Zdroj: visitslovakia.com

Sobotní parlamentní volby v SR by byly záležitostí starých politických matadorů, seskupených kolem SDKÚ, KDH a SD-Smeru i SaS, kdyby nebylo podzimního “propuknutí” kauzy Gorila, jak byl nazván odposlech, který v jednom z bytů v Bratislavě uskutečňovala zhruba před pěti lety Slovenská informační služba.

Podle přepisu rozhovoů  prý za mohutným uplácením politiků všech rozhodujících politických stran stála finanční skupina Penta, která v zimě 2012 dosáhla předběžného opatření bratislavského soudu. Předpokládalo zákaz publikace spisu Gorila knižně i v článcích, a mělo znamenat, že o uplácení se nebude hovořit.

Jenže- každý Slovák a Slovenka už ví, co Gorila znamená, a o jak citlivou věc,
dekapitující volební šance  předáků koaličních stran, jde. Každý třetí obyvatel
SR na vlastní kůži poznal exekuci, v zemi je 450.000 nezaměstnaných, a další
tisíce letos přibydou. Nevelké příjmy z privatizace (třeba 36. vodních děl,
postavených ještě v éře ČSSR) se nenávratně rozplynuly, aniž přibyla slibovaná pracovní místa. Dnešní koaliční politiky ovšem ani tak nevzrušuje končící volební kampaň před mimořádnými parlamentními volbami do NR SR, jako zítřek 8.března 2012.

Dnešní Mezinárodní den žen chtějí asi politici dedikovat Ivetě Radičové, stále ještě premiérce v demisi. Snad proto, aby  si připomněli onen půvab bývalého svátku, nebo proto aby si užili posledních pár hodin nezpochybnitelné vlády své koalice.

Na zítřek je  totiž svolána valná hromada akcionářů Slovenského plynárenského průmyslu, a.s., na níž mají  akcionáři SPP,a.s., tedy  zejména německý E.ON gas a Gas de France navrhnout převod veškerého majetku SPP, a.s. na dceřinnou firmu SPP, Eustream. V samotném představenstvu SPP má  SR ze 7 členů 3, po dvou, tedy většinu, mají německý a francouzský akcionář. Pokud se dnešní mimořádná valná hromada uskuteční (ministerstvo
hospodářství  k jejímu konání dalo i přes výkonný výbor Fondu národného majetku SR souhlas) stát přijde o majetek, oceněný na 1,86 miliardy eur. V praxi to znamená ztrátu nad  kontrolou a technologiemi i  jejich know-how, ztráta čtyř potrubí včetně přejímacích a tlakových stanic i zásobníků a ztrátu příjmů, především.. Slovenský SPP ročně přepraví 80 miliard kubíků plynu z Ruské federace do Evropy. Cena za dopravu plynu není malá. Lze připomenout ukrajinskou kalkulaci na hraničních přejímacích stanicích, kdy se cena plynu v roce 2009  fakturačně zvyšovala u 1.000 m3  až o 110 US dolarů, oproti ceně v ještě ruské předávací stanici. Eustream, v rámci SPP, už pod kontrolou FNM, nebo MH SR  přirozeně není, a nebude pod kontrolou ani jeho majetek. MH SR může v pátek platnost VH potvrdit. Pak budou vítězi klání francouzští a němečtí akcionáři, jejich slovenští “zprostředkovatelé” z řad nominantů a politiků končících vládních stran, a poraženým bude slovenský konzument.

Zbytečno dodávat, že z Eustreamu majetek poputuje dále k prodeji, i  konstatovat, že oba zahraniční akcionáři každý běžný měsíc žádají regulátora o povolení zvýšení cen plynu pro slovenské odběratele. Jediná možnost státu je znovuotevření akcionářské smlouvy mezi účastníky, a vrácení privatizace zpět  na samý počátek. Po tom však touží pouze Ficův Smer-SD. Pokud bude sestavovat vládu, tento návrh vzniklý  reálně “vteřinu před dvanáctou” ožije.

K samotným volbám není co dodávat. Smer-SD drtí všechny ostatní strany odhadem 40% zisku volebních hlasů, zatímco SDKÚ M.Dzurindy a Ivety Radičové osciluje kolem hranice volitelnosti, tedy 5%. KDH je na tom lépe, a zisk několika procent pravděpodobně zaznamenají také četné malé strany, jakými jsou Svobodné fórum, Sloboda a národ (bývalé političky SNS Anny Belousovové) a SSS, strana Košičanky Nory Mojsejevové. Její
na Mikuláše 2011 vzniklá partaj je na tom momentálně lépe, než bývalá Strana maďarské koalice, kterou už přirozeně po vzniku Bugárova uskupení Most-Híd nevolí  automaticky ani Maďaři. Četnost malých stran, kterých je skoro patnáct, nabízí současné koalici možnost “zadržovacího režimu”. Ten nastane, když na více místech nebudou podepsány volební protokoly, s čímž už se  vlastně počítá. Další šancí je existence strany “99%”, která případ Gorila kdysi rozmázla. Jak se před pár dny “náhodou” zjistilo, vznikla na podzim 2011 na základě falšovaných podpisů údajných sympatizantů. Neměla být tedy  k volbám připuštěna.

Přesto  koaliční MV přirozeně dodnes o jejím vyřazení ze soutěže nerozhodlo.. Pakliže kandidáti  strany “99%” zůstanou i v sobotu volitelní a budou voleni, může nastat situace, že celé volby budou zneplatněny. Názor ústavních odborníků na Slovensku není jednotný. Není vyloučeno, že  parlamentní volby by bylo nutno opakovat. Nelze  dnes jednoduše odhadnout, kdo  se vítězem (nebo nevítězem) parlamentního klání  stane. Smát jako poslední se v městě na Dunaji  totiž může vlastně kdokoli.

Autor: Herbert Stavinoha

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Purim

Další článek

Zlato hlupáků