Zdroj: 20minutes.fr

Minulé dva týdny Francii připomněly, že nic není tak vratké, jako období stability.

Měsíc před francouzskými volbami, které se uskuteční 22. dubna, totiž ve francouzské zájmové sféře vojenské i hospodářské, v africké Republice Mali, došlo k poněkud neplánovanému, protože také “předvolebnímu”, státnímu převratu. Nebyl to přirozeně první africký převrat, počítáno od “roku Afriky v 1960″, a nebude  jistě ani posledním.

V noci 22. března 2012 obsadili klíčové body v Bamaku vojácí s nižšími důstojnickými hodnostmi, a prostřednictvím státní televize odvysílali poselství, že vláda prezidenta Touréa skončila, a Mali se má připravit na novou, jako vždy lepší, budoucnost. Prezident byl izolován na základně, spolu s ním i část ministrů, a moci se ujal výbor na obnovení demokracie v čele s poručíkem Amadou Sanogem.

Byly uzavřeny hranice, letiště nepřijímalo, a Afrika, alespoň ta, která je vteřinovým lepidlem “přimknuta” k Elyzejskému paláci, ustrnula. Mali je zemí dvou kultur. Černošské, v Koulikoru nebo Sikassu (provincie) a arabské, potažmo Tuarežské v Gao, Timbuctu, Kidalu. Sahelský polopouštní sever tvoří dvě třetiny rozlohy země a nacházejí se v něm pro Francii strategické nerosty, ale přirozeně, žijí tam také kočovní Tuaregové, kteří již desetiletí usilují o vytvoření vlastního státu Azeweghu. Marně, protože koloniální hranice jsou i hranicemi dnes už stárnoucích afrických režimů.

Ne každá secese, odtržení, jakého jsme byli svědky v případě jižního Súdánu je úspěšná, a každá secese je přitom-krvavá. A taková je i minulost bojů kmenů o maliský sever, o kterém se- raději- nepíše. Maliské proměny, které hrozí roztržením země ve dví přitom byly  a jsou cizími silami neřešitelné. Jestliže vloni Francie v Pobřeží Slonoviny svrhla prezidenta Gbagba a dosadila prezidenta  Alessandra Ouattaru, dnes se ona i její africké satelity tváří, že útok francouzských legionářů v Yamoussoukro a Abidjanu, který zničil prezidenta Gbagba byl výronem demokracie na bodácích francouzských képi, zatímco  maliské původní povstání, proti A. Traoré je voluntaristickým, totalitou nasáklým, násilím.

Opak je ovšem pravdou, a lze jen ocenit “čich” mladých důstojníků z kasáren na Nigeru na “timing”  státního převratu. Před francouzskými volbami  Nicolas Sarkozy nepošle do Mali významnější pomoc, maskovanou jako “protituarežské” jednotky, už proto, že po Libyi a Toulouse má Francie bojů s “takzvanou umělou al-Kajdou” plné zuby. Tedy, francouzský volič především. V sousedním Senegalu se navíc (a v tom je timing Malijců až neskutečný) v neděli 25. března uskutečnily volby, které vyhrál Meky Sall, Prohrál  A. Wade, který byl v Paříži častěji, než Pražák na Můstku, a který kandidoval potřetí s tím, že ve čtvrtém období obsadí prezidentský stolec “mladý”, padesátiletý syn Wadeův. Francii čeká hledání cesty ke svému  senegalskému spojenci, a nebyla to Francie, nýbrž Gambie, která první blahopřála prezidentu Sallovi ke zvolení (s Tureckem). Abdullah Wade, le président-départ, odcházející prezident, byl přitom i jediným africkým přítelem Václava Klause. Klausovy poznámky z turistické cesty po Senegalu vzal včerejší  déšť nad Dakarem (symbol štěstí, jak říkávají marabutové, a nejen oni), a projekt “pozemní tramvaje”, který jel Klaus prolobbovat, zůstane, naštěstí, “pod zemí”. Tedy pohřben. Afrika i Mali si budou muset své kolonialismem nastolené problémy řešit samy.

