Zdroj: Lenka Berrouche

Mamíííí, koukej“ ukazuje téměř dvouletý synek na obrázek v knížce.„To je pan král“ dostává se mu odpovědi hned vzápětí.

„Mamíííí, hele“ nenechá se prcek jen tak odbýt.

„Ano, to je pan král.“ odpovídám znova.

Něco je na něm ale zvláštního. Už vidím, je začmáranej. Konkrétně; má začmáraný kříž na koruně a žezle. „Tohle malé dítě nezvládne“ napadne mě.

„Kdo to udělal?“

„Táta!“ nezapřou se v synovi čestné vlohy a tatínka nažaluje. A hned výhružně dodává: „Tytyty!“

„No, co, král může být i bez kříže, ne?“ obhajuje se marně manžel při přednášce o české historii, důležitosti knih, dobrého zacházení s nimi a učení příkladem.

„U nás se nečte a taky žijem“, snaží se zachránit situaci. Marně. Vím dobře, jak se u nich žije.

O několik dní později, samozřejmě v rámci multikulti vyváženosti, si synek listuje Koránem.

„Mamííí, není!“ oznamuje zoufalým hláskem a listuje několikrát po česku (rozuměj od předu knihy) i po arabsku (rozuměj od poslední stránky). Všimněte si snahy o vyváženost obou kultur už u takhle malého dítěte.

„Copak není?“

„AUTA“ odpovídá již téměř s brekem.

Počítám, že příště si je tam sám domaluje. Vždyť do knížky se přece čárat může, ne…?

poznámka pod čarou: ač to tak nevypadá, tak manžel se na „evropsko“ aklimatizoval poměrně dobře; již nepřepíná televizi při každé romantické scéně, bez uzardění projde kolem líbajícího se páru na dětském hřišti, již se nepozastavuje nad děvami s cigeretou ani kulturistou venčícího krysaříka v botičkách. Jen ty kříže…

Autorka: Lenka Berrouche

10 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  7.3.2012 – 13 Adar 5772 v 12:42 — Odpovědět

  Co je kříž? K čemu slouží?
  Ježíš Kristus byl přibit na dřevo. Kříž, popravčí nástroj tak jak je zobrazován, by zmlácený Ježíš, oslabený ztrátou krve, na místo jeho vraždy nedonesl. Kdo nosí na krku popravčí špalek, šibenici, kolo na proplétání polámaných lidí…? Kdo se před těmito zrůdnými výtvory klaní nebo modlí? Je normální uctívat křižování, kterému byly vystavení sta tisíce lidí? Co je na naražení člověka na kůl, jeho useknuté hlavy nebo přibití na vrata krásného? Co je na této lidské zvrácenosti hodné uctíváni? Kříž i panáček na něm je modla, kterou Hospodin, Elohim nebo Alláh nenávidí. Pro muslimy je jistě složité žít na Západě podle jejich tradic. Je to asi tak možné jako plavat ve vodě a při tom se nenamočit.
  Jsou však zásadní věci, které odmítnout jde.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. 7.3.2012 – 13 Adar 5772 v 17:18 — Odpovědět

  be*H – Myslím, že kdyby synátora nevychovávala Lenka, ale jenom vy, Antoníne, spolu s panem Beruškou (kterej jak vidno dělá také obrovské pokroky), tak ten mladej bude mít buď dost krušné mládí, anebo fakt ta auto do Koránu namaluje. (smile)
  BTW – doufám, že všichni zúčastnění máme již (chvála Přírodě a byznysu) plastová okna, jinak v té zastaralé podobě je to v každém baráku kříž na kříž ..

  0
  0
 3. Karel79
  8.3.2012 – 14 Adar 5772 v 07:45 — Odpovědět

  Marná sláva, Lenka provokuje pořád. Malými doušky se pokouší vnutit představu, že islám je jakýsi přátelský, nicméně drobnými nuancemi obdařený systém. A tuto svou propagandu neúnavně pouští ven.
  Lenko, napište o ukamenovaných manželkách, které byly napřed znásilněny a pak obviněny z cizoložství. A u soudu jejich svědectví neobstojí jen proto, že jsou ženy. A pokud pan Berrouche cenzuruje kříž v pohádkové knize, je i to doklad tolerance muslima. Od nepaměti platí, že vojenská invaze musí mít idologickou podporu. A o tuto podporu usilujete zcela programově.

