Zdroj: idnes.cz

Dnes všeobecně o motorových vozidlech a týká se to úplně všech pojišťoven. Zlotřilé pojišťovny – díl 3.

Ta situace je naprosto klasická, častá, ba až všední. Banální dopravní nehoda, žádní zranění. Někdo to neubrzdí, napere to do vás zezadu. Vy máte škodu, kterou hradí pojišťovna z povinného ručení viníka. Ale ouha, tady nastupuje tzv. časové zhodnocení.

Vy si auto necháte opravit, ale pojišťovna vám uhradí pouze nějakou část ceny s argumentem, že nové součástky mají hodnotu vyšší, než měly ty na vašem několik let starém vozidle. Rozdíl cen si tedy máte doplatit sami. Co je ještě větší nehoráznost je pak tvrzení pojišťovny, že vlastně došlo ke zhodnocení vašeho vozidla. To je taková drzost, že v hospodě by to bylo skutečně na pár facek. Už jste viděli auto, které tím, že bylo nabouráno a následně opraveno, získalo více na hodnotě? Opak je pravdou. Bouraná vozidla se prodávají hůře a levněji.

Naštěstí se v minulosti našlo několik našich spoluobčanů, kteří se s tímto nechtěli smířit a pojišťovnu hnali k soudu. Soudy dávaly za pravdu pojišťovnám a věc se dostala až k soudu ústavnímu. A máme zde dva nálezy ústavního soudu: III.ÚS 137/08 ze dne 19.03.2009 a II.ÚS 2221/07 ze dne 19.03.2008 N 58/48 SbNU 857, kde Ústavní soud rozhodnutí soudů obecných zrušil a dal za pravdu stěžovatelům. Proti rozhodnutí Ústavního soudu není odvolání a pojišťovny pěkně doplatily plnou cenu opravy včetně soudních výloh.

Praxe našeho práva je ale bohužel taková, že soudy se nálezem Ústavního soudu vždy neřídí. Takže pojišťovny (bez výjimky všechny) to na vás zkusí. A vám nezbude nic jiného než se soudit a hnát to případně opět až k Ústavnímu soudu. A kolik lidí má na tohle čas, nervy a peníze? Většinou si řeknou, že jim za to těch pár desítek tisíc korun nestojí. A s tím pojišťovny počítají a škodu vám nezaplatí.

K tématu:

Zlotřilé pojišťovny díl 1 nebo Zlotřilé pojišťovny díl 2

či Gaunerství Kellnerovy pojišťovny

3 Komentářů

 1. Tony
  8.2.2013 – 28 Shevat 5773 v 20:27 — Odpovědět

  Je to o penězích. Volbou Pohoda bez amortizace za 1000,– Kč lze vaše “kvetoucí” leč motoricky a jinak vynikající auto dopojistit na novou cenu.

  Poté stačí hodit kotvu a ten zoufalec za vámi nemá šanci, zato ale daleko větší škodu. (měkký čumák oproti tvrdé zádi) A pak jako viník dostane info fakturu za nové tažné zařízení, nové skupinové svítilny, nový zadní nárazník a přelakování zádi vozu. Přitom mu upadla jen odrazka – vlastní zkušenost.
  Podvodníci zkrátka umí a když to nevyjde alespoň štěkají.

  0
  0
 2. 30.3.2013 – 19 Nisan 5773 v 01:15 — Odpovědět

  Dobrý den,

  ano, tady je nutné se nebát a ozvat se i proti rozhodnutí pojišťovny.

  Tedy – pokud je poškozeno továrně nové auto, dejme tomu do jednoho roku stáří, a Vy jej necháte opravovat v autorizovaném servisu, většinou pojišťovna nebude nic namítat a proplatí Vám škodu celou, včetně ceny nových dílů, alespoň ty větší a kvalitnější pojišťovny se tak chovají.

  Opačný extrém – pokud máte 12 let starou škodovku, a vyměníte jí po nehodě půlku karosérie, pak asi opravdu ke zhodnocení Vašeho vozu došlo – reálná prodejní cena takového vozu byla velmi nízká, a Vy jste dostal nové, neprorezavělé a originální díly, o hodně lepší, než byly ty původní.

  Problém nastává, když je to Vaše auto “něco mezi tím”. Pak samozřejmě zastávám názor, že by se auto mělo opravovat NOVÝMI díly (nikoliv bazarovými), a v kvalitním autoservisu (což u běžných typů aut nemusí ale být nutně drahý “značkový” servis). Pojišťovna pochopitelně zkusí namítnout amortizaci, koneckonců, jde jí o její vlastní zisk, tak je pochopitelné, že si své peníze chrání, ale Vy s tím nemusíte souhlasit. Potom radím obrátit se na specializované firmy, které se zabývají nároky poškozených, nebo na soud.

  Jasně, že u českého soudu to bude trvat dlouho, a výsledek je nejistý. Ale Vás chování pojišťovny alespoň (doufám) poučí, že nejlevnější povinné ručení obvykle nebývá to nejlepší.

  0
  0
 3. 21.11.2013 – 18 Kislev 5774 v 14:18 — Odpovědět

  Tato situace hlavně nastáva při levných pojistkách, kde je plnění kráceno velmi často. Proto třeba uzavřít řádnou pojistku u dobré společnosti a pak se neni čeho bát.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Fatwa“ o zahalení mužských očí

Další článek

Šema: Kdo vyrábí vola, sám se jím stane