To, že řešení nebude jednoduché, víme. Ale jednoduchá, protože zavrženihodná je i cesta nohsledů velmocí, které se snaží-aktuálně- mladý malijský režim v inkubátoru izolovat, a odpojit od životodárných zdrojů ( hospodářským bojkotem). Udušení nového plodu Afriky však nenastane. Mali je, na rozdíl od ČR, potravinově soběstačná. A to, je přirozeně, jenom jeden, byť podstatný, aspekt budoucí existence. Nad Bamakem dnes zní páteční hlas muezzína. Skřekům z Paříže tedy nemusíme dodávati důležitosti.

Autor: Herbert Stavinoha

13 Komentářů

 1. nana
  30.3.2012 – 7 Nisan 5772 v 12:11 — Odpovědět

  “Afrika i Mali si budou muset své kolonialismem nastolené problémy řešit samy.”

  Nevím jak konkrétně Mali, ale ty největší problémy bývalých kolonií nastaly, jakmile odhodili okovy kolonialismu (a s nimi i zákony, právo, pořádek a prosperitu).

  0
  0
 2. sid
  30.3.2012 – 7 Nisan 5772 v 12:55 — Odpovědět

  Špatným kolonialismem. Možná je známo, že staří Římané měli třeba s oblastí dnešní Indie, kde měli své obchodní osady, obrat milionů sesterciů ročně. Tím ovšem nechci vyvracet církevní dogmata, že Země je plochá, Řím že se nachází právě uprostřed zemí známých (jinde jsou lvi, a lvi jsou také symbolem jakéhosi semitského kmene) a přirozeně vím, že je nutno postavit bárku, pokřtít ji, vybavit duchovním i “Slovem snad více než rumem”, a poslati ji na východ, naplněnu cetkami k směnění za plody práce (tzv. nultá vlna církevní privatizace?). Hleďme co se sami od sebe dozvídáme…

  0
  0
 3. mar.se
  30.3.2012 – 7 Nisan 5772 v 17:36 — Odpovědět

  obraz z Mali..
  http://forum.shekel.cz/forum/kultura-ve-svete/mali-obraz/#p805

  0
  0
 4. 30.3.2012 – 7 Nisan 5772 v 21:37 — Odpovědět

  Velmi oceňuji článek o Mali a nevšední kritický pohled na zdejší dění. Mali trošku znám, tak jen malé upřesnění : Tuaregové nebojují o Azewegh (Azawagh/Azawaq je údolí mezi Mali a Nigerem), ale o Azawad (sever Mali). Není jisté, zda převrat v Mali je “na truc Francii” nebo naopak dílem Francie – à propos, důvody puče? Jeho “timing” je obdivuhodný nejen k datu francouzských voleb, ale i malijských – měly se konat 29. dubna! Dost zvláštní doba na puč, ne? Myslím, že ani úporná snaha Američanů zadrápkovat se na Sahaře, včetně obskurní role Aqmi (maghrebská AL-Kájda), není tak zcela zanedbatelná. Netroufla bych si tvrdit, že Mali vyzrálo nad Francií, spíš se řítí do ošklivé války, kterou řídí bůhvíkdo. Dotaz : kdo je A. Traoré?

  0
  0
 5. sid
  31.3.2012 – 8 Nisan 5772 v 07:25 — Odpovědět

  A.Traoré je, pokud vím, bývalý prezident Mali. Když jsem psal článek, paní Romano, stihl jsem to za 3:41. Na kvalitě to je ovšem výrazně znát. Admin David, přes mé prosby, neopravil A.T. na ATT, čili na Amadou Toumani Tourého, protože má, zřejmě, také jen jedny nervy. Překvapilo mne, při sledování ORTM, že ještě existuje jméno “acting” politika Sékou Touré-a, přemýšlel jsem o tom, že naše rodina znala Ahmada Sékou Touré-a, a podvědomě jsem do textu jméno jiné -Músy Traorého (příjmení). Opravil jsem se, ale za adminem nerealizovanou (ač žádanou) opravu se Vám, a přirozeně všem čtenářům Shekel-u omlouvám. Na rozdíl od Vás neznám tamišek, a tak to přibližně dopadlo (byť mírnou záměnou) i u “Azeweghu”, byť míněn stát ne prostranství malisko-nigerské. K tragedii národa Tuaregů dodávám, že mu přeji úspěch, protože jeho děti jsou po uprchlických táborech sousedních zemí, na druhé straně si ani při sebeosvícenější vládě v Bamaku (dnes “ultimátované” z Abidjanu), nedovedu představit secesi sev. Mali bez vnější intervence proti tomuto dělení. Měl bych napsat, že A.T.Tourému radili Američané, Sanogo sám je prý mariňák s výcvikem U.S. Navy, a pozice severních vojsk (nejen Ansar ed-Dínů) bombardují stroje s “hired” ukrajinskými piloty. Ještě jednou, pardonnez-moi…

