Zdroj: aktualne.centrum.cz

Největší izraelskou opoziční stranu Vpřed povede napříště bývalý ministr obrany Šaul Mofaz. V úterních primárkách hladce porazil svou rivalku, dosavadní šéfku Vpřed a bývalou ministryni zahraničí Cipi Livniovou. Oznámila to izraelská média na základě předběžných oficiálních výsledků hlasování.

Mofaz podle nich získal 64 procent hlasů a Livniová 36. Tato dvojice byla jasnými favority voleb, všeobecně se ale očekával mnohem těsnější souboj.

Mofaz a Livniová se střetli už v minulé volbě vůdce strany Vpřed v září 2008. Livniová tehdy v primárkách zvítězila, ovšem jen zhruba o 400 hlasů.

Mofaze jako nového předsedu strany Vpřed čekají příští rok parlamentní volby. Ty jsou plánovány na říjen 2013, ale navzdory popírání premiéra Benjamina Netanjahua se v Izraeli šíří spekulace o možnosti předčasného hlasování.

Strana Vpřed vyšla z parlamentních voleb v roce 2009 s největším ziskem 28 z celkových 120 parlamentních křesel, Livniové se však nepodařilo získat partnery pro vytvoření vládní koalice. Tu sestavil vůdce Likudu Netanjahu a strana Vpřed přešla do opozice. Od té doby její popularita slábne. Podle průzkumů by získala nanejvýš polovinu mandátů, kdyby se parlamentní volby konaly nyní.

Jeruzalém 28. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na nového operátora s nižšími cenami si nechme zajít chuť

Další článek

Bezpečnostní síly v Izraeli v pohotovosti kvůli arabským protestů