Zdroj: Shekel

Asi 1600 lidí by se v případě útoku vešlo do podzemního krytu v Tel Avivu, který se v těchto dnech dokončuje v Izraeli. Jak dnes napsala agentura AP, budovaný kryt je nejmodernějším zařízením svého druhu určeným pro veřejnost v zemi. Z Izraele v posledních týdnech přicházely zprávy, že židovský stát uvažuje o útoku na íránská jaderná zařízení.

Teherán disponuje raketami, které by mohly udeřit kdekoli v Izraeli, a Tel Aviv s asi dvěma miliony obyvatel ve městě a příměstí by jako ekonomické a kulturní centrum země mohl být podle AP lákavý cíl. Město v minulých měsících zdokonalovalo síť bunkrů a krytů, do kterých by se vešlo asi 250.000 lidí. Zlepšování bezpečnostních opatření a spekulace o možném izraelském útoku na Írán spolu podle izraelských činitelů ale nesouvisí a načasování těchto událostí je prý dílem náhody.

Nový kryt se nachází pod izraelským Národním divadlem Habima. Prostor obvykle slouží jako podzemní parkoviště, za krátkou dobu je ale možné ho neprodyšně uzavřít a přeměnit v bunkr. Má čtyři podzemní podlaží a je vybaven filtry pro úpravu vzduchu v případě chemického útoku.

Západ se přes opakovaná dementi Teheránu domnívá, že Írán ve svých zařízeních usiluje o získání jaderné zbraně. Írán pohrozil, že by v případě útoku odpověděl. Íránský jaderný program bude podle některých zpráv tématem pondělní schůzky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Podle AP ale hrozbu cítí jen málo obyvatel Tel Avivu. Například právník Daniel Ben Simon kroky izraelských úřadů týkající se bezpečnosti odsoudil jako děs nahánějící vládní kampaň. K útoku na Írán podle něj nikdy nedojde.

Tel Aviv 1. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Školné na výšce že je asociální? A co spravedlnost?

Další článek

Kniha Salin dar přináší svědectví Židovky z pracovních táborů