  0
  0
 4. lenka
  9.3.2012 – 15 Adar 5772 v 07:11 — Odpovědět

  Karle, což o to, klidně napíšu i o ukamenovaných manželkách, ale pokud napíšu pohled islámu, pak stejně souhlasit nebudete. Islám a chování muslimů není často to samé

  0
  0
 5. lenka
  9.3.2012 – 15 Adar 5772 v 07:13 — Odpovědět

  pokud mi pan Berrouche necenzuruje psaní zde, tak to o tolerantnosti muslima také něco svědčí? Nebo to je jeho součást programu?

  0
  0
 6. proctonejde
  9.3.2012 – 15 Adar 5772 v 15:02 — Odpovědět

  Ahoj Lenko, cin tveho manzela neodsuzuji, jen si rikam, co bude delat az pojedete na nejaky vylet a narazite na kostel?? :o)) Jakkekoliv psani o islamu v ceskych kotlinach vzdy narazi na islamofobialni propagandu, ktera jaksi v lidech zakorenila. Vsichni jsou “odbornici” a vsichni znaji nejlip prave ten “prekroucenej” islam…. bohuzel ‘prekroucenej” je proto, ze si jej prekroutili samotni muslimove…. my co vime, se nedivime…. protoze celych tisic let mohl byt islam vykladan jen ucenci a imamy, kteri vsem rozkazovali cist islam jen v arabskem jazyce nebo dokonce Koran cist lidem zakazovali…. proto neni divu, ze islam je tam kde je…. mnoho muslimu ani netusi co vlastne ta jejich hlavni kniha obsahuje a spis jen znaji prekroucene hadisy ,ktere byli sepsany vic nez 400 let po smrti jejich proroka….. abys to spatne nepochopila, netvrdim tim, ze vsechny hadisy jsou spatne…. ale bohuzel mezi muslimy jsou vice znamy hadisy nez samotny Koransky text :o((( No a potom, kdyz se snazis psat o tom, co je obsazeno v Koranu tak narazis na odpor….a posledni tecka je, ze Hrbkuv preklad neni zcela dokonaly – osobne jsem nasla jiz hodne nesrovnalosti…. ale i tak pis dal…. Buh ti pomahej :o))

  0
  0
 7. lenka
  12.3.2012 – 18 Adar 5772 v 10:33 — Odpovědět

  proctonejde,
  no, my máme několik kostelů ve městě, několikrát jsme kolem nich i v nich prošli a kostely zatím stojí :-)), Bibli doma taky snese, prasátka v knížkách také žijí :-)) takže ono to tak vážné nebude. Já se “děsím”, až bude čmárat v učebnicích dějepisu :-)).

  0
  0
 8. lenka
  12.3.2012 – 18 Adar 5772 v 10:38 — Odpovědět

  mnoho muslimů neví, co je v Koránu. Mnoho muslimů Korán ani celý nepřečetlo. Mnoho muslimů se nezajímá o hadísy. Hrbkův překlad je často kritizovaný, už jsme taky kolikrát na nějaké nesrovnalosti narazili, a potom právě hodně pomáhají výklady dotyčných veršů a hadísy. CHce to vždy hledat více zdrojů, více názorů a pak si z toho udělat názor svůj, tak je to aspon u mě.
  Takže shrňme to, ač to není příliš často, tak s Tebou víceméně souhlasím :-)

  0
  0
 9. lenka
  12.3.2012 – 18 Adar 5772 v 10:41 — Odpovědět

  překroucený islám to je problém jak islamofobů tak i muslimů. Za islám se vydává něco, co islám vůbec není. Často se do toho míchaj tradice země a pak je z toho takový mix

  0
  0
 10. 12.3.2012 – 18 Adar 5772 v 11:29 — Odpovědět

  ad 8) Ono s křesťany je to hodně podobné. Během třicetileté války se za křestanství taky vydávalo kdeco, a dodnes je jich hafo, co bibli celou nečetli, nečtou a těžko si přečtou.
  Dokonce mám pocit, že pilné její studium občas schází i leckterým bráškům uprostřed jidiškajt. Někteří taky jako by se jen učili návod k použítí :O))

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pro Židy dnes začne nejveselejší svátek v roce Purim

Další článek

Jak to vlastně je s tureckým evangeliem zpochybňujícím křesťanství?