Zdroj: ahaonline.cz

Dnes o České pojišťovně. Tentokrát byste si u nich třeba chtěli nechat pojistit dům nebo byt, mimo jiné i proti vandalismu. 

Událost je to docela pravděpodobná a možná. Někdo vám například v opilosti rozbije kamenem okno bytu. Myslíte si, že když se u České pojišťovny pojistíte proti vandalismu, že jste kryti? Omyl!

Nejdřív Všeobecné pojistné podmínky pro pojištění majetku občanů VPPMO 2005, článek 15, odstavec 5: “Úmyslným poškozením nebo úmyslným zničením věci se rozumí poškození nebo zničení, při němž byla pojištěná věc úmyslně poškozena nebo zničena jinou než oprávněnou osobou nebo osobou oprávněné osobě blízkou nebo osobou s ní trvale žijící. Podmínkou vzniku práva na pojistné plnění je, že pachatel byl zjištěn podle pravomocného rozhodnutí, kterým bylo ukončeno trestní nebo přestupkové řízení,…”.

Už jste někdy zažili, že by policie v takovémto případě pachatele zjistila a že by se pak dokonce provedlo nějaké řízení? Šikovný pachatel i když ho najdou, tak dokáže přestupkové řízení natahovat přes rok a pojišťovna pak neplní. Jinými slovy u České pojišťovny na takovéto případy pojištěni vlastně nejste, byť vám hrdě tvrdí, že pojištěni jste.

Ale pojďme ještě dál. Jednotlivé druhy majetku (byt, domek, rekreační objekt) mají dále ještě své vlastní několikastránkové pojistné podmínky, samozřejmě obsáhlé a drobně psané. Zaměřil jsem se na sprejerství. To je záležitost poměrně častá.

Začněme dokumentem: Doplňkové pojistné podmínky pro pojištění obytných budov a souvisejících staveb DPPSO 3. Článek 2, Pojistná nebezpečí, odstavec f) Vandalismus. Výše jsem již uvedl, že pachatel musí být chycen, jinak máte smůlu. V článku 7, Limity plnění, odstavec d) si však pojišťovna stanoví limit plnění ve výši 20 000 Kč a možnost jeho vyčerpání maximálně jednou za rok.

Takže když vám někdo postříká novou fasádu, kde škoda bude 100.000,- Kč, tak si pojišťovna počká, zda bude pachatel odhalen, pravomocně odsouzen a pak vám vyplatí 20.000,- Kč. A to se ještě musíte modlit, aby se nenašel další puberťák, který to zopakuje dříve jak za rok. Takže na pojistnou ochranu můžete vlastně zapomenout.

Autor: Tomáš Flaška

K tématu:

Zlotřilé pojišťovny – díl 1

Gaunerství Kellnerovy pojišťovny

 

1 Komentář

 1. Tony
  22.1.2013 – 11 Shevat 5773 v 22:27 — Odpovědět

  Celé “podmínky” jsou zde:
  http://www.ceskapojistovna.cz/documents/10262/50012/Vseobecne-a-doplnkove-pojistne-podminky.pdf (lze zvětšit)

  Pokud jde o větu: “VPPMO 2005, článek 15, odstavec 5:” Na několika místech je psáno: Vandalismem ….Poslední věta čl. 15 bodu 5 VPPMO se nepoužije.” Např.DPPD 3 a další …
  Takže pachatel nemusí být chycen.

  Vandalismus jde navýšit třeba na 100000, sprejerství nikoliv.
  Je ovšem otázka, zda sprejerská výzdoba je to klíčové na pojištění domu.

  2
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Jiřím X. Doležalem

Další článek

Předčasné volby v Izraeli