, které vyznávali ti Mayové? Já tu spoluúčast končím, protože na tohle mi nebylo dáno dost moudrosti. K vaší poslední otázce – Bůh je všech lidí, tedy i muslimů. Muslimové vyznávají stejného Boha – Boha Abraháma, ale svůj původ odvozují od prvorozeného ale levobočka Izmaele. Korán nečtu, ale zdá se mi, že muslimští duchovní instruují své ovečky příliš militantně, takže původní čistý vztah k Bohu pokřivili. Saroyana.

  0
  0
 25. Vlastík
  23.1.2012 – 28 Tevet 5772 v 22:13 — Odpovědět

  AB: Tara.cz už odpověděl za mne.

  0
  0
 26. Antonín Blažek
  24.1.2012 – 29 Tevet 5772 v 02:04 — Odpovědět

  Vlastíku, Tara.cz nechápe, steka se. Má na to plné právo. Já mu ovšem za to nemohu. Všichni tři jsme se shodli, že JHVH, Elohim, Alláh i náš Hospodin je týž Bůh.
  Několikrát tu byl zmíněn křesťan. Kdo je křesťan. Je to stoupenec křtu Jana Křtitele nebo následovník Ježíše Krista?
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 27. Vlastík
  24.1.2012 – 29 Tevet 5772 v 06:27 — Odpovědět

  AB: Mně Tar.cz připadá ve větší pohodě než Vy. Spíš mám pocit, že Vám dělá radost, když můžete druhé lidi “vytočit” a nebo alespoň urazit. Křesťan (kristovec) je, podle mého chápání, ten, kdo uvěří v Ježíše Krista a tuto víru vyjádří křtem. Možná by Vám prospělo, kdybyste navštívil nějakého kazatele, který bydlí ve Vašem dosahu a tyto otázky probral s ním. Možná i to, čím jste tuto diskuzi začal a co je pro Vás asi velkým problémem. (Podle Vás zvolený předseda CASD pro Českou a Slovenskou republiku nemá právo mluvit jménem církve – jejich jednotlivých členů a tudíž ani jménem církve nemůže popřát soustrast vdově po prezidentovi.) Přeji Vám příjemný den.

  0
  0
 28. Tara.cz
  24.1.2012 – 29 Tevet 5772 v 10:09 — Odpovědět

  PVF: Já to opravdu nechápu, vždycky jsem si myslel, že křesťani mají hledat to co je spojuje a ne se vymezovat se svou pravdou. Ovšem když člověk nemá pokoru, slouží svému egu, tak nemá ani místo pro Krista, domnívám se. Tento lid je lid tvrdé šíje, řekl Bůh. Já už jsem to včera musel zabalit, člověk se někdy poučí i od pohanů, třeba od Piláta. Ještě že vy tu trpělivost máte, hodně zdaru.

  0
  0
 29. Antonín Blažek
  24.1.2012 – 29 Tevet 5772 v 10:10 — Odpovědět

  Vlastíku jaké ho kazatele máš na mysli. Kazatele které církve. V České republice je spousta církví. Co se týče Mikuláše Pavlíka tak ten má zajisté právo vyjádřit soustrast jako občan komukoliv. Nemá ovšem právo hovořit jménem Boha a všech adventistů. Tento názor sdílí mnoho členů CASD. Spousta příspěvků pod článkem nesdílející pisatele názor pisatele byla smazána.
  Ke samotným křesťanům. Vím kdo jsou křesťané. Vím taky jak by se měli chovat. Víš to i ty? Jak jsi došel k závěru, že chci, cituji: “Vám dělá radost, když můžete druhé lidi „vytočit“ a nebo alespoň urazit”. Pokud se divíš, že jsem přešel na tykání tak jsi mi dal k tomu plné právo tím že jsi mě zažal osočovat a podsouvat mi něco co co by mě ani ve snu nenapadlo.
  O Vaškovi platí: Kazatel 9/ 5 Živí totiž vědí, že zemřou, mrtví nevědí zhola nic a nečeká je žádná odměna, jejich památka je zapomenuta.
  6 Jak jejich láska, tak jejich nenávist i jejich horlení dávno zanikly a nikdy se již nebudou podílet na ničem, co se pod sluncem děje.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 30. Vlastík
  24.1.2012 – 29 Tevet 5772 v 12:11 — Odpovědět

  AB: Mám za to, že jste v diskuzi vystupoval jako křesťan. Záměrně jsem nepsal, kazatele které církve máte navštívit. Ale předpokládám, že máte někoho, koho jste schopen brát vážně. Takže je na Vás, koho si vyberete.
  Jinak tu s Vámi nemíním rozebírat stanovy mé církve, která má svého voleného představitele, který jejím jménem může vystupovat.
  Bez ohledu na to, jaký mám názor na Václava Havla, souhlasím s tím, že jeho vdově byla vyslovena soustrast.
  Myslím, že tím můžeme naši vzájemnou diskuzi ukončit. Je totiž od začátku o něčem jiném, než článek, pod kterým probíhá. Přeji Vám, abyste našel Ježíšův pokoj.

  0
  0
 31. Antonín Blažek
  24.1.2012 – 29 Tevet 5772 v 13:39 — Odpovědět

  Milý Vlastíku, každá diskuse má začátek i konec. Na této bylo docela fajn, že ji cenzor nijak “nemodeloval”.
  Co se týče Ježíš Krista tak jeho pokoj beru. Nikdy nehovořil o “třetí líci” Jak je v Bibli, napsáno “nafackovat” si už nechal. Teď už dělá a bude dělat jen pořádek. Diskuse byla o tom co je lidmi považované za prioritu. Já dávám Boží ustanovení nad zákony lidské. Proto pro mě je Boží desatero i závazné. Mělo by to být závazné i pro funkcionáře každé církve.
  Zjevení Janovo 21
  8Avšak zbabělci, nevěrní, nečistí, vrahové, cizoložníci, zaklínači, modláři a všichni lháři najdou svůj úděl v jezeře, kde hoří oheň a síra. To je ta druhá smrt.“
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Sýrie jakým Syřanům?

Další článek

Premiér Nečas dnes s Iráčany projedná hospodářskou spolupráci