Zdroj: Archiv

Benny Ganc, náčelník generálního štábu izraelské armády  má za to, že íránská vláda ještě není rozhodnuta, zda začít vyrábět jadernou bombu. Íránští přestavitelé mají podle něj velmi racionální postoje. Toto Gancovo přesvědčení se neshoduje s názorem premiéra Benjamina Netanjahua.

Gancovy názory zveřejnilo středeční vydání deníku Haarec a nestaly se tak předmětem názorových střetů, protože Izrael si v tento den připomínal památku padlých vojáků.

“Írán se krok po kroku přibližuje bodu, kdy se bude schopen rozhodnout, zda chce vyrobit nukleární bombu. Rozhodnuto ještě nebylo,” myslí si Ganc. Podle jeho názoru se k výrobě jaderné zbraně může Írán uchýlit především tehdy, nebude-li mít obavy z odvety. “Myslím, že se íránské vedení skládá z velmi racionálních lidí. Souhlasím s tím, že je takový arzenál v rukou islámských fundamentalistů nebezpečný,” řekl Ganc.

Jediná země Blízkého východu s jadernými zbraněmi je dnes Izrael. Ganc připouští vojenskou akci proti Íránu v případě, že sankce nebudou mít očekávaný účinek.

Netanjahu je naopak přesvědčen, že Íránci již na atomové bombě pracují. “Íránský režim otevřeně vyzývá a odhodlaně pracuje na našem zničení. Aby toho dosáhl, horečně vyvíjí atomové zbraně,” řekl premiér minulý týden.  Racionálnímu chování Teheránu nevěří, neboť si myslí, že írásnký režim je schopen “stavět svou ideologii nad vlastní přežití”.

(redakce Shekel.cz)

1 Komentář

 1. Antonín Blažek
  27.4.2012 – 5 Iyyar 5772 v 09:12 — Odpovědět

  V Iránu nejde ani tak o to zda si oni vyrobí atomovou nálož. Stejně by jí nemohli použít. Jedná se spíše o pokus nového mocenského dělení Světa mezi rostoucí vlivem Číny. Upevněním pozice Ruska a na druhé straně slábnoucím vlivem USA
  Do vzniklého válečného konfliktu bude vtažena i Česká republika. jsme součásti NATO. Čeští ostřelovači se například, podle ruských generálů, podíleli na vraždění ruských mírových sil umístěných ve škole v Jižní Osetii. Bylo to těsně před tím co “kravatožrout” nechal našimi raketomety ostřelovat spící město a než poslal Ukrajinou modernizované tanky do války. USA a Izraelští specialisté zajišťovali koordinaci protivzdušné obrany Gruzie. Dělo se tak jen potud co jejich stanoviště Rusové vyřadili z provozu. Pětidenní válka v Gruzii byla válka mezi Ruskem a NATO. Válka o Irán bude podle stejného scénářem ale rozhodně s větším negativním dopadem na život v České republice. Co se v případě vypuknutí války bude dít v Izraeli nechci ani domýšlet.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Závislost na dávkách – zlo jen pro Romy?

Další článek

Biskup Malý: „umírnění muslimové jsou dnes v menšině“