Zdroj: Shekel

V češtině vychází v těchto dnech knížka americké autorky Ann Kirschnerové, která je dalším svědectvím hrůz druhé světové války podaným očima dítěte. Kniha se jmenuje Salin dar a vypráví o tom, co autorčina matka Sala Garncarzová jako polská židovská dívka zažila v pracovním táboře v Žacléři. Knížku vydává Mladá fronta, která ji v úterý za účasti autorky představí veřejnosti na setkání v Polském institutu a později i na dalších místech v Česku.

Sala strávila v pracovním táboře v dnešním Česku za války tři roky. Její vzpomínky a dopisy z té doby zachytila v knize Salin dar její dcera Ann Kirschnerová. Sala po válce emigrovala do USA, kde dnes žije i její dcera. O svých válečných zážitcích paní Sala doma nikdy nemluvila, až před operací srdce ukázala své dceři svazek dopisů a zápisků z té doby.

Šestnáctiletá Sala Garncarzová z polského Sosnowce byla nejmladší z 11 dětí. Ke konci roku 1940 bylo její sestře Raizel nařízeno dostavit se do nacistického tábora nucených prací na šest týdnů. Sala se rozhodla jít místo ní. Během války prošla sedmi nacistickými tábory nucených prací a z té doby pochází více než 350 dopisů, fotografií a dokumentů.

Příběh Saly Garncarzové představilo již v roce 2008 Městské muzeum v Žacléři. Tam zaujal studentku Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Karin Venhauerovou, která ze Žacléře pochází. Rozhodla se o Sale natočit dokument, iniciovala proto překlad knihy a osobně se v New Yorku setkala se Salou Garncarzovou i Ann Kirschnerovou.

Praha 1. března (ČTK)

2 Komentářů

 1. Vacátko
  2.3.2012 – 8 Adar 5772 v 18:52 — Odpovědět

  To jsou ale paradoxy. Adolf Hitler i Josif Stalin (vlastním jménem Džugašvili) byli Židé. Džugašvili znamená syn Žida. Právě pod jejich jhem zahynuly milióny Židů, Slovanů a dalších národů.

  0
  0
 2. Antonín Blažek
  4.3.2012 – 10 Adar 5772 v 13:19 — Odpovědět

  Podobné knihy Izraeli nepomohou. “Židům” spíše uškodí. Dnes už si může každý udělat objektivní obraz jak to doopravdy bylo před druhou světovou válkou, během ní a co se dělo po skončení války.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Do nejmodernějšího bunkru v Izraeli se prý vejde 1600 lidí

Další článek

Prostituce pod Alláhovou ochranou… (?)