Zdroj: Shekel

Tisíce vojáků a policistů rozmístil Izrael ve čtvrtek po celé zemi a podél jejích hranic kvůli očekávaným arabským demonstracím v rámci dnešního “Dne půdy”. Arabové vIzraeli a Palestinci na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy každoročně v tento den protestují proti tomu, co označují za diskriminační pozemkovou politiku Izraele. Jejich stoupenci v sousedních arabských zemích naplánovali na dnešek solidární akci nazvanou Světový pochod do Jeruzaléma, v jejímž rámci chystají pochody u izraelských hranic.

Organizátoři předem ujistili, že akce budou nenásilné. Izraelské bezpečnostní síly jsou ale připraveny na potíže poté, co loni podobné protesty v květnu a červnu skončily střety s bezmála čtyřmi desítkami mrtvých.

Policisté jsou rozmístěni v potenciálně výbušných oblastech, nebudou ale vstupovat do arabských vesnic, pokud to nebude nutné, řekl v rozhlase ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič. Podle policejního mluvčího Mickyho Rosenfelda bylo nejvíce posil vysláno do okolí arabských měst v severním Izraeli a do Jeruzaléma.

“Doufáme, že se nevyskytnou větší incidenty. Pokud však ano, policie zareaguje a bude je samozřejmě řešit,” řekl Rosenfeld.

Také armáda vydala prohlášení, že je připravena na všechny eventuality a udělá všechno nezbytné pro ochranu izraelských občanů a hranic. Armáda uzavřela západní břeh Jordánu a Palestinci odtud nebudou smět vstoupit do Izraele od čtvrtečního do dnešního večera. Výjimka je stanovena jen pro humanitární případy a osoby potřebující lékařskou péči.

Armáda se připravovala i na možné potíže podél hranic s Libanonem a Sýrií na severu, s Jordánskem na východě a Egyptem a Hamasem kontrolovaným pásmem Gazy na jihu.

Aktivisté v Gaze se chystají demonstrovat v asi kilometrové vzdálenosti od hranice s Izraelem. Jak řekli, nechtějí jít blíž ke hranici, aby se minimalizovala pravděpodobnost střetů. Tisíce demonstrantů se očekávají v Libanonu a Jordánsku.

Jeruzalém 30. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelskou opoziční stranu Vpřed povede Šaul Mofaz

Další článek

Sahelské puzzle