Zdroj: Shekel

Nevěra, sex před svatbou; to se prý v muslimském světě téměř nevyskytuje. Mají opravdu muslimští muži oproti svým nemuslimským kolegům svůj chtíč více pod kontrolou?Jak se dívat na zcela legitimní hodinová „manželství“ za předem dohodnutou částku? U nás by se tomu říkalo prostituce. Jinak je to ale v islámu, konkrétně v tom ší’itském.

„Hledám ženu pro mut’a svazek.“ hlásá muslimská seznamka v podání shi’a.

Manželství mat’a se uzavírá na předem dohodnutou dobu, tato doba může trvat 99 let, stejně jako jednu hodinu. Celkem komicky zní v tomto případě doporučení, že manželství má být provedeno pouze s počestnou ženou.

Jako důkaz se uvádí tento verš Koránu:

“A jsou vám zakázány také muhsany mezi ženami kromě těch, jichž zmocnily se vaše pravice a to je vám předepsáno Bohem! A vedle toho je vám dovoleno, abyste si hledali manželky pomocí jmění svého jako muži spořádaní, nikoliv prostopášní. A za to, co jste užívali s těmito ženami, dejte jim jejich odměnu podle ustanovení. A nebude pro vás hříchem, na čem se vzájemně dohodnete po stanovené době – a Bůh je vševědoucí, moudrý.”

Dle sunnitů je jako odměna myšleno věno, které se sjednává ještě před uzavřením normálního sňatku. Dle sunnitů v žádném případě verš neukazuje povolení muta’a, ale hovoří o případném rozvodu.

Muta’a svazek ale opravdu za dob Proroka povolen byl. Bylo to 3 dny v bitvě u Chajbar a 3 dny při dobývání Mekky, poté dle hadísů bylo dočasné manželství zakázáno a to až do Soudného dne. Většina společníků Proroka zastávala názor, že dočasné manželství bylo samotným Prorokem absolutně zakázané. Ibn Abbas měl však jiný názor a v případě nutnosti dočasné manželství kvůli sexu povoloval. Nicméně později, když viděl, že dochází k zneužívání, zcela změnil názor a toto pravidlo pod tíhou důkazů ostatních společníků odvolal.

Sunnité tedy považují muta’a za haram (zakázané). Ale čisté svědomí také nemají. Co třeba manželství nazývané misjar, kdy rozdílem proti muta’a je pouze to, že není určena přesná doba trvání manželství.

Misjar je praktikován nejčastěji v případě, kdy muž studuje či pracuje v jiné zemi. Manžel není za manželku finančně nijak zodpovědný, často bydlí odděleně, a často ani manželka neví, že se s ní chce její milý po dokončení studia rozvést.

A co třeba manželství zvané orfi. Velmi populární mezi studenty v Egyptě. Ilegální sňatek bez papírů, uzavíraný tajně, aby rodina nevěděla.

V dnešní době se dá zněužít opravdu všechno. Bohužel i manželství…

Autorka: Lenka Berrocuhe

2 Komentářů

 1. sid
  2.3.2012 – 8 Adar 5772 v 16:35 — Odpovědět

  kdysi jsem napsal o šíitských sňatcích toto: http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=3751 po úvodu už plně o sňatcích. Jak jsem byl poučen diskuzí, v češtině je nevěsta blízko nevěstce. ŠŠ.

  0
  0
 2. sid
  2.3.2012 – 8 Adar 5772 v 16:54 — Odpovědět

  ….psáno v Torshavn-u na Ovčích ostrovech. V celé autonomní oblast DK byl k mání pouze Korán v angličtině, proto je v textu odvolávka na něj. A taky se nedalo spát (v červenci tam, a na Íslandu, slunce nezapadá).

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kniha Salin dar přináší svědectví Židovky z pracovních táborů

Další článek

Netanjahu: Izrael má být volné ruce vůči íránské hrozbě