Zdroj: aish.com

Židovským komunitám po celém světě dnes večer začne oslava svátku Purim, který bývá označován jako nejveselejší den v roce. Podle starověké tradice je tento den pro židy na celém světě připomínkou jejich záchrany v Perské říši díky odvaze Ester, perské královny izraelského původu. Jako přírodní svátek navíc symbolizuje odchod zimy. Slaví se hodováním, posíláním pokrmů jeden druhému a darů chudým.

Jako všechny židovské svátky začíná Purim se západem slunce předcházejícího dne. Věřící Židé v synagogách čtou ze svitku tóry text biblické knihy Ester. Purim patří mezi historické svátky, nemá stejnou svatost jako poutní svátky nebo vysoké svátky, které jsou předepsané přímo tórou. Během svátku Purim neplatí omezení týkající se práce, která platí o ostatních svátcích. Povinností je poslat někomu alespoň dvě porce jídla. Člověk by měl také obdarovat chudé a potřebné, aby také měli v tento slavný den radost.

Před 2500 lety se perský král Achašveroš snažil ve městě Šošan zlikvidovat tehdejší židovskoukomunitu, která se tam dostala, když byla v babylonském zajetí. Krále poštval jeho zlý služebník Haman. Pro zjištění nejvhodnějšího data pro vyvraždění Židů si vykládal losy – odtud pochází název svátku. Slovo purim znamená losy (kostky či hazardní hru). Královna Ester se ale odhodlala za svůj národ přimluvit. Požádala krále, aby jí a jejímu lidu věnoval život. Ten tak učinil a strůjce pogromu potrestal.

Praha 7. března (ČTK)

1 Komentář

  1. 7.3.2012 – 13 Adar 5772 v 17:04 — Odpovědět

    Stačí přidat vejce a je to jako od babičky!!! naše milá četka … :o)

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Purim – co na sebe?

Další článek

Multikulti u nás doma aneb král bez kříže a Korán bez aut