Zdroj: youtube.com

Paní Klára Samková se zde v interview dotkla romské problematiky. Nic jiného ani nešlo očekávat.

Uvedla mimo jiné, že tuto problematiku je nutno léčit, protože je předobrazem české společnosti. Doslova uvádí: ” Problém, který se nejdřív objeví u Romů, posléze vzplane v celé společnosti.” Podívejme se na projev jednoho Roma na zasedání městského zastupitelstva v Chebu koncem března. Nechci samozřejmě tvrdit, že takoví jsou všichni, nebo většina Romů, hned bych byl označen za rasistu. Faktem ale zůstává, že velká část naší společnosti ten dojem (nebo zkušenost?), že takových je většina Romů, má. Stručně shrnuto: jak mám platit byt, když na to nedostávám včas dávky? Proč bych měl pracovat, když na dávkách dostanu totéž?

Uvádím podstatné výňatky, pokud někdo nechce poslouchat video celé. Pokud jsem někde slovo vynechal, vzniklo to v rychlosti přepisu a nemění to smysl. Ostatně originál si lze pustit.

Já jsem bydlel na ubytovně, bylo mi hrazeno celá ubytovna, jak nájmu i živobytí. Dostal jsem od pana starosty byt, kterej po celou dobu co tam bydlím, jsem nedostal žádnou částku na bydlení. Takže já tam bydlím, dá se říct, neoprávněně.

……

Ale na bydlení musím sehnat peníze a to nikoho nezajímá kde. Jestli je ukradnu nebo co mám dělat, nebo já nevím tedy, nebo si vypůjčovat od známých, dluhy si dělat, to přeci neexistuje v dnešní době abych si sháněl. Na ubytovně jsem dostával celou částku.

…….

A pan starosta mi tady vyhrožuje, píše mi jasně, abych se vystěhoval z bytu, že neplatím, ale já jsem si vědom že se dneska musí platit každé bydlení, ale s tím pádem, že musím mít nějaký příjem. Jelikož sedm měsíců jsem neobdržel ani korunu, ani ze sociálky, ani mimořádnou dávku, ani od pana starosty jsem neobdržel žádnou korunu, jak já mám žít v dnešní době?

……

Sociálky za mnou chodily, že bych měl brát prospěšný práce. Prospěšný práce sice nemohu dělat, ale mohl bych dělat v dílnách jo …. ale v dílnách kdybych měl nastoupit do práce …. ty prospěšný práce jsou takový, že to jsou čistě takový pro invalidy a lidi, který berou příjem. Já když nemám žádný příjem a nastoupím tam, tak já na tom nejsem vůbec lepší, já jsem na tom ještě horší, poněvadž já když tam vydělám 5000 a 6000 mám platit bydlení tak to mi nic nezůstane na živobytí a zase musím chodit strašit na sociálku.

…..

Já kolikrát jdu na pohotovost o půlnoci, poněvadž mám vysoký tlak a musím tam platit, normálně tam mám dluhy a nikdo ty dluhy mi nezaplatí a doktoři mi vyhrožují exekucí.

……

Já jsem občan České republiky a žádám své lidské právo, na co mám nárok. Jelikož nemám žádný příjem, tak nemůžu platit nájem. A že mi vyhrožujete, že mě vystěhujete ….. jenom z důvodu, že pan starosta není ochoten mi přiznat, že sedm měsíců žiju bez koruny. Vždyť to je ostuda přece. Já mám žít za 2000, za 3000? Já za ty tři tisíce co beru podporu, tak já musím napřed zaplatit bydlení a nezůstane mi na jídlo nic. Já požaduji od vás pane starosto, aby mi bylo předem zaplaceno to bydlení a potom můžu já zaplatit.

…..

Jelikož ta podpora mi nepokryje to bydlení, tak já nemůžu platit. To je kravina. Takže bych požádal, abyste mi buď zrušil ten dluh, ….. já jsem si vědom že platit musím, ale musím mít taky příjem.

…..

A ještě mám jednu stížnost. Já tady bydlím a nemám kde zaparkovat, rozprodáváte parkoviště svým zaměstnancům. (Dotaz z pléna – vy máte auto?). Tak auto, auto si, má dcera auto, no. Co se týče parkování je ostuda. Každý si platí kartu. Ale odkud my máme platit kartu, když jsme na podpoře? Kdo nám tu kartu dá?

Pokud bych tedy podle paní Kláry Samkové měl předpokládat, že takoví budeme jednou všichni, tak nás potěš pánbůh.

Od jednoho aktivisty jsem už slyšel poznámku, že Romové jsou tací, jaké jsme si je za 20 let vychovali. Ale myslel tím, že jsme je zahnali do kouta a oni musí dělat to, co dělají. Pokud by tento člověk měl být skutečně typickým zástupcem tzv. nepřizpůsobivých, a teď nemyslím jen Romy, tak jsme je skutečně vychovali na totální závislost na dávkách. Je to jak droga, bez které pak již nejde nic.

Z čistě ekonomického hlediska to nejsou jen náklady na sociální dávky, ale i na zdravotnictví (jejich nemocnost je vyšší) a následně na důchody, protože do důchodového systému za svůj produktivní život neodevzdali nic. Mnozí lidé pak začnou vzdychat po socialismu i z tohoto důvodu, že tenkrát byla pracovní povinnost.

