Evropská města, v nichž směli židé pokojně existovat během renesance, mají ze své tehdejší tolerance prospěch ještě dnes.

Tvrdí to studie ekonoma Luigiho Pascaliho, který působí na univerzitách v Barceloně. Podle ní vedla přítomnost židovských lichvářů a finančníků v evropských městech k rozvoji bankovnictví a dalších úvěrových institucí.

Oproti tom,u města, která židy vyhnala, čelí ekonomickým důsledkům svých tehdejších rozhodnutí dodneška, zjistil Pascali. Na podporu svých tvrzení uvádí profesor příklad měst v jeho rodné Itálii. Z její jižní části byli židé vyhnáni španělskou královskou vládou v roce 1503 po dekretu, který žádal přestoupení všech židů na křesťanství.  Nicméně v severní části Itálie, kde města fungovala samostatně nebo byla pod francouzskou nadvládou, směli židé zůstat. V důsledku toho se rozvíjelo bankovnictví a půjčování peněz, což bylo ku prospěchu celé společnosti. Sever Itálie si ekonomicky vždycky vedl lépe než její jih – a vyhnání židů je jedním z důvodů, proč tomu tak je, tvrdí Pascali.

„Města, v nichž židovská komunita v roce 1500 zahájila rozvoj bankovního sektoru, mají dnes více bank a kvůli tomu jsou i více rozvinutá,“ řekl Pascali britskému Daily Mail. „Místní rozvoj bank má velký vliv na ekonomický rozvoj.“ Profesor ve své studii dokazuje, že vyšší hustota bank zvyšuje agregátní produktivitu v manufakturním sektoru.

2 Komentářů

 1. danny
  15.3.2016 – 5 Adar B 5776 v 07:39 — Odpovědět

  Redakcie opmenula(en naznačila),že rozhodujúci vplyv mal dosah longobardského vpádu.(,,francúzska nadvláda").
  Tak isto prekladatelská dynastia Halevyovcov ,,dala"(vrátila)Europanom Euklidove Základy,Avicennov Kánon a Averroesove Komentáre k Aristotelovi.(Následne sv.Tom poveril Viliama s Moerbeke prekladom Aristotela priamo z gréčtiny.?Filozofia sa k nám dostala od Arabov,"povedal Bacon.Mal pravdu,ale bola to grécka filozofia.Za biedu,,Juhu môže"vyhnanie,ale spôsobili ju Spain.smile(regressus ad infinitum?).

  0
  0
 2. danny
  15.3.2016 – 5 Adar B 5776 v 08:30 — Odpovědět

  A prečo je Sever Severom?Naznačujú slová hi Welf!(bavorský vojvoda Welf) a hi Weibling!(nech žije vojvoda Weibling,Hohenštaufovci).Guelf a gibelím,guelfo a ghibellino.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kdo byl Mahmoud Darwish? A proč je dobré si ho připomínat?

Další článek

Rabínský soud: vězení pro muže, který odpírá snaše rozvod