Zdroj: Shekel

Švýcarská vláda  rozhodla, že znovu zavede opatření omezující přístup na pracovní trh občanům z osmi nových členských zemí EU. Nová omezení, která mají platit od 1. května letošního roku a počítají s kvótami na vydávání pracovních povolení, se tak budou týkat i České republiky.

Opatření se týká i osmi dalších států EU, které přistoupily do Evropské Unie. Z nepochopitelného důvodu budou do roku 2016 dostávat povolení občané z Rumunska a Bulharska.

Jak toto opatření vnímají samotní Švýcaři? Jsou obory, které jsou přímo závislé na zahraniční pracovní síle. Práci v zemědělství jako třeba práce na poli, nepůjde žádný Švýcar  za nabízenou mzdu vykonávat. Práci v restauracích a úklidové služby vykonávají právě cizinci.

Ve Švýcarsku neeexistuje téměř mateřská dovolená. Švýcarské rodiny jsou většinou odkázané na hlídání dětí, neboť děti mohou jít do školky pouze od věku tří let. Hlídání dětí se pohybuje v hodinové sazbě kolem deseti až patnácti švýcarských franků.  Za takové peníze žádný Švýcar pracovat nepůjde. Pro Čecha je to naopak v přepočtu dvě stě až třista korun na hodinu.

Cizinci si většinou vydělávají kolem tří tisíc švýcarských franků. Pro Čechy je to v přepočtu cca šedesát tisíc českých korun. Cizinci platí řádně ve Švýcarsku daně a pomáhají místnímu hospodářství.

Samotní Švýcaři vnímají krok vlády jako za nešťastné opatření, které nikomu nepomůže naopak některé z nich poškodí.

Např.zemědělci  jsou zvyklí, že každý rok přijedou pomoci při sklizni stejní lidé. Dostanou pracovní povolení na omezenou dobu, vydělají si a odjíždějí zpátky domů.

Chápu, že mají Švýcaři strach, aby se jim cizinci příliš neusadili v zemi a posléze nepobírali sociální dávky. Nebylo by tedy rozumnější změnit zákony o pobírání sociální pomoci a podpory v nezaměstnanosti  než omezit pracovní příležitosti pro členské státy EU?

Ve Švýcarsku stejně všichni vědí proti komu byl zákon namířen, ale této skupiny obyvatel se to stejně nedotklo.

Autorka: Soňa Diartová

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraeli hrozí podle šéfa opozice ztráta židovského charakteru

Další článek

Závislost na dávkách – zlo jen pro Romy?