Zdroj: sott.net

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce pro Izrael zachovat právo “svobody manévrování”, tedy mít možnost svobodně zvolit reakci na případnou íránskou jadernou hrozbu. Podle agentury Reuters to dnes Netanjahu řekl během návštěvy Kanady.

Izraelský premiér také prohlásil, že by Írán měl rozebrat podzemní zařízení na obohacování uranu, což je proces nezbytný při výrobě jaderné zbraně. Teherán ovšem ujišťuje, že jeho aktivity sledují pouze civilní využití uran.

Netanjahu rovněž varoval, že Írán je s to zneužívat případných nových mezinárodních jednání o svém kontroverzním jaderném programu v rámci své zdržovací taktiky k tomu, aby dál zastíral svůj skutečný cíl a aby nakonec přivodil mezinárodnímu společenství zklamání.

“Myslím si, že by mezinárodní společenství nemělo spadnout do této pasti,” podotkl.

Z Izraele v poslední době přicházely neurčité zprávy o možném útoku na Írán kvůli jeho jadernému programu. Izrael tvrdí, že o útoku nerozhodl, naznačoval ale, že je k němu připraven.

Americké tajné služby v úterý informovaly, že izraelští činitelé nebudou varovat USA, pokud se rozhodnou k preventivnímu úderu na íránská jaderná zařízení. Netanjahu, který od pondělí bude v USA, bude patrně toto stanovisko obhajovat i před americkým prezidentem Barackem Obamou. Washington dal v minulých dnech najevo, že by se nerad dočkal podobného překvapení.

Obama ovšem v rozhovoru pro dnešní vydání časopisu The Atlantic nevyloučil, že by i USA mohly kvůli tomu Írán napadnout. Nadále ovšem podle amerického prezidenta jde až o nejzazší možnost.

Írán dlouhodobě popírá obvinění z vývoje nukleárních zbraní. Západ a Izrael mu ale nevěří.

Ottawa 2. března (ČTK)

2 Komentářů

 1. sid
  3.3.2012 – 9 Adar 5772 v 21:17 — Odpovědět

  Třeba by pan Netanjahu měl méně cestovat, ale všimnout si, co podstatného říká třeba strana Šas, potažmo rev Ovadia J.

  0
  0
 2. Antonín Blažek
  4.3.2012 – 10 Adar 5772 v 02:25 — Odpovědět


  PF přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Prostituce pod Alláhovou ochranou… (?)

Další článek

V íránských parlamentních volbách vedou rivalové Ahmadínežáda