Zdroj: warsintheworld.com

Není to dlouho, kdy jsem vzpomenul maliskou politickou scénu a jejího současného představitele. A. Sanoga. Tento týden bylo několika cestami oznámeno, že maliské vládní vojsko bylo úspěšně vytlačeno po Kidalu, Gau i z Timbuktu, města, které je zaneseno jako památka UNESCO, a do čtvrtka 5. dubna 2012 vojska Tuaregů efektivně obsadila území 800.000 km2, klenoucí se nad vodním tokem Niger. Řeka Niger je také kmenovou hranicí, dělící 29 černých kmenů země Mali od berberských Tuaregů. Po staletí se od Tetuánu a Tangeru v Maroku až po dnešní azewedské Timbuktu rozkládaly říše, které žily z karavanního, transsaharského obchodu.

Žili v nich všichni ti, jejichž víra v proroka Muhammada nebyla pevná, a Židé, které pronásledování donutilo opustit přímořská města už i na severu Afriky. Jména jako je al-Kahúní, Cohen, bychom nalézali nejen v okolí Timbuktu. Zhruba před 150 lety, po cestách  objevitele ,Skota Mungo Parka, se v oblasti jižně pod řekou Niger uchytili Francouzi, kteří obsadili bilád al-súdán, zemi černých, a dali vznik Francouzskému Súdánu (nezaměňovat s Anglo-egyptským Súdánem na východě kontinentu). Ten nejprve kooperoval se Senegalem (po roce 1958), aby se dvojstátí o rok později rozpadalo, a z předsedy vlády Francouzského Súdánu se stal první maliský prezident, Modibo Keita.

Vláda v Bamaku nikdy nepřistoupila na jakékoli federalizační pokusy Tuaregů, naopak, snažila se je “pacifikovat”  brutálním násilím. Ostřelování táborů a karavanních cest z vládních vrtulníků bylo po dlouhá období normou, aniž by Francie, a její spojenci v zemích ECOWAC cokoli namítali. Dnes  titíž lidé dávají Mali i Tuaregům lekce “slušného státnického vychování”. Mali je fakticky rozdělena. Může za to nerespektování práv Tuaregů, s ohledem na jejich tisícileté tradice života v oblasti severně od  řeky Niger.

Země francouzského společenství v Africe možná, se svými 3.000 vojáky, na Mali zaútočí. Respektive zaútočí severně od řeky Niger. Kdo budou i (bílými?) útočníky, můžeme jen odhadovat. Afričanům, kterým vede (třeba v Nigeru) přes řeku jen jeden pevný most, – a v Mali mosty čtyři,  bude stěží patřit iniciativa. Jako záminky bude použito islámu ve formě, jaký sami Tuaregové,  tradiční odpadlíci od víry, odsuzují. O al-Kajdě Maghrebu se hodně mluví, hodně píše, ale kdo ví, kdo je za ní vlastně maskován? Rozhodně, v azewedské politice  náboženství nerozhoduje. Jde o  Tuaregům nepřátelský jev, infekcí vnesený jako říční parazit, do “tělního” oběhu Azewedu. Azeweďané přesto mají  jen teoretickou možnost uchránit svůj vyhlášený, historicky pouze obnovený stát. Nakolik se jim to prakticky podaří, ukáže čas možná několika  málo dní. Je ale pravděpodobnější, že budou následovat nenaplněný osud Saharské arabské demokratické republiky, která byla po dekolonizaci Španěly rozdělena mezi Mauretánii a Maroko. A v bezstátí se zmítá už čtyři desítky let, ne-li více.

Autor: Herbert Stavinoha

4 Komentářů

  1. sid
    8.4.2012 – 16 Nisan 5772 v 11:40 — Odpovědět

    …líbil se mi Azewed, ne Azáwád. Osobně bych zemi nazval Saharský sultanát (kdybych chtěl něco mít “něco malého” v poušti :-)) a tenhle pán by byl panovníkem http://top-people.starmedia.com/tmp/swotti/cacheB21HCIBZAGFYAWY=T3ROZXJZLU90AGVYCW==/imgOmar%20Sharif2.jpg nějak to přišlo, že si Tuaregové nedali říct…

    0
    0
  2. Erich
    8.4.2012 – 16 Nisan 5772 v 12:17 — Odpovědět

    Side cítím že Vás to předpokládané násilí mrzí. Ale ty mechanizmy “boje proti terorismu” Vám jsou přeci známé.

    Viz. např. odstavec “Krvavé pondělí 19.září 2005 v Basře”

    http://www.messin.estranky.cz/clanky/nezarazeno/valecne-zlociny–od-krvave-nedele-v-derry-do-chorvatska–kosova-a-iraku.html

    Rozděl a panuj. A tomu je občas nutné napomoci, že. Smutné.

    0
    0
  3. sid
    8.4.2012 – 16 Nisan 5772 v 12:36 — Odpovědět

    Divide et impera bylo jiné za Římanů, které naopak občas honil Asterix s Obeliskem, a jiné je to dnes, kdy 3.000 dobře vyzbrojených …. si jde zabíjet na sever státu (v podstatě ho depopulovat, hle, jak odborně se smrt tváří). Případně se na prchající Tuaregy využije dronů, a to pak může někdo zabíjet i s diet nápojem na stole…

    0
    0
  4. Erich
    8.4.2012 – 16 Nisan 5772 v 17:36 — Odpovědět

    Side směju se sarkasticky, až mi tečou slzy. Ten popis ukradl jste mi přímo z duše. O Africe nevím nic moc. Ale ti hoši z Kansasu, v klima buňkách, nožky a Cola na stole, v hlavě raní golfík a rozepře s manželkou. A na monitoru osudy lidí, co ani netuší, že je nějaký nový York. Blbý pohyb Joystickem, odmáčknutí, pekelný oheň ( jak křesťanské zařízeníčko )na druhéstraně globu na cestě. Bingo. 18 duší v pánu. Děcka s maminama? Ne teráči, jak jinak, všichni námi zabití jsou přeci teráči. Konec směny, budou prémie? Nebo metál?

    Ale naštěstí, spravedliví jsou všude:

    http://horkezpravy.libimseti.cz/zpravy/8108-americky-vojak-zemrel-pri-zachranovani-afganske-holcicky

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Velikonoční beránek – maličko děravý…

Další článek

Ježíš to popletl