Autor: Tomáš Flaška

7 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  25.4.2012 – 3 Iyyar 5772 v 18:04 — Odpovědět

  Ten cikán má úplně ale úplně pnou pravdu.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. 26.4.2012 – 4 Iyyar 5772 v 12:55 — Odpovědět

  Každý jsme v tom, co máme rádi přísnější na sebe i druhé. Nejinak i Klára. JInak ale jsme přesně jako oni. Jinak bychom jim to buď nezáviděli, anebo hledali, co s tím…. Prozíravější cikáni jsou závislí na dávkách, my jsme závislí na své práci, kvůli níž se chováme kolikrát daleko nesvobodněji, jen abychom o ni nepřišli, nenaštvali vrchnost či šéfa – a tolika dětí nemajíce, nás by dávky neuživily.
  Ale vedle svého tlachavého komentáře položím i otázku. Známe čísla, kolik se za rok vyplatí na dávkách cikánům a kolik prošustruje stát v tunelech? Ten poměr by mohl být docela vodítkem :o))

  0
  0
 3. Tomáš Flaška
  27.4.2012 – 5 Iyyar 5772 v 03:42 — Odpovědět

  Achabe, oboje je špatné. Ale je to z tvé strany pouze snaha odvádět od problému. To je podobné, jako bych omlouval opilce, že někoho zabil na přechodu s poukazem na to, že by bylo zajímavé zjistit, kolik je ročně mrtvých z důvodu riskantního předjíždění.

  0
  0
 4. 27.4.2012 – 5 Iyyar 5772 v 08:59 — Odpovědět

  Respektuji Tome, ale u každé statistiky i trojčlenky záleží na tom, co chce vlastně vyřešit. Kdybychom řešili například úmrtnost v automobilovém provozu, patří tam oba údaje. O omlouvání viníka nejde. :o)

  0
  0
 5. Erich
  27.4.2012 – 5 Iyyar 5772 v 09:43 — Odpovědět

  Achabe někde jsem četl, že tyhle dávky tvoří cca 6% z celkových mandatorních výdajů. A to ještě není rozlišeno co je z nich čerpáno neoprávněně.

  Tak jsem trochu kecal, ale opravovat už se nebudu. Tady je upřesnění.

  http://denikreferendum.cz/clanek/11822-kdo-zneuziva-socialni-davky

  Cikáni, to je jenom takový odprýskávající se nátěr na plotu kolem rozpadající se a rozkrádané budovy. A my teď řešíme barevný odstín barvy na plot.

  Ad 3. Jo Tomáši, tak za advokáta bych Vás nechtěl ani náhodou. Správný advokát by to hrál na frustraci a deprese ze ztráty části či celé rodiny, příbuzenstva. Však to znáte.

  0
  0
 6. 28.4.2012 – 6 Iyyar 5772 v 13:55 — Odpovědět

  Jelikož v celé ČR je maximálně 400.000 Romů, včetně dětí a důchodců (těch je málo – Romové umírají o cca 15 LET DŘÍVE NEŽ JE PRŮMĚR MAJORITNÍ SPOLEČNOSTI) z nichž zdaleka všichni nejsou nezaměstnaní, tak si můžete vypočítat, kolik těch dávek asi je… Na starobních důchodech se Romům nevyplatí prakticky nic….
  a mymochodem my, Češi, už na tom dávno JSME jako Romové!! Podívejte se, kolik lidí tady jen čeká s otevřenou dlaní a nataženou rukou, kolik lidí křičí na stát “DEJ”!!!! ale to se nepočítá, že…. klára

  1
  0
 7. Pavel
  1.11.2012 – 16 Heshvan 5773 v 06:44 — Odpovědět

  Kdo koho diskriminuje?

  Občan Českého státu pracuje desítky let v zaměstnaneckém poměru a řádně přispívá celou dobu do sociálního systému. V nedávné době začal dobrovolně zastávat funkci správce domu, ve kterém žije. Tuto práci vykonává ve svém volném čase a za symbolických 2.000Kč hrubého měsíčně. Když však přijde o práci, stát se mu za dlouhá léta přispívání do sociálního systému patřičně odmění. Protože kromě svého hlavního pracovního poměru, o který přišel a byl zdrojem jeho obživy, vykonává funkci správce, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Co je tedy na sociálním systému spravedlivého pro poctivé občany, kdy za desítky let odvedené práce nemají kvůli vedlejší, téměř dobrovolné funkci, nárok na pomoc. Není to diskriminace poctivých lidí? Má tedy smysl platit daně? Má smysl vykonávat nějakou dobrovolnou činnost?

  Tento příběh je pravdivý a ukazuje náš stát, jak se o nás stará. Kdo platí daně, nemá nárok. Ten, kdo do systému nikdy nepřispěje, bere desetitisíce. Nezačínají náhodou menšiny diskriminovat většinu?

  Pro ty z vás, kteří zastáváte drobné a dobrovolné funkce i za symbolickou odměnu, mějte na paměti jednu státní lahůdku. Přijdete-li o práci, snažte se vypovědět ke stejnému dni i ostatní funkce. Jakmile to neuděláte, od státu nic nedostanete, protože máte jiný příjem a je jedno, že jsou to peníze, které nestačí ani na jídlo. Když se dobrovolných funkcí zbavíte později, stát vám vypočte podporu z poslední výpovědi a to je v uvedené životní situaci ze symbolického platu té které funkce.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Švýcaři omezí pracovní povolení

Další článek

Izraelský generál Ganc věří v racionalitu íránského vedení