  0
  0
 6. 31.3.2012 – 8 Nisan 5772 v 09:45 — Odpovědět

  Děkuju za odpověď, “pardonnuji”. Škoda, o Mali i Tuarezích se u nás téměř nic nepíše, a když už se tak jako zázrakem stane (když je velký průšvih), je to spíchnuté narychlo, a tudíž trochu zmatené. Více o Tuarezích a současných problémech v Mali : http://www.tuaregove.estranky.cz/. Díky.

  0
  0
 7. sid
  31.3.2012 – 8 Nisan 5772 v 10:54 — Odpovědět

  Váš blog patří k tomu nejlepšímu, co o francouzské (nejen)černé Africe existuje na českém webu. Přesto, že to není “profitábl” (protože grátis), admin by jistě uvítal, kdyby zde něco bylo právě od Vás, jelikož i islámem “dýchá shekel”. Byť, jde o onu periodu, interval, mezi životodárnými nádechem a výdechem.

  0
  0
 8. 31.3.2012 – 8 Nisan 5772 v 16:33 — Odpovědět

  Děkuji za kompliment, ráda něco sepíšu, pokud máte zájem, jen mi to krapet trvá … A komu to mám poslat?

  0
  0
 9. sid
  31.3.2012 – 8 Nisan 5772 v 18:43 — Odpovědět

  info@shekel.cz to je takové úložiště, odkud je článek vyvěšen i do pěti minut (někdy). Majitel (admin) shekelu se jmenuje David Fábry (viz údaje níže o reklamě) a je to vcelku “sympaťák”. Můj mail je herb.stavinoha@seznam.cz pro všechny případy. “U Tuaregů” jsem často, mám je mezi oblíbenými, ale to je nepodstatné. Přirozeně, vítáno bude cokoli z frankofonního prostředí, teritoriálně směrem “na jih od Marseille”. A téma si vyberte sama podle chuti. Třeba, teď mne napadá, od vaření piva na ulici ve Ouagadougou (které bourkinabé vaří hůře, než Sumerové -to by zajímalo Tomáše F.), až po ne-odvoz odpadků (pravda, každé období dešťů ulice plastových sáčků zbaví) až třeba po módu. Nebo výrobu maniokových placek, nebo sedlání velbloudů… Prostě podle toho, co Vás baví, zajímá, přitahuje…a hlavně, klidně i to, co píšete na blog, nebo, co skvělého tam bylo…

  0
  0
 10. sid
  31.3.2012 – 8 Nisan 5772 v 18:46 — Odpovědět

  Davide, proč se zase “čeká na schválení”? Že bych byl Anonymous :-))

  0
  0
 11. 31.3.2012 – 8 Nisan 5772 v 18:50 — Odpovědět

  Side, Anonymous doufám že nejsi, ale dal jsi dva maily do zprávy, tak proto, ochrana proti spamům :)

  0
  0
 12. sid
  31.3.2012 – 8 Nisan 5772 v 20:31 — Odpovědět

  díky za info :-)) doufám, že to platí jen pro maily, nikoli odkazy na zdroje. Ahoj.

  0
  0
 13. 5.4.2012 – 13 Nisan 5772 v 14:26 — Odpovědět

  Puč hlavně způsobil Mali potíže nejen politické – Tuaregové, o jejichž “umravnění” mělo jít, profitují z bezvládí a obsadili další část území. Do Mali se navíc vrátili Tuaregové, dříve působící v Kaddáfího armádě, jejichž výzbroj je leckdy lepší než výzbroj oficiálních malijských ozbrojených sil. Zlepšení potravinové soběstačnosti bylo mj. v důsledku vládních a vládou podporovaných programů, které jsou změnou prezidenta rovněž ohroženy. Nemluvě o tom, že v této oblasti je potravinová soběstačnost vždy velice křehká, stačí méně srážek nebo více hmyzu, aby země byla ohrožena hladomorem.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Bezpečnostní síly v Izraeli v pohotovosti kvůli arabským protestů

Další článek

Lidé mohou od neděle navštěvovat Jeruzalémskou synagogu